Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
  • Birisi fikirlerini çalabilir, ancak hiç kimse yorum biçimini ya da tutkunu çalamaz. Tim Ferris [ Yaren ]
yBnkMW

Tartışma HDP kapatılmalı mı?

Katılım
3 May 2020
Mesajlar
4,541
Tepkime puanı
9,068
Konum
Bingöl
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
Cinsiyet
Takım
jXd4NV
Tartışmayı M. HASİP YOKUŞ Abimin yazısından bir paragraf alarak tartışmaya açmak istiyorum;

Esasında Kürt ulusalcılığı temelinde siyaset yürüten partilerin önünün açılması en temelde silahların susması ve dağdan inip ovada siyaset yapmanın önündeki engellerin kaldırılması amacına matuftu. Lakin, sivil siyasetin önündeki engeller tümüyle kaldırıldığı halde PKK silahtan vazgeçmedi. Sendikal faaliyetlerden, belediyelere kadar önüne açılan her kapıyı silahlı mücadeleyi daha da büyütecek bir imkân olarak kullandı. Dolayısıyla sivil siyasetin önünü kapattığınızda silahlı mücadele dışında bir seçenek kalmaz, yaklaşımının hiçbir geçerliliği kalmamış. Şu husus hep gözardı ediliyor: PKK, genlerinde taşıdığı stalinist karakter sebebiyle kendisi dışındaki hiçbir düşünce ve anlayışa hayat hakkı tanımaz. Farklı düşünce ve fikirlere saygı, başkalarıyla sulh ve esenlik içerisinde bir arada yaşama, düşünce özgürlüğü, ötekinin varlığına tahammül gibi yaklaşımların PKK’nin anlayışında yeri yok. Egemenlik kurduğu teritoryal bölgelerin tümünde gerektiğinde şiddet kullanarak o alanı bütün boyutlarıyla domine etme siyaseti güder.

Peki sizce HDP kapatılmalımı, neden?
 
Katılım
2 May 2020
Mesajlar
3,114
Tepkime puanı
6,289
Konum
『ι̇ѕтαηвυℓ』
Memleket
★ rize ★
Medeni Hal
DisPVx
Daha ne kadar PKK yandaşı olduklarını gözümüze sokacaklar ve hangi yargı bunun önünü kapatıyor da kapanmıyor şu aciz aklım almıyor lm;;
 

Dolunay

Beni siz delirttiniz
9nmNxP
Katılım
4 May 2020
Mesajlar
3,385
Tepkime puanı
4,710
Burç
Balık
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Cinsiyet
Takım
lIr3ry
Hdp kapanır bi diğeri açılır asıl mevzu bu olmamalı
 
Katılım
3 May 2020
Mesajlar
4,541
Tepkime puanı
9,068
Konum
Bingöl
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
Cinsiyet
Takım
jXd4NV
Ben kürt siyasal hareketini herzaman destekleyen biri oldum. Bu HDP yada PKK yi desteklediğim anlamına gelmesin. Ben sivil siyaseti hep destekledim, desteklemeye devam edeceğim.

Dolunay sormuş “Parti kapatmak çözüm mü?” buna başka sorularda eklenebilir ; “Sivil siyasetin önünü kapattığınızda silahlı mücadele dışında bir seçenek kalır mı?” “Hangi çağda yaşıyoruz, hukuk, demokrasi…” ve daha da uzatılabilecek itirazlar ve sorular.

Doksanlı yıllarda bu sorular oldukça anlamlı ve yerinde sorulardı. Geldiğimiz süreçte yaşadığımız tecrübeler gösterdik bu soruların tamamı anlamını yitirdi.

Peki neden?

İyi kötü bir çözüm süreci aştık. Doğrusuyla yalnışıyla uzun uzun konuşulabilir. Ama şu tüm tarafların ortak düşüncesidir ; Çözüm süreci Silahlı yapılanmanın sona erdirilip sivil siyasetin önünü sonun kdar açan bir süreçtir. Lakin, sivil siyasetin önündeki engeller tümüyle kaldırıldığı halde PKK silahtan vazgeçmedi. Sendikal faaliyetlerden, belediyelere kadar önüne açılan her kapıyı silahlı mücadeleyi daha da büyütecek bir imkân olarak kullandı. Dolayısıyla sivil siyasetin önünü kapattığınızda silahlı mücadele dışında bir seçenek kalmaz, yaklaşımının hiçbir geçerliliği kalmamış.

Şu husus hep gözardı ediliyor: PKK, genlerinde taşıdığı stalinist karakter sebebiyle kendisi dışındaki hiçbir düşünce ve anlayışa hayat hakkı tanımaz. Farklı düşünce ve fikirlere saygı, başkalarıyla sulh ve esenlik içerisinde bir arada yaşama, düşünce özgürlüğü, ötekinin varlığına tahammül gibi yaklaşımların PKK’nin anlayışında yeri yok. Egemenlik kurduğu teritoryal bölgelerin tümünde gerektiğinde şiddet kullanarak o alanı bütün boyutlarıyla domine etme siyaseti güder.

Peki bu süreçte Sivil siyasetin önünün tam bir şekilde açılmasına rağmen PKK ye yataklık yapan, her fırsatı silahlı mücadeleyi güçlendirmek için kullanan HDP' ye neden sivil siyaset yapma hakkı tanınsın bana söylermisiniz?
Bu tavırlarından vaz geçmedikleri sürece açtıkları her parti bana göre kapatılmalı. Silahlı çatışmayı destekleyen kim olursa olsun buna müsamaha edilmemeli. CHP de olsa MHP de olsa AKP de olsa farketmez.

Kürt Sorununu PKK Sorununa indirgeyen, PKK’yi de terör ve güvenlik sorununa indirgeyip kriminalize eden bir yaklaşım büyük hata ve yanılgılar barındırıyor. PKK tümüyle bitse bile bu Kürt Sorunu’nun biteceği anlamına gelmiyor. Kürt Sorununu asayiş ve güvenlik sorununa indirgeyen bir mücadele anlayışının en tipik örneği doksanlı yıllardaki devlet uygulamalarıdır. Bu anlayış ve yaklaşım Kürt Sorununu çözmek bir yana daha da büyüterek içinden çıkılmaz hale getirdi.
Devlette kürt siyasal hareketleri, kürt kanaat önderleri, kürt stokları ve halk temsilcileri yerine PKK yi tek muhattab alarak büyük bir yanlışa imza atmıştır.


Sonuç olarak; PKK ile mücadele meşrudur ama bunu yaparken ahlaki tutarlılıkla, milliyetçiliği yükseltmeden ve Kürtleri de hesaba katan bir dille yapılması gerekiyor. Ak Parti’nin gün geçtikçe tonunun koyuluğu daha da artan devletçi ve milliyetçi söylemden hem düşünsel anlamda hem de dil ve söylem olarak uzak durması ve on yılların birikimiyle kırılmış, incinmiş, gücenmiş bu kitleyle kardeşlik köprülerini yeniden inşa edecek politikaları hayata geçirmesi gerekiyor.

M. HASİP Yokuştan alıntılar yapılmış harmanlanmıştır.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap