Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

FK Sözlük Evlenilecek kişiye sorulacak sorular.

Uz@Y

Uz@Y
Civciv mi yumurtadan çıkar yumurtami tavuktan
Atın alan Üsküdarı geçiyorsa arabayla giden neden geçemiyor
Sen küçükken kaç yaşınday din

İşin latifesi bir kenara ciddi sorulardan önce soruları soracak ciddi kaç kişi var karşımıza çıkıp evet bu insan bana evliliği düşündürdü diyebileceğimiz?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yani önce dönüp kendimize şunu soralım;
Benim bu evlilikten beklentim ne?
Nasıl bir aile kurmayı istiyorum?
Gelecek tasavvurum ne?
Eşime ne verebilirim?
Eşimden beklentim ne?

Bizde yaşı gelen herkesin evlenmesi beklenir. Yani kimsenin evlilikte eşime ne verebilirim diye düşündüğünü zannetmiyorum da eşimden ne isteyebilirimi düşünürüz her halde :D
Sayın hocam bu soruların cevaplarını merak ediyorum aslında. Gelecek tasavvuru ne olmalı :)
Benim bilgim dışında, haberimin olması gerektiği büyük bir borcun var mı?
Geçmişte yaşadığın ilişkiler yarın bize ayak bağı olacak mı?

Evlenilecek eşe borcunun sorulmasının gerekliliği konusunda aynı düşüncedeyiz sayın hocam. Bir süre avukat katipliği yapmıştım bir anda hayatı değişiyor insanın.

Mesela inançlı bir kadının namaz kılmayan bir erkek ile yada inançlı bir erkeğin namaz kılmayan bir kadınla evlenmesi söz konusu olduğunda ailenin hangi temel ilkeler bağlamında kurulacağı mutlaka konuşulmalı. Yoksa zamanla ciddi kavgalar baş gösterir

Temel ilke derken ne söylenmesini bekliyoruz sayın hocam.
Yuva kuracağınız kişinin hayata bakış açısını mutlaka öğrenin. Bu size yol haritası çizer...

Bu kısmı da biraz açabilir miyiz sayın hocam.

Sözlük konusunda alıntı yapmak yasak bir mesajda 4 alıntı yaptım :D Konuyu nereye taşısam acaba :D

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bakınız arkadaşlar evlilikler karın doyurmak, yeni bir şirket kurmak için yapılmaz. Anne babanın evindede o ekmek yenir o su içilir.
Bu yüzde eşlerin birbirine ne verebilirim diye düşünmesi daha çok maddi değil manevi ve bir düzen.
Ben kendi üzerimden örnek vereyim :
Ben şöyle düşünürdüm. Ben eşime yazma yeteneği kazandırabilir, ona okumanın zevkini tattırırdım. Ona hayata şair gibi bakmayı öğretir, çocuklarımızın nasıl bir ahlakla yaşayacağını kavratırdım. Ona aile olmayı öğretebilir, doğru düşünme, analiz yeteneği, fedakarlık yapmak ve veren el ol ayı öğretebilirim. Mutlaka ondan öğreneceğim çok şey var ama bunlar benim ona katacak şeylerim. Peki karşımdaki bunları almaya açık mı?
Bana katacak bişeyi var mı?
Yoksa bu evlilik şirket evliliğidir ve gereksizdir.
Gelecek tasavurur elbet kişiden kişiye değişir. Lakin bizde tasavvur bellidir. Eşim beni ve ailemi cennete götürecek yoldamı yürütecek, yoksa ona isyana mı götürecek. Çocuklarımız vahy ilkelerle mi yoksa marsist ve kapitalist bir dünya hapishanesindemi yaşayacak.
Eşim beni mazlumların safında zalime başkaldıran sorumluluğu işlemi kuşatacak yoksa suskunluğum zalimin safında yer olmama mı sebep olacak.
Yani yarınımız ne üzerine inşaa edilecek. Hayalleri neler.???

Mesela yarın benim çocuklarıma vahyi, rabbi, namazı, adaleti, insan haklarını, dürüstlüğü anlatmam engelleyecek mi? Onları Allahı bilen, ona kul olma bilinci ile yeryüzünde tevhid ve adaletin inşası üzerine yetiştirmeme müsade edecek mi?
Bu anlamda kendisinin yarınlar üzerimizdeki Düşünceleri neler.

Yani Evrene hayata nasıl bakıyor. İnsanlığa, canlıların yaşam hakkına, ekolojik dengeye nasıl bakıyor. Yahu en basiti sokağa tüküren yere çöp atan bir öküz mü?
Hayvanların hakkını çiğneyen, onlara dışarıya bir tas su bile bırakmayan nir odun mu?
Basitten başlayarak daha yükseklere doğru....

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Sorma ile bitmez yüreğini goremeyecegimiz için...
Nasip meselesi...

Eymen

FK Üyesi
Sıradan Üye
Soru cevap değilde, kısaca bir karakter analizi yapılması gerekir.
Zaten ilk görüşmede bir şey anlamak zordur.
Bunu zamana yaymak isabetli karar almayı kolaylaştırır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar