Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Soruyoruz!! Savaşlar ne için Yapılır?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Sayın @Qasem hocam hafızası çok iyi olanların bile 3 ayda unuttuklarını okumuştum. Biz o okumaları milattan önce yapmıştık :skn:
Sayın hocam peygamberimiz döneminde savaşlar müslümanlara karşı savaşmak icin gelindiğinde yapılmıştı. Allah'ın dinini yaşamaya çalışan insanların yasam hakları için.
Peygamberimiz yazdigi mektuplarda islama davet etti. Kabul etmeyip savaş icin hazırlık yapanlarla savaşıldı.
Gunumuzde biraz daha maddiyat sömürgecilik icin savaşabiliyor gibi. Bu yorumumu doğru bulmamışsın. Haçla hilalin savasi devam ediyor yorumu yapabilir miyiz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bakın arkadaşlar Din bir yaşam biçimi, bir hayat felsefesidir. Kendi yaşam biçiminiz için başkalarını öldüremezsiniz. Yada dini rahat yaşamak için. Örneğin islam mekkede bir devrim yapmamıştır. Herşeyi yıkıp yok edip yeniden inşaa etmemiş vaar olanı ıslah etmiştir.
Sizin anlayışınıza göre müslümanlar ozaman çapulcuydu. Modern kavramlarla olaya baktığımızda başka ülkeleri istila etmek, öldürmek çapulculuktur.
Müslümanların çapulcu olmadığının en büyük kanıtı Habeşistandır.
Peygamber ve sahabe tüm coğrafyaya savaş açmış sadece Habeşistan savaş açmamıştır. Çünkü Habeş kralı adil bir adamdı. Halkına zulmetmez, onların yaşam hakkına saygı gösterirdi.
Peygamberin mektupların bakın, Habeş kralına yazdığı çok farklı bir dildedir.

Diğer krallara yazdığı ise çok farklı bir dille yazılmış ve hepsini önce İslama davet etmiş sonrasında halklarına yaptıkları zulmü sonlandırmalarını istemiştir. Halklarının hayatlarındaki prangalar kaldırmayanlara savaş açacağını ilan etmiş ve Müslümanlar tarih boyunca zalimlerle savaşmış, mazlumların özgürlüğü için mücadele etme amacı gütmeye hazırlandırılmışlardır. Ama maalesef bu amaç peygamberden bir kaç sene sonra unutulmuş, olay tamamen din, mezhep ve ideoloji savaşlarına taht kavgalarına toprak kavgalarına dönüşmüştür.

Oysa peygamber asla Habeşistan savaş açmamış. Çünkü Habeş halkı özgür ve adil yönetiliyordu. Bu yüzden onlarla dostane bir bağ kurulmuştur...

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Bakın arkadaşlar Din bir yaşam biçimi, bir hayat felsefesidir. Kendi yaşam biçiminiz için başkalarını öldüremezsiniz. Yada dini rahat yaşamak için. Örneğin islam mekkede bir devrim yapmamıştır. Herşeyi yıkıp yok edip yeniden inşaa etmemiş vaar olanı ıslah etmiştir.
Sizin anlayışınıza göre müslümanlar ozaman çapulcuydu. Modern kavramlarla olaya baktığımızda başka ülkeleri istila etmek, öldürmek çapulculuktur.
Müslümanların çapulcu olmadığının en büyük kanıtı Habeşistandır.
Peygamber ve sahabe tüm coğrafyaya savaş açmış sadece Habeşistan savaş açmamıştır. Çünkü Habeş kralı adil bir adamdı. Halkına zulmetmez, onların yaşam hakkına saygı gösterirdi.
Peygamberin mektupların bakın, Habeş kralına yazdığı çok farklı bir dildedir.

Diğer krallara yazdığı ise çok farklı bir dille yazılmış ve hepsini önce İslama davet etmiş sonrasında halklarına yaptıkları zulmü sonlandırmalarını istemiştir. Halklarının hayatlarındaki prangalar kaldırmayanlara savaş açacağını ilan etmiş ve Müslümanlar tarih boyunca zalimlerle savaşmış, mazlumların özgürlüğü için mücadele etme amacı gütmeye hazırlandırılmışlardır. Ama maalesef bu amaç peygamberden bir kaç sene sonra unutulmuş, olay tamamen din, mezhep ve ideoloji savaşlarına taht kavgalarına toprak kavgalarına dönüşmüştür.

Oysa peygamber asla Habeşistan savaş açmamış. Çünkü Habeş halkı özgür ve adil yönetiliyordu. Bu yüzden onlarla dostane bir bağ kurulmuştur...
Burdan nereye varıyoruz değerli Üstadım Efendimiz den sonra amaç dışı mı oldu genel olarak strateji ..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@SiyahSancaktaR, aynen öyle...
Emevilerle bozulan amaç, abasilerle devam etti.
Bugün kimsenin derdi zalime baş kaldırmak mazlumu korumak değil, çıkarları...
Muaviye devlet ideali için Hz Osmanlı öldürttü...
Oradan biç amaçla araçların nasıl birbirine girdiğini...

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@SiyahSancaktaR, aynen öyle...
Emevikerle bozulan amaç, abasilerle devam etti.
Bugün kimsenin derdi zalime baş kaldırmak mazlumu korumak değil, çıkarları...
Muaviye devlet ideali için Hz Osmanlı öldürttü...
Oradan biç amaçla araçların nasıl birbirine girdiğini...
Tamam Emeviler muaviye o hezeyan dolu zamana katılıyorum acı bir tablo..
Lakin bunun devamında Selçuklu ve Osmanlının bir cok dönemine addetmeye katılmıyorum Üstad..
Savaş amacına..
Osmanlı sömürge ve veya başka amaçla girmedi bu yola..
O.zaman şanlı tarihide yalan ederiz..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@SiyahSancaktaR, İstisnalar kaideyi bozmaz. Ama Osmanlı'nın savaşlarında bir çoğunda fetih amacı gütmüştür. Yayılmacı politika...
Şanlı tarih söylemi kazandığı savaşlardan, üç kıtaya hüküm sürmesinden kaynaklı verilen bir nam.
Yani ne Osmanlı nede Selçuklu bir ülke ile savaşmasının gayesi, emri. Altındaki tebaaya zulmetmesinden kaynaklanmıyor du.
Bunun çok az istisnası var.
Mesela Kudüs savaşlarını amacı kutsal mabeti elegeçirmek.
Avrupa haçlı seferlerinde devamında aynı gaye ile defalarca eyübilere Selçuklular saldırmadı mı?
İstanbulun fethi halkı yöneticilerinin zulmündenkurtarma amacı mı taşıyordu yoksa atfedilen hadise layık olma amacı mı? Bu arada o hadis zayıf bir senede sahip...
Yani osmanlıcıyız diye hakikati görmemezlikten gelmemekte olmaz usta.
Maalesef tarih yayılması ve büyük devletler kurmak isteyen savaşlarla dolu.
Şimdi bir çok islam tarihçisi yada Osmanlı tarihçisi binlerce kılıf bulabilir. Lakin kimse bu savaşların İslamı yayma ve tebliğ eksenli olduğunu iddia edemez.
Ne islamın bmyke bir amacı var nede tebliğin böyle bir yöntemi.
Tevbe süresinin gölgesinde Cihad bile bunu emretmez.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Değerli @Qasem Üstadım güzel söyledin..
Üç kıtaya yayılma..
Selahattin Eyyubinin kutsal davası.
Bir çok olayı katabiliriz.
Bu savaş ve mücadele keyfî değildi barbarca vs.
Hadis mevzusu ayrı ben sahih olduğunu düşünüyorum o konu derin..
Ortak noktamız var düşüncemizde..
Lakin son noktada kat i tebliğ üzerine değildi demene katılmıyorum.
Osmanlı benim hassas noktam belki hissi de düşünüyorumdur..
Lakin düşüncene saygım ve hürmetim her zaman sonsuzdur..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar