Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Film Analiz Macbeth

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi

Ekli dosyayı görüntüle 1608

Şeytan kandırmak için, kimi zaman doğruları söylemez mi?

Bildiğiniz üzere Macbeth, Shakespeare'in klasik yani ölümsüz eserlerinden biri. Okumuş, tiyatroda ya da uyarlama filmlerini izlemiş olabilirsiniz.
Peki neden Macbeth?
Öncelikle 2015 yapımı, Fassbender ve Cotillard'ın baş rollerini paylaştığı bu filmi, şiirsel ve tiyatral üslubuyla büyük bir tiyatro sahnesinin sinemayla buluşması gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi beyaz perdeye aktarılmış edebi bir şölenin içinde de bulacaksınız. Bu sebeple replikler biraz ağır gelebilir. Dikkatli izlemeniz gerekecektir.
Ancak benim asıl üzerinde durmak istediğim, filmin de ötesinde olan eserin gerçek değeri.
Hikayenin temelinde üç cadının kehaneti ve Macbeth'in kral olma yolunda attığı uğursuz adımların sonucunda lanetlenişi vardır.
Kehanetten önce dürüst ve asil bir adam olarak önümüze çıkan Macbeth, cadıların sözlerine aldanarak kaderi olduğuna inandığı İskoçya Krallığını kan dökerek elde eder. Bu şekilde de karısının ve kendisinin yok oluşu başlar. Çünkü bir kere ihanet ettiğinizde sonsuza kadar lanetlenirsiniz.

"İnsan sınanmadığı günahın masumu değildir."
Macbeth'in trajik hikayesi aslında bize hiç uzak olmayan, hatta çok yakınımızdan tanıdık bir hikayedir. Güç tutkusu, hırs, şehvetin gücü, hak edilmemiş bir mevki için şeytana satılmış ruh, beraberinde gelen paranoya ve susturulamayan vicdan azabının yol açtığı delilik... Shakespeare bize sadece Macbeth'i değil, içimizdeki potansiyel Macbethleri gösteriyor aslında. Ona baktığınız zaman tepeden doğru "Ben asla böyle bir yola sapmam" diyemeyeceğiniz çetrefilli bir psikolojiye sokar sizi. Davulun sesi uzaktan değil ta içinizden gelir ve bu hiç hoş değildir.

Sebeplerimizin sonuçları, sonuçlarımızın sebepleriyiz.

Üzerinde durmak istediğim en önemli noktaysa, kehanet. Benzer bir konu Sophokles'in Kral Oedipus'unda ve Pasolini'nin 1967'de yönettiği aynı isimli filmde de işlenmiştir. Oedipus, rüyasında babasını öldürüp annesiyle evlendiğini görür ve bu korkunç rüyayı açıklaması için kahine gider. Kahin ona rüyanın gerçekleşeceğini söyleyince eve geri dönmez. Bebekken, yine bir kehanet sebebiyle babası tarafından ölüme terk edilip başka bir aile tarafından büyütüldüğünü bilmeyen Oedipus, aldığı kararlarla kehanetin gerçekleşmesine trajik bir şekilde sebep olur. İşte Freud'un Oedipus Kompleksi de buradan gelmektedir.
Macbeth de benzer şekilde kehaneti kaderi olarak görüp cadıların, aslında Şeytan'ın kuklası haline gelir ve olacağına inandığı sözleri kendi eliyle kaderi haline getirir. Biliriz ki Şeytan bize hiçbir şeyi zorla yaptırma gücüne sahip değil. ( Kaldı ki bu Allah'ın kanununa, adaletine aykırı olurdu.) Ancak Şeytan; aklımızı, psikolojimizi ve duygularımızı bize karşı kullanabilecek şekilde usta. İşte Shakespeare'in belki de bize vermek istediği mesaj da tam olarak budur:
Rehberini iyi seç; çünkü seni nereye götüreceklerini tahmin bile edemezsin.

Son olarak buraya Macbeth'i izledikten sonra yazdığım bir şiiri ekleyeceğim.
Filme başlamadan önce ağlamayacağıma dair kendime söz vermiş ve başarılı da olmuştum. Ta ki son sahne bitip kızıl gökyüzünün eşliğinde, "Based on the play by William Shakespeare" yazısını görene kadar...

Fısıltılarla kararmıştı zaferin sabahı.
Kehanetin sinsiliği,
Yoksa dişi bir zehir miydi cesaretin sebebi?
Kana bulanmıştı,
Artık lanetlenmişti dürüst ruhlar.
İşte! Görkemle tacını giydi günahkar!
Peki peşini bırakmayan bu korkular,
Gidenlerin yerini dolduran Şeytanlar?
Bak, görüyor musun?
Hayaletlere esir olmuş zavallı zorba kral!
Aklını yitirmiş,
Alevlere atmış masumiyeti kahrolası canavar!
Hak edilmeyeni korumak isterken
Her şeyini kaybetmek,
Yükselirken olabildiğince
Cehenneme düşmek bu olsa gerek.
Ey azap dolu babalar ve oğullar!
Kana boyanan matemli güneş
Sessizce doğarken,
Yere çökmüş çürüyen bu adam
Herkes gibi etten kemikten.
Lakin ruhunu yitirmişti henüz ölmeden.
"İyi kötüdür, kötü de iyi"
Asıl savaş,
Onların ezeli mücadelesi.

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
İzleyip öyle yoruma gelmek istiyorum.
Ama özgün çalışma ve yorumlama yeteneğiniz yeniden hayran kaldım hocam.
İnanın bunu tanıtan senarist bile bukadar iyi anlatamazdı bu yapıtı...

Gerçekten bu izleyişimde farklı bir bakış açısı ile izleyeceğim.
Ve izledikten sonra yorum geri geleceğim...

Arkadaşlar Hatra hocanın yazdığı yazılar alıntı değil bizzat kendine ait özgün...

İnsan şaşırıyor değil mi...
Teşekkür ederiz hocam.

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
İzleyip öyle yoruma gelmek istiyorum.
Ama özgün çalışma ve yorumlama yeteneğiniz yeniden hayran kaldım hocam.
İnanın bunu tanıtan senarist bile bukadar iyi anlatamazdı bu yapıtı...

Gerçekten bu izleyişimde farklı bir bakış açısı ile izleyeceğim.
Ve izledikten sonra yorum geri geleceğim...

Arkadaşlar Hatra hocanın yazdığı yazılar alıntı değil bizzat kendine ait özgün...

İnsan şaşırıyor değil mi...
Teşekkür ederiz hocam.
Teşekkür ederim üstad ama şaşıracak bir şey yok bence. Ben sana şaşırıyor muyum ? :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
cd alırken filmin konusu yazar ya hani.. o biçim yazmış o yüzden farketmedim filmin kendisi konusunu içeriyor diye :)
öyleyse emek vermiş kafa yormuş ve orjinal film tanıtımı gibi yazmış..

emeklerine sağlık Hatra

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Macbeth...
Daha önce alt yazılı olarak izledim ama okuma diliyle dinleme arasında dağlar kadar fark var. Dinleyince tam bir tiyatral dil kullanıldığını gördüm...
Filmin ilk sahneleri hariç kendimi tam bir tiyatro sahnesi izlerken buldum.

Cümleler çoğunlukla devrik ve yoğun anlam içeriğine sahip bir film di.
Rahat kafa ile izlenmesi lazım...

"Eğer tanrı kral olmamı istiyorsa, kılımı kıpırdatmadanda bunu yapabilir..."

Bu söylem bana müslümanların dua anlayışını hatırlattı, Tanrı cennete gitmemi istiyor ise bunun için çabalamalı der gibi...

Ve filim yoğun olarak İçimizdeki hesaplaşmaya tema edinmiş iyi ile kötünün içimizdeki savaşının sahneye yansımış şekliydi...
Yada günahlarımızın bahanelerini nasıl ürettiğimiz bir göstergesidir filim...

" Bir insana yaraşan herşeyi yaparım ama fazlası sığmaz onura... "
Demekki insana her şey yaraştırılabiliyor onur ve insan davranışını farklı farklı işliyor filim.

Ve filmin diğer bir yanı ise tarih boyunca her dönem gördüğümüz İktidar mücadelelerinde kadının rolü, burada da kendini en başından beri çok yoğun olarak his ettiriyor

Gerçekten çok yoğun mesajlar içeriyor...

"Ya gözlerim niyetlerimi görüyor ya niyetlerim gözlerimi, gördüğüm şey aslında niyetlerim"...
Niyet ve çıkarlarımız o denli bir amaç kılmışız ki herşey o amaca feda edilebilecek kadar, onuru bile...

Ve yine can alıcı bir mesajda
"Ne yaptığını bilmektense kendini bilmek daha iyi... "
Söylemiydi, kendini bilmek herşeyin bir çözümü olarak sunulsada asıl gerçek bu değildir...

"Kendi çıkarım için herşey bana boyun eğmeli" filmin temasında sanırım bu herşey çıkarınız hizmet için var anlayışı ile hareket ediyor, ve bu uğurda en yakınlarını bile ezip geçmekten bir an bile geri durmuyor... Çünkü [COLOR=var(--fr-element-metin)]İnsanın çıkarlarını korkutan, çıkarlarını riske atan herşey insana düşman olur. Ve çıkarları için insan yakar yıkar yok eder...

GGerçekten hem fil hem tiyatroyu bir arada izlemek istiyorsanız mutlaka izleyin...

TTRT dizisi olan İstanbul yedi tepe dizisine az buçukta başladım. Bakalım nasıl gidecek...

Son düzenleme:

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Qasem üstad verdiğin detaylar için çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık. Ben filmi izleyeli uzun zaman oldu. Senin yazınla daha iyi hatırladım.

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Qasem üstad verdiğin detaylar için çok teşekkür ederim Emeğine sağlık. Ben filmi izleyeli uzun zaman oldu. Senin yazınla daha iyi hatırladım.

Rica ederim hocam.
Güzel ve kaliteli bir filmdi. Bende uUn zaman önce alt yazıyla izlemiştim de şimdi. Daha anlamlı oldu :)

saphira

FK Üyesi
minik ejderya
Burç
Yengeç
Hobim
Oyun kitap film
Memleket
rize
jXd4NV
hala izleme listemde olup.. bir türlü izleyemediğim film.. :(

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar