Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

FK Sözlük Muhafazakar kızların bekarlığa veda partisi

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Placidus, tekrar söylüyorum bugün müslümanların içini doldurduğu ve türban olarak kullandığı, tine batıcı, modernist ve kemalist zihniyetlerin siyasal bir kavram olarak lanse ettiği türban kavramı kmin için ne anlam ifade eder bilmem, ama benim için Müslüman kadının başla beraber göğüz ve omuzları kapatan bir kapanış şeklini ifade eder.
Burada sosyolojik, ontolojik, epistemoliojik yada antropolojik bir tahlil yapma niyetim yok. Gayet sakin ve düzgün bir uslupla kemalist jargonun kullandığı şekliyle burada kullanmamanı bu konuda ultra eksta bir hassasiyetim olduğunu ifade etmeye çalışıyorum.

Benim by hassasiyetim burada türbanlı hiç bir bayanda yoktur. Emin ol onlarda geldiğim çizgiden gelselerdi aynı tondan onlardan da tepki alırdın. Kim nasıl kullanır bilmem. Ama islami camia türban dediğin şeyi başörtüüsnden ayırır. Başla beraber omuz ve göğüsü örten genişçe bir örtü için kullanırlar..

Uslubumun gayet yerinde olduğunu, düşünüyorum. Sahabenin kendi döneminde bu tür olaylara nasıl tepki verdiğini zerkeşinin hz Aişenin sahabeye eleştirileri adlı çalışmasından okuyabilirsin.

Saygılarımla

:) Ben bir TÜRK miliiyetçisi olarak hiçbir zaman Kemalist eğilimlerde olmadım olunan ortamlarda da bulunmadım bunu muhtemelen geriye dönük mesajlarımda da belirtmişimdir. Bende diyorum ki isimlere takılmayalım :) Kur'an'da geçmeyen bir terim nedeniyle satırlardır yazışıyoruz :)

Tesettür kelime manası olarak " Gizlenmek ve saklanmak " anlamlarına gelir. Bu erkek ve kadın için kendisine nikâh düşenden sakınmak anlamındadır.

İlk tesettür ayeti erkekler için inmiştir. Nur suresi 30.Ayet..
İkinci tesettür ayeti kadınlar için inmiştir. Nur Suresi 31.Ayet..

Başörtüsü eşittir tesettür. Gözleri kapamak tesettür. Allah'ın sözlerinde geçen kelime tesettür. Senin bahsettiğin şekil tamamen tesettür.

Uslubumun gayet yerinde olduğunu, düşünüyorum. Sahabenin kendi döneminde bu tür olaylara nasıl tepki verdiğini zerkeşinin hz Aişenin sahabeye eleştirileri adlı çalışmasından okuyabilirsin.

Konuyla ilgili hak teâla tarafından A'râf Sûresi 26-27, Nûr Sûresi 30-31, 60, Ahzâb Sûresi 33 ve 59. âyetler zikredilmektedir. Ve bu başlıklar tesettür adı altında söylenir.

Tesettür ayetlerinin nüzul sebeplerine örnek olarakta sana şunları verebilirim ki!! Biz Semerkand ilinde medreseden bilirdik örnek olarak ehlinden dinlerdik.

1. İbni Mezdevî, Ali bin Ebi Talib (ra)'ten şöyle rivayet etmiştir:

« Resulullah (sav) zamanında Medine sokaklarında dolaşan bir kadınla bir erkek karşılaştıklarında bakışmışlar. Şeytan bu bakışlardan istifade ederek onların bakışlarını birbirlerini beğenmeye çevirmiş. Adam bir yandan yürüyor, bir yandan da kadına bakıyormuş. Başı hep kadından tarafa çevrili olduğu için önüne çıkan bir duvara çarpmış ve burnu kanamış. Bunun üzerine, «Allah (cc)'a yemin ederim ki gidip Resulullah (sav)'a durumu anlatıncaya kadar burnumun kanını yıkamayacağım.» diye yemin etmiş. Resulullah (sav)'ın yanına gelerek hadiseyi anlattı. Resulullah (sav), «Burnunun duvara çarparak kanaması günahının cezasıdır.» buyurdu. Bunun üzerine, «Mümin erkeklere söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar...» âyeti nazil oldu.» (Süyuti, Dürrül-Mensur, 5/40.)

2. İbni Kesir, Mukatil bin Hayyan'dan, o da Cabir bin Abdullah el-Ensarî'den şöyle rivayet eder:

« Esma binti Mirsed (ra)'in Beni Harise mevkiinde bir hurmalığı vardı. Kadınlar oraya etek giymeden, göğüsleri, saçları ve ayaklarındaki halhalları açık olarak giderlerdi. Esma (ra), «Bu görünüşünüz ne kadar çirkin.» dedi. Bunun üzerine, «Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar...» âyeti nazil oldu.» (İbni Kesir, Tefsir, 3/283. Süyuti. 5/104.)

Bilmukabele :coffee:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Placidus, tekraren söylüyorum, siz başörtüsü dersiniz başkası türban der. Tesettür ahzap 59 ile beraber olan vücudun tamamının örtünmesidir.
Yine diyorum ki benim için türban kavramı da tesettür ve başörtüsü gibi özel bir yere sahiptir. Kemalist çizginin kullandığı jargon ile kullanmak için onlardan olman Gerekmez :)
Benim için hassasiyetini bildirdim. Uzunda yazmıyorum yaf. Analiz falanda etmedim. Sadece benim için hassasiyetini aynı cümleler üzerinden dile getiriyorum da :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Placidus, tekraren söylüyorum, siz başörtüsü dersiniz başkası türban der. Tesettür ahzap 59 ile beraber olan vücudun tamamının örtünmesidir.
Yine diyorum ki benim için türban kavramı da tesettür ve başörtüsü gibi özel bir yere sahiptir. Kemalist çizginin kullandığı jargon ile kullanmak için onlardan olman Gerekmez :)
Benim için hassasiyetini bildirdim. Uzunda yazmıyorum yaf. Analiz falanda etmedim. Sadece benim için hassasiyetini aynı cümleler üzerinden dile getiriyorum da :)

Mübarek bende onu diyorum :) hassasiyet da.. Allah ismi esması dururken Tanrı demek gibi geliyor bana da napak ağlayakta iki gözden mi? olak :)

Kemalist çizginin kullandığı jargon ile kullanmak için onlardan olman Gerekmez :)

" Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır. " :) onların jargon veya düsturları haşa minel huzur gökyüzümden bile geçemez.

Kendi adıma son mesajım olsun istiyorum :) Selâm ve dua ile..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar