Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın konusu Namaz

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Namazın şekline gelecek olursak...

Etrafımda farklı namaz kılan kimse yok demişsin. Demekki senle daha tanışmamışız. Ben çok farklı kılıyorum. Ve ümmet coğrafyasında şekil olarak sizlerden çok çok farklı kılanların sayısı çokta az değil

Buda bize Peygamberin sadece belli bir şekilde kılmadığını gösteriyor. Yani sabit statik bir Hanefi şekilciliği yada Şafii veyahut hanbeli şekilciliği gibi bir namaz söz konusu değil.

Peygamber ilk namaz şeklini kendi döneminde yaşayan İbrahimi geleneğe sahip olan haniflerden öğreniyor. Ebuzeri Gıffari bunlardan biridir. Yine müşriklerden namzı putları için kılanlar yada alkışlamak suretiyle kabeyi tavaf ederek nmaz kılanlar da o dönem yaşayan ve bize tariğu ibni sad aracılığı ile ulaşan bilgiler.

Benim ne itikadi nede ameli bir mezhebim yok. Hepsi benim için değerli ve hak yolda yürüyen hakikat önderleri. Kimse benim namazının şekli sahih diğerinin değil ve onun namazı kabul değildir diyemez. Ben toplulukta namaz kılmıyorsam fitneye mahal vermemek için ellerimi bağlamam. Sadece toplulukta kılmıyorsam bağlarım. Vb.

Namazın farzları kuranda sabittir
Yani yapılmadığına Namazı geçersiz kılan.
Bu konuda mezhebi ayrılık söz konusu değildir olamazda. Sadece kuran diyenlerde kuranda geçen sadece bu farzları yaparlar. Sünnetleri yerine getirmezler.
Kuranda geçen farzlar ;
Kıraat / Müzemmil s. 20
Kıyam / Bakara 238
Ka'de / Ali İmran 191
Kıble / Bakara 144
Abdest / Mâide 6
Rükü Secde / Hac 77

Bunları yerine getirmeyenin mezhebide görüşüde ne olursa olsun namazı eksiktir vahye göre kabul değildir.
Ha herkes Allaha hesap verir. Kimse benim için namaz kılmaz. Hesabı Allaha vetilen bir konuda biz bildiğimizi söyler gerisinde susarız

Peygambersiz din olmaz. Ama Gerçeklikten ve vahyden kopuk bir peygamber algısıda olmaz.

Bu ayetleri yanlış yorumluyorsunuz diyen mealci yada deist varsa buyursun gelsin tek tek hem tarihsel hemde kavramsal analiz yaparız.

Sorular Kuran merkezli sorulduğu için sahih sünnet yada hadisten örnekler vermedim.

Soruların devamını bekliyorum. Aklına takılan yer varsa tekrar üzerine konuşabiliriz.

Yarın namazın mahiyeti üzerine konuya katkıda bulunacağım

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
@Qasem, farklı kılan derken sorumu tam anlatamamışım,:))
hac ve ümreden gelenlerden duymuştum,ellerini farklı bağlayan bağlamayan hatta namaz kılarken kuranı eline alıp okuyanları, ama o soruya da cevap buldum,tesekkur ederim.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Haftanın konusu namaz değil mi?
Namaz için abdest şart değil mi?
Nette kitap siparişi için gezinirken bir çok abdest risalesine denk geldim.
Utandım bir an için...
İçinizden bana kızanlar olabilir lakin ben içimde tutmayacağım.
Yahu işin ticareti için dini laçka yaptınız yuh size...

Vallahi vahyin tek ayette anlattığı abdesti adamlar Kurandan daha kalın bir kitap yazarak anlatmaya çalışmış. Yazıklar olsun.

Abdesti en basit net bir şekilde anlatan Rabbime hamdolsun..
Açım Mâide suresi 6. ayeti
Size der ki ; Ellerinizi yüzünüzü yıkayın kollarınızı dirseklere kadar. Başınızı ve ayaklarınızı mesh edin.
Bu kadar yaf, vallahi bukadar...

Ama kim ticaretini yapacak!!!!!

Son düzenleme:

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Dinin direği diyor Efendimiz s.a.v
Düşünün Evlerimizi ayakta tutan Kolonlar olmasa evin tavanı üstümüze düşer ,bundan ötesi olmaz.

Namazı Kıyam olarak görenlerdenim,Bir baskaldiridir ,birilerine baş kaldirirken Rabbine boyun eğmek ,ona yönelmek,onla konuşmak secde anında sadace bir perde var diyor efendimiz s.a.v bu kadar yakın bir an herkese nasip olmaz diye düşünüyorum.

Namaz insanı çirkin işlerden ,hayasizliktan egerki kendi nefsim uzerine diyorum muhafaz a etmiyorsa bir yerlerde sorun var demektir ,Namaz bir farktır ,belirtidir ,kime yöneldiğine ,kime ibadet etdigini belirliyici en büyük faktördür,bunu yaparken de kimin rızası için olduğunun bilincinde olarak yapmak gerekir .

Tevhidi eylem olan namaz ilk peygamberden beri dönemsel farklılık olmuş olsa bile ,(ibadet şekli fiili eylem ve hareketler) ana tema kıyam ve secdedir .

( Allah razı olsun büyüklerimiz söylememiz gereken her alana deginmisler bizde uzatmak istemedik,küçük notlarla konuya müdahil olmak istedik.)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar