Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslamiyet olmasaydı hiç bir Din yer yüzüne inmemiş olsaydı ?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Evet bunu hiç düşündünüzmü gelmişsin dünyaya din yok birşeye inanmak yok günahı sevabı bilmiyceksin ?
eskiden ben bunu düşünmüştüm demiştim.. kendi kendime .. bu insanlar yani biz hiç birşeyi bilmesek kuru sıkı bir kafamız dahi olsa tapacak ot çöp bulurduk ... böyle düşünürdüm ben.

birde konuyu baglar sanırım aklıma şuda geliyordu medreseden önce .. hiç bir zaman biz ailesel olarakta dinden şüphe duyup yorum yapmadık ..
geleneceksel din anlayışı bizim aile yapımızda vardır.. yalnız bu büyüklermizden küçüklerimize geçmeyen birşey.. bizim genelimiz din okumuştur hani akranlarım içinde bi ben özel yatılı oluptu insanlara fayda sağlamıyorumdur . . neyse demem o ki öncesinin öncesi düşüncem..

çocugum ilmihallerden babamdan zorla öğrenmemi istediği ayetel kürsi ezberlemeye çalışırken bi durdum şöyle ' ozamanda sosyal dersimde okulda tac mahal ile ilgili bir komposizsyon istemişlerdi. giriş gelişme sonuç notları herneyse.. o tac mahalın sosyal kitapdaki görüntüsüde aklıma gelince

ALLAH ı görmüyom peygamber zaten eski
yazıları okuyorum acaba dünya düzeni nizama gelsin diye bir adam çıktıda Allah diye birini öne sürüp anayasa gibi kurallar yazıp bir düzenmi sağladı ?
çocukken mesela bunu düşünmüşümdür orta 1 e falan gidiyorum daha ergenlik girişim bile yok hani seneside 99 olması lazım ..

sizinde fikirleriniz vardır olmasaydı islam ?
yada gerçekten islam yok biz islam adı konulmuş acaba insan eliyle olanlaramı inanıyoruz ? ya öyleyse .

soru şu herkes kendisine sorsun bi düşünsün
sor kendine
doğdun büyüdün ?

bu kadar eee?
inanç ? yok ya yok bil ne olurdu ?
illede bir inancınmı olurdu ?

bunu konuşalım

Bu soruyu iki şekilde irdeleyebiliriz. Birincisi teknik olarak, ikincisi gaye olarak.

-Din olmasaydı teknik olarak bizim de oturup "Din yok, napıcaz şimdi" diyebilecek bir idrakımız da olmazdı.
Zira bilmediğimiz bir şeyin "niçin yok"luğunu da sorgulayamayız pek tabii.

-Olaya Yaradılış gayesi açısından bakarsak insanın dünyada niçin var olduğu zaten kitaplarda alenen yazılı.
Burada bir "karma" yapabiliriz.

"Din olmasaydı uyarıcı bir Peygamber gelmemiş olurdu, uyarıcı bir Peygamber gelmemiş ise dünyaya sınanmak üzere indirilmiş insanlar da olmazdı. Dünyada sınanmak üzere indirilmiş insanlar olmasaydı
'din niçin yok' diyebilecek bir canlı da olmazdı"

Umarım bugün dışarıda böyle düşünen kardeşlerimiz varsa bu yazı onlara yardımcı olur.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Acaba olmasaydı sorgulayazdık'da şuan var olan içinde olmayan şeyleri sorguluyorlar mesela .. ozmanda ne sorgulanır acaba ? şöyle bir düşünüyorum biz insanlar çok tehlikeli mahlukatlarız düşünce olarak.. gerçi ozamanda böyle düşüne bilirmiydik. Okuma yazma olurmuydu mesela anlaşmalar elle kolla mı olurdu. ? çünkü din olmasaydı öğretici bişide olmazdı okuma yazma yaradılıştan bu yana var.. ya hiç olmasaydı..
Bu biraz şeye benzedi kuranı kerimde bir ayeti yorumlayıpta veya yorumlayamayıpta işin içinden çıkamamak gibi birşey.. şuanki sorgulama.. Aklı şöyle olurdu böyle olurdu dedittiriyor.. o zamanki durum olsaydı ne biliyim.

En ilkel insan dahi içgüdüsel olarak bir Tanrı arayışına girebilir.
Misalen aborjinlerde belirli kanunlara tabii, yazılı bir dini norm yoktur fakat buna karşın sadece kültürel bir Tanrı inancı ile beslenirler.
Hiçbiri de oturup "Din Niçin Yok" diyerek bu felsefeye kafa yormamıştır çünkü böyle bir şeyin varlığından bihaberler. Bundan dolayı "Aborjinler sadece Deist'tir" önermesi isabetli bir tüme varımdır bana göre.

Teistlik bünyesinde Deistlik ile bütünleşerek Dogma'yı oluşturur, bu özelliğinden dolayı dinler insan ayırt etmez ve sorgusuz ama bütünleyici bir teslimiyet ister. Ama aborjinler kimseye "Niçin bizim tanrımıza inanmıyorsun, bizim ayinlerimize katılmıyorsun" şeklinde bir bütünleyici baskı uygulamamışlardır.

Özet ile sizin ikinci sorunuzun cevabı bu. Umarım sorularınız açıklığa kavuşmuştur.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Din bir yaşam biçimidir, inançta o yaşam biçimine akıl olarak inanmak, kalp olarak bundan şüphe duymamaktır...

Şu halde tebliğ edilmiş, yaşamamız istenen bir hayat biçimi olmasaydı bunu çokta dert edinme oturup düşünmezdik neden böyle bir şey yok diye...

Olan üzerine kafa yorulur olmayan için keşfe çıkılır...
Sorduğun sorular varlığını bildiğin bir yaratıcının yokluğu ile alaklı sorgu yapmak ve farklı bakış açısı geliştirmek. Lakin soru yanlış :)

Bu tüme varım yoluyla yola çıkarsan bu andromeda sisteminin insan için yaratıldığını iddia edersin. Oys insan bu sistemin içinde evrimleşerek gelişmiş türlerden sadece biri...
Evren yada galaksiler insanın efrafında dönmüyor...

Haliyle ozaman bambaşka şeyler düşünürdük, Yada İbrahim gibi bir arayışa girerdik...

Bu arada insan indirilmiş bir varlık değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
İçgüdüsel tanrı arayışı acaba sahip arayışı yani güven özgüven kazanmak içinmiki tanrıyı çıkaralım insan oğlunun içgüdüsü acaba yalnızlıklamı bir problemi var insan oğlu yalnızlıgı kabullenemiyor olsa gerek.
Bu bir soru değil aslında bir çok soru.
Teistliği ilk defa duydum .

Din bir yaşam biçimiyse nasıl din oluyor
Yaşam biçiminin adına din diyorsak . Şeriatinin adı neden din ? bak buda başka konuyu açıyor aslında.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Şeriat da bir yaşam modelidir. Her yaşam modeli bir dini temsil eder.
Yani her din bir yaşam, her yaşam da bir dindir.
Nasıl yaşıyorsan neye göre yaşıyorsan dininde odur.

Yani yaşamını belirleyen dinin değil dinini belirleyen bir yaşama sahipsin.

Din sadece bir düşünce biçimi değil, eğer sadece bir düşünce sistematiği olsaydı buna biz din felsefedir derdik.

Mesela islamın şartı nedir dersem?

Bana islamın 5 şartı falan filan var demeyin. İslamın tek ve bir şartı vardır. Oda vahyi anlamak ve yaşamak.
Anlamadığın şey senin değil, yaşamadığını şeyde sana ait değildir. Vahy anlamadığın sana hitap etmiş olmaz. Onu yaşamadığındada sana inmiş olmaz...

Bu yüzden tanrı arayışı birazda yaşam biçimi arayışıdır...

Mesela Ateizim bir tanrı arayışı değil tanrısızlık arayışıdır. Yani aslında atrizimde bir Dindir. Oda tanrının tahakkümünün olmadığı bir yaşam modelini temsil eder.

Yani oda insanı merkeze alan insanı tanrılaştıran bir rol model yükler... Vs vs

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
İslamın 5 şartı inancının kabulüdür. yanlışsın.. ozaman sen kuranı anlasan ne olur anlamasan ne olur 5 şartı geçersen :D bu peygamberi boşver kitap yeter der gibi birşey ...
misal olarak ama din olmasaydı derken hiç birşey olmasaydı insan yaşam biçiminin din olduğunu olmadıgını nerden bilecek ? bak soru yanlışda olsa din olmasaydı aslında cahillikten bahsediyorum . . Din bizim Türkçemizin şeriata koydugu latince bir terim zaten. biz onu türkçe öyle söylüyoruz..
Mesela sorunun biraz dışında ama merak ettim.. eskisi gibi kuranı ezanı türkçe yapsalardı direk. bu güne kadar gelmiş olsaydı . ve tarih olarak arapçaymış denseydi hangisini savunurdu genel olarak herkesi baz alırsak ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Anlamak ve yaşamak...
Kabul anlamak ve anlaşılan hayta geçmesi demek değilimidir.
Vahyi anlamak ve yaşamak diyoruz.
Anlamadığını yaşayamazsın.
Yaşadığında bahsettiklerin zaten bu yaşamın içindedir.
Dini kategorileştirerek yaşamak bana göre yanlıştır. Din hayatın bütünüdür. Bu bütünü kategorileştirmek vahyin özüne aykırıdır.

Ezan semboldur...
Semboller aslına sadık kalındığında anlam bulur...
Mesela tarihi bir mekanı modern malzeme ile restore edemezsin değerini yitirir.

Aklına her geleni sorma konu bütünlüğü bozulmasın. Soru bölümü soru sorarak konu aç.

Ben yanlışım konusuna gelince bu benim inanç şeklim ümmetin yüzde 80 i benim gibi inanmaz. Ordan nasıl gördüldüğünğn anlamı yok, burdan nasıl yaşandığı anlamlıdır.

Üstün körü okuma :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Tamam ama bak başlıkta ne diyor din olmasaydı .. islamiyet olmasaydı diyor.. sen din yaşam biçimidir diyorsun.. yaşam biçiminin adı din ise eğer ? yani herkesin yaşadığı hayat biçimi bir din ise .. herkes neye inanacak .. şimdi dinsizlik yok ozaman ? her birşeye inananın kendine göre dinimi var ? kendine müslüman lafı burdan mı gelme.

her cevapın bir soru doğuruyor ama napıyim :D

indirilmiş insanlar da olmazdı. Dünyada sınanmak üzere indirilmiş insanlar olmasaydı
'din niçin yok' diyebilecek bir canlı da olmazdı"
bu arada bu cevap bu sorunun karşılığı değil sanırım :D olmayan birşeyi varken yokmuş gibi yorumluyalım demiyorum'ki anlamadın bence sen soruyu.. neyse az üstteki abiyle işim var sen bi dur o güzel yazıyor az malzeme çıkaralım diycemde . konu başlıgı farklı birşey ama .
doğmamış bir çocuga eğitim verilebilirmi ?
bunun gibi düşün din islam yok inanç yok yani hiç birşey yok ot geldik saman gitcez misali.. yani illede biz inancak birşey bulurmuyduk bu sahipsizlik insanoğlunun korkusumu veya bir anayasamı lazım insanlara kuralmı istiyoruz ne istiyoruz biz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben senin soruna binaen dedim onu konu eksenli değil. Konuyu ikinci mesajından sonra saptırdın zaten :)

Evet dinsizlikte bir dindir, yani dinsizlikte bir Yaşam biçimidir.

İslam olmasaydı sorusuna ilk cevapta zaten yazdım. Yani konuşmayı seyrine göre değiştirip yukarıya okumuyorsun :)

İslamından kastınız sanırım Allahın sunduğu yaşam biçimi. Yani islam Allahın yeryüzündeki nizamının dinin adı, son hali Kuran olarak önümüzde durmakta. O olmasaydı yine bir nizam bir sistem olacaktı... Yani olmayan üzerine teori geliştirmek bir sonuca vardırmaz.

ilk mesajında bir şeyler yazıp mesaj sonunda "bunu konuşalım" yazmışsın. buna istinaden insanlar ve ben de haliyle bir şeyler yazmışız. sonra buna karşı tepkin " neyse az üstteki abiyle işim var sen bi dur o güzel yazıyor az malzeme çıkaralım" yazıyorsun.

sadece belirli birileriyle karşılıklı yazışmak istiyor olabilirsin ancak bunu lütfen mesajında belirt ki başkaları araya girmesin kardeşim.
ayrıca ben seni anlamamış olayım hadi.

iyi istişareler dilerim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar