Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Günlük hayatımızda sünnetler.

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Güzel,faydalı,hatırlatıcı bi konu ama başlık olmamış sanki,nasıl desem bilemedim ,küçültücü,burun kıvırıcı hissi verdi bana ..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, zaten bunlar sünnet değil güzel davranışlar. Başlık biraz öyle olmuş daha güzel olabilirdi. Konu içeriği gerçekten güzel.
Ebeveynlerin çocuklarına öğreteceği altın değerinde bilgi ve kültürel değerler.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Güzel haslet olan Sünnettir hepsi .

Sünnet olup olmadığına inanıp inanamamak kişinin kendisine kalmıştır.

Hakikat sünnetin varlığının nişanesidir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, Kavramlara yaklaşım biçimimiz farklı olduğu için benim islam anlayışım göre sünnet değil. Peygamber her hal hareket tavsiyesi yada onayı benim açımdan sünnet değildir.
En bariz örneği sakal ve giyim.
Sünnet olmaması onları değersiz gördüğüm anlamına gelmez. Ama kavramsal olarak sünnet kategorisine girmez.
Özellikle belirtiyorum benim islam anlayışıma göre...

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@Qasem, İslam kuralları “bence islam” olarak kategorize edilmez. Peygamberimiz s.a.v.’in yaşamı ( sözü veyahutta hâl ve hareketleri) tümüyle evet örnektir fakat uygulanmasına sünnet denir ve o ölçüde kula ecri yazılır. Neden bazı ibareleri benim anlayışıma göre böyle gibi nitelendiriyorsun onu da anlamiş değilim. İslam fıkhında oturmuş kabul edilmiş hususları dahi farklı bakış açısı altında gündeme getirip kafa karıştırıyorsun rica ediyorum yapma bunu.
Din kavramı sana göre bana göre şekillenmez. Müctehidlerin güzide araştırmaları üzerine şekil almiştir ve biz ona iman ederiz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, iman edebilirsin buna kimsenin diyecek bişeyi yok.
İslam kuralları derken?
İslamda helal ve haramı Allah koyar. Kurallar bağlamında yani helal ve haram bağlamında mutabığız.

Sünnete gelince (Bu konu için) peygamberin sürekli yapa geldiği ve bir yaşam tarzını almış davranışlara diyoruz. Burada bu tanıma uymayan ama güzel bir çok davranış vardır. Haliyle topyekün hepsin eben sünnet diyemem.
İslam fıkhında oturmuş kabul edilmiş dediğin konuların hepsi islam tarihi içinde büyük tartışmalarla gelmiş ve hala devam etmekte. Ha şunu diyebilirsin biz ehli sünnet yada Sünni alem olarak böyle inanıyoruz. Ama müslümanlar dersen burada bir mütabıklık bulamazsın.
Müctehidin ictihadı ümmeti bağlamaz. Dini kaideler yada rütüeller Müctehidlerin değil Kuranın ilkeleri ile kurulmuş, peygamber ve arkadaşları ile hayat bulmuştur. Hadi ben bu konuları dile getirmedim sustum peki yığınla alim ve esere nasıl sus diyeceksiniz.

Ben böyle inanıyorum sizlerde öyle inanabilirsiniz. İnsanların bilgi alışverişi içinde bulunmaları güzeldir. Neye inandığını bilen insanın neden kafası karışsın.

Anti parantez : Peygamberin tüm davranışları sünnet kavramı içine alınmaz. Hiç bir ekol bunu böyle tanımlamamıştır.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Neye inandığını bilen insanın neden kafası karışsın.
Sorun tam da burada. Arafta kalan o kadar çok genç nesil var ki. Neye, neden, niçin inandığını bilmeyen zümra var dışarıda. Herkes sen gibi araştırıp (kendi inancın gibi) hayatını din ile bağdaştıramıyor zira dışarda cehiller çok.
Ben kaynağı belli olan her ilme iman ederim. Ve bu imanım gereği yapılacakları kendime ilke edinirim.
Fakat sen öyle bir yerden bakıyorsun ki dini bütün olmayanın kafasında vesvese oluşturuyorsun.
Seni manipüle etmek istemem ama ben senin baktığın açıdan bakamıyorum. Ve ayrıca halen kendimi cahillerden buluyorum hatrı sayılır ilim almiş olmama rağmen.
Ehli sünnetim ve Hanife mezhebine tabiyim.
Söyleyeceklerim bu kadar teşekkür ediyorum fkgul8

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Çoğu zaman kafa karışıklığı iyidir. Araştırmaya sevk eder.
Her sünnettir denendi sünnet olarak kabul edip almamak gerek. Demek isteğim tamda bu.
Kaynak belirtilmemiş. Çoğu zaten ayetlerden derleme yapılmış ama sünnet denmiş.
Neye ne için iman ettiğimizi bilmez isek sıkıntı yaşarız.
Benim ne ittikadi nede ameli olarak bir mezhebim yok. Mutezileye nekadar yakın olsamda onlarla ayrıştığım bir çok nokta var.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar