Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
  • Bir kişi bile olsa birinin sizi anlıyor olması büyük zenginliktir. Eddi Anter [ Yaren ]
Fkbanner.md

Japon Bilim İnsanları Plastikleri, Yakıt ve Muma Dönüştüren Katalizör Keşfetti

NoktA

lkşklş
FK Admine
FK Yönetici
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
5,452
Tepkime puanı
10,630

ForumKalemi İtibar:

Japon Bilim İnsanları Plastikleri, Yakıt ve Muma Dönüştüren Katalizör Keşfetti12675e886e297c9f8.md.jpg

Plastik artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da, plastikleri dönüştürmek bir hayli zor. İşte bu nedenle çöp alanları ve çevre giderek plastiğe boğuluyor. Plastikleri geri dönüştürmek için yeni bir yöntem arayan Japon bilim insanları, genel plastikleri yakıt ve mum(wax) ürünlerine dönüştürebilen yeni bir katalizör buldu.

Yapıları gereği plastikler kimyasal reaksiyonlara inanılmaz derecede dayanıklıdır. Bu nedenle, plastik şişe ve kapları geri dönüştürmek için büyük bir enerji gerekebilir. Örneğin; termal dönüşüm prosesleri için 300 °C ila 900 °C arası bir sıcaklık gerekir. Bu da dönüşümü pahalı hale getiriyor.

Tohoku ve Osaka City Üniversiteleri’nden araştırmacıların yürüttüğü yeni çalışmada, plastikleri düşük sıcaklıklarda kırabilecek yeni bir katalizör bulundu. Yeni bulunan katalizör, rutenyum nanoparçacıkları ve seryum dioksit bir araya getirerek, poliofenik plastikleri 200 °C’de kataliz ederek, geri dönüştürebiliyor.

“Bizim yaklaşımımız etkili ve yeniden kullanılabilir heterojen bir katalizör gibi işliyor. Diğer metal destekli katalizörlere göre çok daha yüksek aktivite göstererek, daha ılıman reaksiyon koşullarında bile çalışıyor. Ayrıca bu sayede plastik torbalar ve atık plastikler değerli kimyasallara yüksek verimle dönüştürülebilir,” diyor araştırmanın yardımcı yazarları Masazumi Tamura ve Keiichi Tomishige.

Araştırmacılar yeni katalizör sayesinde % 92 verimle atık plastiklerin, yararlı plastiklere dönüştürülebileceği ifade ediliyor. Bu dönüşümün % 77’si sıvı yakıta, % 15’i mum(wax) dönüştürülerek, plastikler faydalı hammaddelere dönüştürülebiliyor.

Referans: Applied Catalysis B: Environmental

Title: Low-temperature catalytic upgrading of waste polyolefinic plastics into liquid fuels and waxes

Authors: YosukeNakaji, MasazumiTamura, ShuheiMiyaoka, ShogoKumagai, MifumiTanji, YoshinaoNakagawa, Toshiaki Yoshioka, KeiichiTomishige

DOI: Forumkalemi.Com KaynakNewAtlas

...Copyright (C) Gerçek Bilim kaynağını göstermeden paylaşmak ve yayınlamak yasaktır, Forumkalemi.Com .
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap