Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Gurbetçiler tepkili Türkiye’ye giriş-çıkışta corona virüsü parası belli oldu

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
6,521
Tepkime puanı
5,653
Puanları
113
Konum
istanbul
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
Cinsiyet
Medeni Hal
DisPVx
Takım
O8yPI5
Corona virüsü salgını devam ederken gurbetçilerin gündeminde Türkiye'ye giriş ve çıkışlarda alınan "corona virüsü harcı" var... Ülkeye otomobille giriş sırasında aracın dezenfekte edilmesine 30 TL alınırken, çıkışta da AB'nin istediği testler için kişi başı 110 TL alınacak. 5 kişilik bir gurbetçi aile sadece giriş-çıkışta 630 TL corona virüsü harcı ödeyecek.


Ekli dosyayı görüntüle 4140

Corona virüsü önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye’ye gelecek Türklere 110 TL’ye corona testi yapılırken, Kapıkule’den aracıyla geçenlerin otomobilleri için 30 TL’lik dezenfekte ücreti alınması gurbetçilerin tepkisini çekti.
Kapıkule sınır kapısına kurulan özel sistemde dezenfektan fanlar aracılığıyla püskürtülüyor ve ateş ölçümü yapıldıktan sonra bir de dezenfektan veriliyor.
Türkiye'ye gelip de PCR testi şartı aranan ülkelere geri dönenlere mecburi test yapılacak. Test de kişi başına 110 TL olarak belirlendi. Böylece, 5 kişilik bir aile örneğin Almanya'ya dönmeden önce 600 TL test parası ödeyecek. Sağlık Bakanlığı’nın talimatına göre, bu sadece Almanya için değil, tüm AB üyesi ülkelerdeki işine, ailesine dönecek Türk ya da Türk kökenliler için de geçerli. Testler İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen yerlerde yapılacak.
Yurt dışına çıkacak kişiler ayrıca yurt dışına çıktığını da kendisi belgelemek zorunda kalacak ve test parasını da önceden havale edecek.

CHP'Lİ ÇAKIRÖZER: AYRIMCILIK

Bu arada, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer gurbetçiden, geldikleri AB ülkelerine dönüşünde Covid-19 testleri için 110 lira alınmasına tepki gösterdi. Çakırözer, “Türkiye'de kimseden test parası alınmazken, yurt dışında yaşayan Türkler ve Türk kökenli kardeşlerimizden test için para almak ayıptır. Cebindeki parasını memleketinde bırakan bu insanlardan bir de test parası istemek vefasızlıktır, fırsatçılıktır” dedi.
Çakırözer, Almanya'nın Türkiye'ye uyguladığı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulunarak, “3 buçuk milyon Türkiye kökenli kardeşimizin yanı sıra Almanya'dan Türkiye'ye gelmek isteyen milyonlarca Alman turist var. Alman vatandaşının Türkiye'de yatırımı var, evleri var. Uyarıların kaldırılması iki ülkenin de yararına” dedi.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar