Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
  • Birisi fikirlerini çalabilir, ancak hiç kimse yorum biçimini ya da tutkunu çalamaz. Tim Ferris [ Yaren ]
yBnkMW

Endoskopik Karın Germe

Kalpin

İslambol
krARYI
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
5,115
Tepkime puanı
5,533
Konum
istanbul
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
Cinsiyet
Medeni Hal
DisPVx
Takım
O8yPI5

Karın ve bel bölgesinde bir miktar yağlanması olan, cilt fazlası olmayan, ancak doğum nedeni ile karın duvarı gevşemiş olan hastalar endoskopik karın germe için uygun adaylardır. Bu işlem daha çok yaşları genç, tek doğum yapmış, fazla kilosu olmayan ve düzenli spor yapan kişilere uygulanır.

Endoskopik karın germe ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Endoskopik karın germe nedir?
Endoskopik karın germe cilt çıkartmaksızın karın kaslarının sağlamlaştırılarak karın duvarındaki bombeleşmenin düzeltilmesi işlemidir.
Endoskopik karın germe işlemi kimlere yapılır?
Endoskopik karın germe yaşı genç, fazla kilosu olmayan, düzenli spor yapan ve genellikle tek doğum yapmış hastalara yapılır. Karın ve bel bölgesinde bir miktar yağlanması olan, cilt fazlası olmayan, ancak doğum nedeni ile karın duvarı gevşemiş olan hastalar endoskopik karın germe için uygun adaylardır.
Endoskopik karın germe ameliyatları nasıl yapılır?
Önce liposuction yapılır ve cilt inceltilir. Uygun hastalarda high-def liposuction yapılır, karnın estetik hatları, bel ve kalçalar şekillendirilir. Eğer hastanın eski sezaryen izi varsa oradan kesilir. Eğer iz yoksa 2 cm’lik kısa bir kesik yapılır. Endoskop yardımı ile girilir, içeriye kamera sokulur ve ekrandan izlenerek karın duvarı kasları onarılır. Endoskopik karın germelerde cilt çıkartılmaz.
Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı?
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, endoskopik karın germe ameliyatlarında da ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.
Kullanılmaması gerekenler:
  • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir)
  • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
  • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler
  • Tüm zayıflama ürünleri
Ameliyattan önceki üç gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler alınmalıdır.
Endoskopik karın germe ameliyatı öncesinde kilo vermek gerekir mi?
Endoskopik karın germe işlemleri aşırı kilo fazlası olan hastalarda uygulanmaz.
Endoskopik karın germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?
Endoskopik karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.
Endoskopik karın germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?
Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa endoskopik karın germe ameliyatı bir ila iki saat arasında sürer.
Endoskopik karın germe ameliyatları ağrılı mıdır?
Endoskopik karın germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir. Ameliyat sırasında tüm kesiklere ve ayrıca karın duvarına yaklaşık 10 saat etki eden lokal anesteziler yapıyoruz. Böylelikle hastalar ameliyat sonrası erken dönemde ağrı duymamaktalar.
Endoskopik karın germe ameliyatı sonrasında neler yaşanır?
Ameliyat sırasında hastalara sıklıkla diren konulur ve karın korsesi giydirilir. Hasta ameliyattan üç ila dört saat sonra beslenir ve ayağa kaldırılır. Genellikle aynı gün hasta taburcu edilir. Gerekirse direnler birkaç gün daha yerinde bırakılır. Ameliyattan sonraki gece yan yatabilirler. Direnler alındıktan 24 saat sonra duş alınabilir. Tüm dikişler deri altında bırakıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan iki ila üç gün sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Üç hafta sonra karın hareketleri dışında spora başlanılabilir. İlk üç hafta çok ağır kaldırmamaları istenir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.
Endoskopik karın germe ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?
Endoskopik karın germe ameliyatlarından sonra ciddi bir komplikasyon beklenmez. Geniş bir alana liposuction yapıldıysa cilt altında serum birikmesi gibi bir sorunla karşılaşılabilir. Seroma oluşursa enjektör ile çekilmesi gerekebilir.
Endoskopik karın germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?
Endoskopik karın germe ameliyatı karın bölgesindeki sorunlara büyük ölçüde çözüm getirir. Ameliyattan sonra tekrar aşırı kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar bir miktar kayıp olabilir.
Endoskopik karın germe sonrası sonuçları korumak için neler yapılabilir?
Endoskopik karın germe ameliyatlarından sonra hastaların kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri gerekir. Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini azaltmaları iyi olacaktır. Gergin cildin tekrar çatlamaması için düzenli olarak vücut losyonları ve nemlendirici kullanmaları gerekir. Düzenli egzersiz karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.
Endoskopik karın germe sonrası gebe kalınabilir mi?
Endoskopik karın germe sonrası gebe kalınabilir, ancak gebelik karın duvarının tekrar gevşemesine ve cildin bollaşmasına yol açar. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde gebelik planlayan hastalara bu ameliyat önerilmez. Ancak ameliyat gebe kalmaya engel oluşturmaz.
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap