Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Özgün Konu Dem`le Ekomedya

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Dem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Senin gibi yorumlamayı isterdim :)
Özel değilse bir şey sormak istiyorum, bu işin eğitimini mi aldın, meraktan mı ilgileniyorsun :)
ilk lisansım iktisat
ikincisi pdr
yüksek lisansım eğitim yönetimi
istanbul ünv den de eğitim koçluğu eğitimi aldım @AsyA

Merak ve ilgiden dolayı iktisat okuyup 6 yıl bankacılık yaptım. Varoluş amacımın öğretmek olduğunu keşfedip bankadan istifa ettim ve eğitime geçtim. 14 yıldır da özel okulda yönetici olarak çalışıyorum. Yani hem eğitimini aldım hem de meraktan :)

ilk lisansım iktisat
ikincisi pdr
yüksek lisansım eğitim yönetimi
istanbul ünv den de eğitim koçluğu eğitimi aldım @AsyA

Merak ve ilgiden dolayı iktisat okuyup 6 yıl bankacılık yaptım. Varoluş amacımın öğretmek olduğunu keşfedip bankadan istifa ettim ve eğitime geçtim. 14 yıldır da özel okulda yönetici olarak çalışıyorum. Yani hem eğitimini aldım hem de meraktan :)
Hayata senin gibi bakmak çok zaman alacak. Ben seni takip edeyim yeter :)
Para politikası yatırım amaçlı bilgilerin yanında ilgili çeken diğer yorumları da okumak isterim.
Mesela Gazze katliamının sadece Yahudi yerleşimcilere oturma yeri açmanın dışında, Gazze sahilindeki doğalgaz rezervine el koymak olduğunun bilgisi gibi arka resmi de okumak isteriz. Gördüğün kadarıyla :)
Cevapların için teşekkür ederim fkgul17

Hayata senin gibi bakmak çok zaman alacak. Ben seni takip edeyim yeter :)
Para politikası yatırım amaçlı bilgilerin yanında ilgili çeken diğer yorumları da okumak isterim.
Mesela Gazze katliamının sadece Yahudi yerleşimcilere oturma yeri açmanın dışında, Gazze sahilindeki doğalgaz rezervine el koymak olduğunun bilgisi gibi arka resmi de okumak isteriz. Gördüğün kadarıyla :)
Cevapların için teşekkür ederim fkgul17
Tabiki eve gittiğimde bunlara da yorum yazicam @AsyA :)

Son düzenleme:
Geçen hafta Cuma günü yaşanan küresel çaplı teknoloji kesintisi, dünya genelinde uçuşları, bankacılık hizmetlerini ve birçok işletmeyi aksatırken havacılık sektörü bu kesintilerden en fazla etkilenen sektör oldu. Kesintilerin, şirketin hazırladığı bir güncellemeden kaynaklanması nedeniyle siber güvenlik firması CrowdStrike'ın hisseleri %11 değer kaybına uğradı. Sistemlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Microsoft hisseleri de ilk etapta baskı altında kalsa da hizmetlerin yeniden sağlanmasının ardından günü sınırlı kayıpla noktaladı (-%0,7). Daha büyük ölçekli bakıldığında, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ta yılın ilk yarısındaki güçlü performansın ardından yatırımcılar kâr realizasyonu yapmaya devam ederken Nisan ayından bu yana en ağır haftalık kayıp yaşandı (-%3,7). Sektörler arasında yaşanan rotasyon küçük ölçekli şirketlere ise pozitif yansıyor. Bu çerçevede önceki hafta %6 değer kazanan Russell 2000 endeksi geçen haftayı %1,7 kazanımla tamamladı. Yeni haftada ise içeride en önemli konu başlığını TCMB’nin yarın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı oluşturuyor. Merkez Bankası geçen ayki toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek %50 seviyesinde bırakmıştı. Temmuz ayı toplantısında da benzer bir karar alınması beklentisi vardı.

JPMorgan bugün yayımladığı “Türkiye Bankaları İkinci Çeyrek İncelemesi: Temel Eğilimler Kötüleşecek, Ancak İkinci Çeyrek Dibi Görebilir” başlıklı raporunda, bu durumun bankacılık hisselerinin öncülüğünde piyasanın düşmesine neden olduğunu belirtti

Geçtiğimiz yılın ilk yarısına baktığımızda, BIST-100 endeksinin bankacılık, tüketim ve telekomünikasyon gibi sektörlerin desteğiyle 7.200 puandan 11.000 puana yükseldiğini görebiliriz. Bu süreçte, banka hisselerinden AKBNK %100, GARAN %154, finans kurumlarından TURSG %137, ANHYT %295 arttı. Tüketim hisseleri arasında AEFES, MGROS ve AGHOL gibi hisseler ise iki katından fazla değer kazandı.

Bunların hepsi, Türkiye'deki faiz artışları ve TL'nin değer kaybetmesinin etkilerine dayanmaktadır. Faiz artırma politikası, bankacılık sektörünün gelişimini teşvik ederek sürekli performans artışı sağlar, TL'nin değer kaybı ise tüketim ve üretimin ihracatını artırır; bu da ihracat faaliyetleri olan şirketler için büyük faydalar sağlar.

Bu mantığa dayanarak, ilk yarıda II İşletme Okulu'ndaki yatırımcılara liderlik ederek AEFES, AKBNK, MGROS, BIMAS gibi hisselere yatırım yaptık ve genel olarak iki kat kazanç elde ettik.Şu anda piyasa tarzı değişiyor, Biden'ın ABD başkanlık seçimlerinden çekilmesi piyasada yeni etkiler yaratıyor. Dün ABD borsalarında Nasdaq, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri tamamı yükseldi. Russell 2000 ETF de değer kazandı.Faiz indirimi beklentisinin güçlenmesiyle birlikte, yabancı sermaye hızla gelişmekte olan piyasalara akmaya başladı.

Bence yılın ikinci yarısında, sermaye aşağıdaki sektörlere hızla akacak:

Altyapı inşaatı. Birçok gelişmekte olan piyasa ülkesi, ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve kamu hizmetlerini iyileştirmek için altyapıya büyük yatırımlar yapmaktadır. Türkiye'deki deprem sonrası, hükümetin odaklandığı planlama da bu yöndedir. Türk hükümeti, altyapı inşaatı ve kentleşme sürecini aktif olarak teşvik ediyor ve büyük çaplı ulaşım, enerji ve iletişim projeleri sürekli olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, İstanbul yeni havalimanının inşası ve genişletilmesi, Türkiye'nin küresel bir ulaşım merkezi olarak konumunu büyük ölçüde artıracaktır.

Tüketim Sektörü: Orta sınıfın yükselişiyle birlikte, yeni gelişen pazarlardaki tüketim talebi sürekli artacaktır. Türkiye, geniş bir genç nüfusa ve hızla büyüyen bir orta sınıfa sahip, bu da tüketim pazarında büyük bir potansiyel yaratıyor. Türkiye'nin e-ticaret ve perakende sektörü hızla genişliyor, özellikle gıda, moda ve elektronik ürünler alanında büyük gelişim potansiyeli taşıyor.

Teknoloji ve Yenilik: Yeni gelişen pazarların teknoloji şirketleri hızla yükselmekte ve küresel teknoloji ekosisteminin önemli bir parçası haline gelmektedir. Türkiye'nin dijital dönüşümü ve yeni enerji araçları stratejisi gibi alanlar önemli odak noktalarıdır. Örneğin, Turkcell ve ASELSAN gibi yerli teknoloji şirketleri, iletişim teknolojisi ve savunma elektroniği alanlarında önemli başarılara imza atmış ve güçlü bir uluslararası rekabet gücüne sahiptir.

Türkiye, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan bir köprü olarak, coğrafi konumu ve ekonomik stratejik önemi açısından son derece önemlidir. Son yıllarda, Türkiye altyapı inşası ve teknoloji inovasyonu alanlarında önemli ilerlemeler kaydetmiş ve çok sayıda uluslararası yatırım çekmiştir.

Diğer yandan, varlık dağılımında vazgeçilmez bir bileşen olarak küresel yeni gelişen pazarlar ETF'lerine odaklanmamız gerekmektedir. Yeni gelişen pazarlar ETF'leri (Borsa Yatırım Fonları), yatırımcılara yeni gelişen pazarlara erişim için kolay bir yol sunar. Bu ETF'ler genellikle bir grup yeni gelişen pazar ülkesinin hisse senetlerini içerir, bu da yatırımcıların risklerini dağıtmalarına ve yeni gelişen pazarların genel büyümesinden faydalanmalarına olanak tanır. Geniş piyasa kapsama alanına ve yüksek likiditeye sahip ETF'leri seçmek, yeni gelişen piyasalardaki yatırım fırsatlarını etkili bir şekilde yakalamayı sağlar. Örneğin, MSCI Emerging Markets ETF (EEM), iShares Russell 2000 ETF (IWM) ve Vanguard Emerging Markets ETF (VWO) iyi likiditeye ve piyasa kapsama alanına sahip seçeneklerdir. Bu ETF'ler, yatırımcılara risklerini dağıtmada ve uzun vadeli getiri elde etmede yardımcı olabilir. Türkiye piyasası da bir istisna değil; iShares MSCI Turkey ETF (TUR), dikkat çekici bir seçenektir. Bu ETF, Türkiye piyasasının başlıca hisse senetlerini kapsar ve yatırımcıların Türkiye ekonomisinin büyüme getirilerinden faydalanmasını sağlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Fiyatlama davranışlarının tekrar piyasa gerçekleriyle uyumlu hâle gelmeye başladığını görüyoruz. Bu dengelenme önümüzdeki dönemde güçlenerek devam edecek. Sene sonunda enflasyonu, hedeflediğimiz seviyelere mutlaka indireceğiz” dedi ve beraberinde de küresel piyasalarda genel bir düşüş yaşandı, bunun başlıca nedeni Biden'ın adaylıktan çekilmesi sonrasında seçim belirsizliğinin artmasıdır. Bu durum, bugün Asya-Pasifik ve Avrupa piyasalarında genel bir düşüşe neden oldu

Alphabet ve Tesla'nın hayal kırıklığı yaratan çeyrek sonuçlarının genele yayılması ile teknoloji ağırlıklı Nasdaq günü %3,6 oranında kayıpla noktaladı. Teknoloji sektöründe karlılık beklentilerinin kuvvetli olduğunu düşünürsek, bugüne kadar açıklanan sonuçların yapay zeka yatırımlarının şirket bilançolarına pozitif yansımasının zaman alabileceğini göstermesi de baskının artmasına neden oldu. Bu çerçevede endekslerin yılın ilk yarısındaki güçlü performansında önemli rol oynayan "Magnificent Seven" hisseleri - Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, NVIDIA ve Tesla - %2,9 ila %12 arasında değer kaybına uğradı. Söz konusu şirketlerin S&P 500’deki ağırlığının %30’un üzerinde olması, S&P 500’deki geri çekilmenin de %2’yi aşmasına yol açtı.

Eylül ayında beklenen faiz indiriminin yatırımcıları küçük ölçekli hisselere yöneltmesi ile son günlerde güçlü bir performans sergileyen Russell 2000 endeksi de dünkü satış baskısından negatif etkilendi. Ancak yine de kayıplar Nasdaq ve S&P 500'e kıyasla daha sınırlı kaldı (-%2,1). Sırasıyla %2,6 ve %1,2 artış gösteren Johnson & Johnson ve Merck & Co.'nun piyasaların genelinden pozitif ayrışan performansları sayesinde Dow Jones ise ana endeksler arasında en sınırlı kaybı yaşadı (-%1,3).

ABD borsası sert düştü, S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksi 2022 sonlarından bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Aynı zamanda, Alphabet ve Tesla'nın kazanç açıklamaları sonrasında zarar etmesi, diğer "Yedi Dev" şirketin önümüzdeki haftalarda açıklayacağı kazanç raporları öncesinde risk iştahını düşürdü, büyük teknoloji hisseleri, isteğe bağlı tüketici ürünleri ve iletişim hizmetleri hisseleri de ciddi şekilde geriledi.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri