Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Soruyoruz!! Mantar yıkanır mı yıkanmaz mı?

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Evvet yine ben yine bir tartışmanın fitilini ateşliyorum 🤭mantar yıkanır mı yıkanmaz mı?

1683612857726.png

IMG_20230509_091602.jpg
Mantar yıkanmamalı çünkü 👇

Mantar süngerimsi bir dokudan oluştuğu için asla yıkanmaması gerekir bu dokusundan dolayı hem yıkandığında üzerindeki kirleri atmak yerine içine çeker hemde piştiğinde siyah bir görüntüsü olur. Tadı değişir. Sap kısmını koparın ve temizleyin üst kısmınıda soyun bu kadar kolay :)

Mantar yıkanmalı çünkü 👇

Mantar kesinlikle yıkanmalı. Hiç hijyenik koşullarda yetişmediğini göz önünde bulundurursak mantarın silinerek veya başka yollarla temizlenmesi hiç yeterli gelmiyor.

Mantar kırmızı çizgimiz her türlüsünü çok severim bende bu zamana kadar mantarları hep yıkadım hiç tadının bozulduğuna şahit olmadım :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ooo biri benden mi bahsetti ne :)
Akşam mantar sote yapmıştım.
Ben mantarlarımı ikiaşamada yıkıyorum ve asla kaynatmadan yemem.
Öncelikle mantarlarımı doğar bir kap suda 10 dk bekletirim. Sonra süzgeçten geçirir içine çektiği pisliği yok etmek için tencereye koyar tüpe koyarım, suyunu çıkarıp kaynayınca yeniden süzgecten geçirir sotelediğim tavuk göğsü ve soğan ile beraber az yağda kavurur sonra biberimi 5 dk yada 10 dk sonra domatesimi içine atar pişmeye 2 dk kala da baharatlarım.

Ben yıkamadan yemem..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, ben vitamininde değil tadındayım. Tadında hiç bir değişiklik olmaz. Sonuçta mantar yani nekadar yıkarsın yıka kaynatırsan kaynat aynı tat kaybolmaz. Kaynatmaya gelince kaynamaya yakın kaldırıyorsun. Yani tam kaynama derecesini yakalanıyorum haliyle vitamin kaybı yaşatmaz. Kaynayan suyunda bekletirsen evet kayıp yaşar ama bu şekilde çok bir kayıp oluşmaz. 90 dereceyi bulmuyorsun.

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
@Qasem yanlis anlamadım di mi,? ilk once doğrayıp suya koyuyorsun.sonra kaynatıyon doğru anladıysam mantari sen kirletiyorsun.
Ben şöyle yapiyorum,önce yıkarım,kağıt havluyla kurulayip sonrada sapını kopartır soyarim sonra da pişer.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Dil-figar, yanlış anlamışsın. :)

Yıkama işleminden önce temizlik işlemi yaztrn yapılıyor. Ondan sonra mantar temiz bir çekilde doğranıp 10 dk suya yatırılıyor. Sonrasında süzgeçlenerek tencereye konup kaynama derecesine kadar kaynatılıyor. Aksine tertemiz oluyor

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Mantar sünger gibidir, suyu içine çeker sadece suyu da değil, suyla beraber ne kadar mikrop varsa..
Mantar soyularak yenir.
Bazı türleri istisna. :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar