Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Erdoğan’ın vereceği müjde doğalgaz ise Türkiye büyük bir yükten kurtulacak demektir

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bundan önemlisi de iktidarın artık ülkeyi benden misin değil misin sorusunu sormak yerine, parti başkanı olduğunu bi yana bırakıp herkesi kendi partasinden olmasa bile kucaklaması ve ötekileştirmenin sonunu getirmesi gerekiyor
Yüzde yüz katılıyorum

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Sanmıyorum aramaların duracağını çünkü; 5 tane sismik arama gemimizin olması ve bunların zamanında alınması bilgece bir hareket. Önemli bir hareket ile karşı karşıyayız aslında. Ama bu müjde ekonomik olarak ayakta durmaya çalışan halkı 2023 e kadar kurtarmayacaktır. Ne kötümserim ne iyimserim, bu gaz nasıl çıkacak nasıl işletilecek gibi soru ve mantıklı yanıtlarıyla gerçekçi olmaya başlamamız gerekiyor. Bundan önemlisi de iktidarın artık ülkeyi benden misin değil misin sorusunu sormak yerine, parti başkanı olduğunu bi yana bırakıp herkesi kendi partasinden olmasa bile kucaklaması ve ötekileştirmenin sonunu getirmesi gerekiyor. Bu haber başlangıcı olsun, devamında güzel şeyler gelsin isterim.

Brida ne 2023 ü Bu tesisin kurulması işlenmesi ve dağıtım en az 2028 i bulur. Yani kısa vadede bizim ekonomik düzelme adına bişey beklememiz yanlış.
Politikanın geninde bu vardır. Uzun vadeli iyileştirme hareketlerini kısa vadeli göstererek paradigma sirkülasyonu sağlarlar. Bu dahice... Ama aldatmaca...

Evet biz eleştirilmesi gerekeni eleştirecez, takdir edilmesi gerekeni de takdir edecez. Güzel yarınlar için şimdi bir umut var. Umarım içine etmezler...

asminya

FK Üyesi
Brida ne 2023 ü Bu tesisin kurulması işlenmesi ve dağıtım en az 2028 i bulur. Yani kısa vadede bizim ekonomik düzelme adına bişey beklememiz yanlış.
Politikanın geninde bu vardır. Uzun vadeli iyileştirme hareketlerini kısa vadeli göstererek paradigma sirkülasyonu sağlarlar. Bu dahice... Ama aldatmaca...

Evet biz eleştirilmesi gerekeni eleştirecez, takdir edilmesi gerekeni de takdir edecez. Güzel yarınlar için şimdi bir umut var. Umarım içine etmezler...

Ama bu durum iktidarın şovunu etkilemeyecektir dimi? Buldu mu buldu, sonuç olarak propagandaları hazır mı? hazır. Seçime güçlü gireceklerine ve yine o koltuklarda yıllanacaklarına dair umutları arttı mı? evet. Sizin söylemlerinizin yanı sıra benim korkum, şimdiden ya da belli bir tarihte bu kaynakların yine güçlü ülkelere satılacağı yönünde. Ki zaten biçok örneği var günümüzde ve geçmişte bunu yaptılar mı? evet. Kanal istanbul zaten çok taze önümüzde duruyor. Son satırınız var ya, ona yürekten inanıyorum edeceklerine dair.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ama bu durum iktidarın şovunu etkilemeyecektir dimi? Buldu mu buldu, sonuç olarak propagandaları hazır mı? hazır. Seçime güçlü gireceklerine ve yine o koltuklarda yıllanacaklarına dair umutları arttı mı? evet. Sizin söylemlerinizin yanı sıra benim korkum, şimdiden ya da belli bir tarihte bu kaynakların yine güçlü ülkelere satılacağı yönünde. Ki zaten biçok örneği var günümüzde ve geçmişte bunu yaptılar mı? evet. Kanal istanbul zaten çok taze önümüzde duruyor. Son satırınız var ya, ona yürekten inanıyorum edeceklerine dair.

Zaten demem o...
Bugüne dek okadar güzel işler yaptılar ki, Bir eczacı olarak sağlık sektörü başta olmak üzere diyeyim siz anlayın. Ama o yaptıkları her şeyin içine ettiler. Umarım hatalarından bu seferlik ders çıkarmışlardır.

Bu ülke benim.
Bu ülkede kim güzel bişey yapsa, benim can düşmanıma olsa canımla beraber yanında dururum. Ama canımı her acıttığında bu seferde sabır diyenlerden değilim. O yüzden çok umutlu değilim...
Ama yinede inatla umut besliyorum.

Bu sefer onları doğalgaz da kurtaramayacak...
Kısa vadede neyi düzelteceklerki...
Asgari ücretin açlık sınırının altında olmasını mı, vergi ve cezalarla halkı bunaltmasını mı, yoksa işsizlik oranının intiharları arttırmaya varacak düzeye dayanmasını mı, Rant ve peşkeş çekiciliği mi, küçük esnafı vergi ile batırıp, cezalarla usandırıp büyük yatırımcının tüm vergilerini affetmeyimi.... Neyi düzeltecekler.

Bu hamle eski için bir sıçrama olabilir ama yeni ve işsiz yığınlar için anlamsız. Ülkede üniversite bitirip çalışacak alan bulamayan insan sayısı bile bunları yollamaya yetecek seviyeye gelmek üzere...

HUNTER47

Yeni Üye
Osmanlı Torunuyuz
Burç
Terazi
İsim
Halil İbrahim Bal
Memleket
Reşadiye/Tokat
wcPQ7a
Takım
lIr3ry
Allahım Sana Şükürler Olsun Yakın Zamanda Dışa Bağımlılığımız Tamamıyla Bitecek Hedef 2023

Kolonya

Yeni Üye
Yeteri kadar karamsar herşey.
Umut işkenceyi uzatır Qasem Bey. Gerçekçi olmak en iyi umuttan daha etkili. Bizler yıllarca umut ettirilmeye alıştırılmış bir toplumuz. Yıllarca içimize serpilen umut tohumlarının menşesini tanıyoruz. Vereceği meyvaları da çokça defa gördük. Elbette her birimiz ülkemizin menfaatini isteriz. Ancak bizim “Türkiye’nin menfaati” cümlesinden anladığımız şeyler ile onların anladığı pek örtüşmüyor. Borsada bir takım kağıtların yükselmesi veya düşmesi, eksik veya yanıltmalı parametreler ile oluşturulmuş bir takım grafikler ülkenin çoğunluğunu oluşturan emekçi kesim için bir şey ifade etmiyor. Özellikle açlıktan kendilerini yakanların ülkesinde. Daha önceki mesajımda da belirttiğim üzere, herhangi bir eylemin(petrol/gaz, ticari anlaşma, barış, savaş, bürokrasi... hemen hemen her alan için söylüyorum bunu) ülkenin çoğunluğu üzerindeki etkisi bizim için aslolanı. Keşke geçmişleri karanlık olmasaydı da “aaa evet burayı peşkeş çekmezler, halkın menfaatine kullanılır” gibi bir düşünceyi bir yerlerde taşıyabilseydik. Ancak üzgünüm, umut akşam soframızda yokluk olarak geliyorsa buradan heyecan duymak pek mümkün olmuyor. Yine de bunu bir açıdan ders almak gerekiyor. Hükümetin propaganda yöntemini daha iyi anlamak açısından.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yinede bir umut @Kolanya.
Ortada bir gerçek var oda şuan yönetenler onlar. Ve umarım aynı hataları tekrarlamazlar. Bu sadece ülke için değil kendileri içinde hayat memat meselesi.
Gerçekçi olmak istemiyorum bu sıralar. Çünkü yoruldum be Kolanya, cidden yoruldum. Zira bize dayattıkları, önümüze koydukları herşey yalan.

asminya

FK Üyesi
Geriye dönük biraz araştırma yaptım da, her enerji bakanı döneminde 2007den bu yana bulmuş bulmuş müjdelemişler valla. Piyasalar bile inanmadı bu habere. Aziz Nesin e zamanında niye kızmışlar ki bunlar adam doğruyu söylemiş.

1. Hürriyet: Akçakoca’da doğalgaz bulundu (9 Eylül 2004) Akçakoca açıklarında doğalgaz bulundu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Akçakoca açıklarında yapılan sondaj sonucu, Karadeniz’in ilk ekonomik ve ticari doğalgaz keşfini yaptıklarını açıkladı. Yıl sonuna kadar ciddi yatırımlar yapılarak, doğalgaz karaya çıkartılacak.
2. DHA: Akçakoca’da doğalgazdan sonra petrol umudu (26 Kasım 2006) TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını söyledi.
3. AA: Karadeniz doğal gazı devreye girdi (20 Mayıs 2007) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Akçakoca açıklarında çıkartılan doğalgazın Türkiye’de konutlarda tüketilen doğalgazın onda birini karşılayabildiğini söyledi.
4. Sabah: Karadeniz’de petrol ağa takıldı (26 Ağustos 2007) Müjdeli haber önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi. Muharrem Sarıkaya, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği müjdeli haberi yazdı.
5. Sabah: Sakarya’da doğalgaz bulundu (15 Mayıs 2009) Kaynarca ilçesinde, TPO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede doğalgaza rastlanınca sondaj çalışması başlatıldı. TPAO bir süre önce Karadeniz Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunması üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı aynı hat boyunda araştırma yaptı.
6. AA: Yeni doğalgaz rezervi bulundu (17 Haziran 2010) Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğalgaz arama çalışmaları sırasında 1.600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı.
7. AA: TPAO’dan sevindiren Akçakoca açıklaması (29 Mart 2011) TPAO’dan Akçakoca’daki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi. Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Düzce’nin Akçakoca İlçesi açıklarındaki 4’üncü doğalgaz üretim platformunun devreye girmesiyle günlük 250 bin metreküp olan doğalgaz üretimlerinin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi.
8. Bakan Yıldız: Petrol bulduk ama çıkaramıyoruz (25 Ağustos 2012) Akçakoca açıklarındaki doğalgaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, “Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi.
9. Milliyet: Karadeniz, petrol ve doğalgazda yeni merkez (10 Mart 2013) Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon-Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akın etmesi “Karadeniz’de ciddi petrol ve doğalgaz rezervi” olduğuna dair tezleri güçlendiriyor.
10. Bakan Dönmez: Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu (29 Haziran 2020) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz” dedi.

Kolonya

Yeni Üye
Ortada bir gerçek var oda şuan yönetenler onlar. Ve umarım aynı hataları tekrarlamazlar. Bu sadece ülke için değil kendileri içinde hayat memat meselesi.
Gerçekçi olmak istemiyorum bu sıralar. Çünkü yoruldum be Kolanya, cidden yoruldum. Zira bize dayattıkları, önümüze koydukları herşey yalan.

Ortaya gerçekleşmesi zor bir iddia/proje atmak ve bunu çok geniş zaman dilimine yaymak AKP’nin kimi zaman başvurduğu bir yöntem. Çünkü topluma bir hikaye anlatmak ve o hikaye üzerinden umut devşirmek zorundalar. Bu Goebbels’in geliştirdiği bir metafordur. Örneğin 2010 yılında “Çılgın Proje” adıyla Kanal İstanbul projesi ortaya attılar. Aylarca tartışıldı, konuşuldu. Bakın, 2020 yılındayız hala konuşuluyor ve toplum bunun üzerinden kamplaştırılıyor ve bir kesim için umut yaratılıyor.
2011 yılında “Hedef 2023” sloganı ortaya atıldı. 2023 yılında her şeyin güllük gülistanlık olacağına inanan ciddi bir kitle var. Bunun üzerinden aylarca konuşuldu. Hala konuşuluyor. Hatta bununla geri kalmayıp, bu slogan üzerinden 1923 Cumhuriyeti ile bir hesaplaşma yoluna girdi. Lozan’ı başarısızlık olarak topluma propaganda ediyor. İngilizler ile işbirliği yapan Osmanlı yöneticilerini aklamaya çalışıyor. Ama nihayetinde bu toplumu konsolide etme ve kamplaştırma açısından iyi bir işlev görüyor.
2016 yılında “yerli ve milli” otomobil projesi atıldı. Bugünkü gibi bir prototip yapıldı. Bunun üzerinden aylarca propaganda yapıldı. Kendi kendine yeter bir ülke olduğumuz yalanı yutturulmaya çalışıldı. Ciddi bir alıcısı da oldu bu söylemlerin, hala da devam ediyor.

İşte sevgili Qasem, bugünkü petrol/doğal gaz söylemlerine de bu açıdan bakmak gerekiyor.

Şunu bir motto olarak kesinlikle kaydetmek gerekiyor : Bunlar için önemli olan söylediklerinin doğru yada yanlış olması değil, inandırıcı olması.

(Yukarıda bahsettiğim propaganda yöntemi sadece biri. Bunun dışında da bir çok yöntem bir arada kullanılıyor ama o da bu yazının konusu değil).

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ortaya gerçekleşmesi zor bir iddia/proje atmak ve bunu çok geniş zaman dilimine yaymak AKP’nin kimi zaman başvurduğu bir yöntem. Çünkü topluma bir hikaye anlatmak ve o hikaye üzerinden umut devşirmek zorundalar. Bu Goebbels’in geliştirdiği bir metafordur. Örneğin 2010 yılında “Çılgın Proje” adıyla Kanal İstanbul projesi ortaya attılar. Aylarca tartışıldı, konuşuldu. Bakın, 2020 yılındayız hala konuşuluyor ve toplum bunun üzerinden kamplaştırılıyor ve bir kesim için umut yaratılıyor.
2011 yılında “Hedef 2023” sloganı ortaya atıldı. 2023 yılında her şeyin güllük gülistanlık olacağına inanan ciddi bir kitle var. Bunun üzerinden aylarca konuşuldu. Hala konuşuluyor. Hatta bununla geri kalmayıp, bu slogan üzerinden 1923 Cumhuriyeti ile bir hesaplaşma yoluna girdi. Lozan’ı başarısızlık olarak topluma propaganda ediyor. İngilizler ile işbirliği yapan Osmanlı yöneticilerini aklamaya çalışıyor. Ama nihayetinde bu toplumu konsolide etme ve kamplaştırma açısından iyi bir işlev görüyor.
2016 yılında “yerli ve milli” otomobil projesi atıldı. Bugünkü gibi bir prototip yapıldı. Bunun üzerinden aylarca propaganda yapıldı. Kendi kendine yeter bir ülke olduğumuz yalanı yutturulmaya çalışıldı. Ciddi bir alıcısı da oldu bu söylemlerin, hala da devam ediyor.

İşte sevgili Qasem, bugünkü petrol/doğal gaz söylemlerine de bu açıdan bakmak gerekiyor.

Şunu bir motto olarak kesinlikle kaydetmek gerekiyor : Bunlar için önemli olan söylediklerinin doğru yada yanlış olması değil, inandırıcı olması.

(Yukarıda bahsettiğim propaganda yöntemi sadece biri. Bunun dışında da bir çok yöntem bir arada kullanılıyor ama o da bu yazının konusu değil).

Sevgili Kolanya Hitlerin propaganda akanlığı bakanı olarak atadığı Joseph Goebbelsin propaganda yöntemlerini yada algı ve propaganda yönetimini masaya yatırırsak ülke elimizde kalır. Çünkü bu ülkede her hükümet her yönetim bu ptopagandalatın hepsini neredeyse kullanmış, hatta şirketler bile bu yöntem ile kendilerini satmayı kendilerini pazarlama işini iyi yapmışlardır.
Bu hükümet te propaganda ve algı yönetimlerini muhalefetlerimde kara propagandayı en güzel şekilde kullandıkları gibi kullanmaktalar.
Düşünsene bu ülkede soğuk savaşın en meşhur propaganda kitabı olan Orwrlin Hayvan çiftliğin onur ve gururla öğrencilerimize okutuyoruz. Ve bu ülkede bunu yiyen buna alkış tutan kitle yeni türemedi. Kuruluşundan beri vardı...

Lozanı konuşmaya açmak, resmi ideolojiyi, resmi tarihi tartışmaya açmak her yönüyle konuşmak ( ki bu asla yapılmadı) güzel bişey. İngilizlerle işbirliği Osmanlı'nın son dönemi değil Cumhuriyetin ilk yılları ve hala bu işbirlikleri ülkeler değişsede en son sahada devam ediyor. Siz başarı dersiniz ben hezimet. Benim başarı dediğimde siz hezimet olarak bakarsınız. Bu beklentiler ve bakış açısıyla ve kullanılan argümanlarla alakalıdır.

Ama bir gerçek var bu hükümet ropagandanın her çeşidini en mükemmel seviyede kullanıyor.

Yoğunluğum az dinsin propaganda yöntemlerini senle konuşmak güzel olacaktır.
Belki zamanla resmi tarih ideolojisine masaya yatırırız.

Xerath senmisin? :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar