Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çocukları küçük kurşunla öldürdüler degil mi anne?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hiçbir zaman izlemeye, dinlemeye dayanamadığım bir acıdır Bosna ?
Her zaman dünyanın en güçlü kadınları diye düşünmüşümdür Bosna kadınlarını...
(Geçen yıl da paylaşmıştım bu yazıyı. Hep de paylaşacağım)

12 yıl öncesi kadar Akdeniz üniversitesinin bahçesinde oturuyor, tahlil sonuçlarımı bekliyordum.

11 yaşlarında bir çocuk kendinden oldukça büyük bir kadınla boşnakça dilinde muhabbet ediyordu. Dikakatimi çekti. Tanıştık.
O Bosna'lı bayandan dinlediklerim hala yüreğimi yakar.

"Köyümüze geldiler, eşimi ve iki oğlumu köyün diğer erkekleriyle birlikte götürdüler...

16 yaşındaki küçük oğlum Mustafa boynuma sarıldı. "Anne korkarım ama bir daha görüşemeyeceğiz. Bana iyice sarıl anne" dedi ve dediği gibi de iki oğlumu ve eşimi o geceden sonra bir daha canlı göremedim.

Onlar gittikten sonra 15 yaşındaki kızımı zorla aldılar benden. Onu tecavüz kampına koymuşlar.
Birkaç okulun bir arada olduğu bir yerde tam üç yıl boyunca iki binden fazla kadına orada tecavüz ettiler. Kızımı oradan kaçırmak için çok uğraştım.

Onu oradan aldığımda babasının kim olduğu belli olmayan bir bebek vardı karnında.
Ve onun gibi tüm kadınların kucaklarında babası belli olmayan çocuklar vardı.
(11 yaşındaki torununu işaret ederek)

O şerefsizlerden hamile kalan ve bebeği doğurmak istemeyen yüzlerce kadın ya canına kıydı ya da bebeği düşürmek isterken öldü.

Kocamın cenazesini iki kolu eksik bir şekilde toprağa verdim.
Küçük oğlum Mustafa'nın kafası hala bulunamadı,
onu da o şekilde defin ettim.
Ama büyük oğlumun vücudundan hiç bir parça bulunamadı.
Ailemden tam 21 kişiyi Srebrenitsa'da kaybettim. Çoğunun vücutlarını bütün bir şekilde toprağa veremedik...

Şimdi kızımın karnından doğmuş olan ve babasının benim ailemi öldürenlerden biri olduğunu bildiğimiz bir çocuğa anneannelik yapıyorum.

Bir çok kadın sokağa bıraktı bu çocukları ama ben ve kızım yapamadık. Kızım uzun yıllar psikolojik tedavi gördü ama rüyalarında gördüğü kabusları hiç bitmedi..." dedi... dedi... anlattı.
Ben daha fazlasını yazamıyorum.

Bosna ? Avrupanın göbeğinde güya elit ve çağdaş ülkelerin bir araya gelip yaptığı zulümün adıdır Bosna...

O teyzenin son sözü de "Silahların bedenimizde açtığı yaraları sardık. Ama ruhumuzda açılan yaraları ancak kefen sarar artık" olmuştu...

(11 yaşındaki o çocuğun annesi daha sonrası hemşirelik okuduğu için öğrenci değişimi ile annesini ve oğlunu yanına alarak Antalya'ya gelmişti. Bu durum, zülüm görmeyen, keyfi yerinde olup da okumayan insanlara örnek olsun.
Yazıyı ilk yazdığım tarih 11 temmuz 2015.
Sanırım o çocuk da büyümüş, delikanlı olmuştur)
Safiye Çetinkaya

FB_IMG_1626013493147b15d2b09c1282e95.md.jpg

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Ekli dosyayı görüntüle 10515

Tarihte bugün 8.372 Bosnalı Müslüman, 26 yıl önce bugün katledildi :(

"Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı."

Aliya İzzet Begoviç Allah rahmet eylesin

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Allah rahmet eylesin. Sadece islam oldukları için zulme maruz kaldılar. Rabbim tohumları yeşertsin islamın nurunu yaymaya vesile kılsın.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar