Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Camide açız diye bağıran kadın.

@Qasem, Değerli Üstadım zor zamanlardan geçiyoruz ve daha da kötü olacak bugün iyi günlerimiz ve açlık sefalet ve bir çoğumuz potansiyel sefalet adayıyız kendimden pay biçerek söylüyorum ve ortada zorluk gibi bir hakikat var bunda hemfikiriz..

Provokasyon demeyelim normal olarak degerlendirelim senin gözünde,
Sende camiye gidenin bende bir çoğumuzda biliriz ki Cuma namazından hariç Merkez camiler de dahil 1 saf bile dolmaz bazen ve cami çıkışı bile zorla sadaka veririlir cami görevlisinin yardim kutusuna .

Normal insan bunu bilip te o camiye haykırmaya gitmez giderse belediye gider kamu kurulusuna gider orda haykırır derdini anlatır..

Geçmişte ki örnekler her zaman tekerrür edecek ediyorda zaten alışmadık mı daha yeni yurt olayları olmadimi Diyanete saldırmak aklıma gelen her şey..

Alkol diye yargılamak haddimize bile değil kendo adima konuşuyorum günahkar cahilin birisiyim O kul ile Rabbimiz arasında..

Malum zihniyet bu şekil de yapar bu onların tarzı bununla da bitmeyecek tutmaycak başka bisi deneyecekler ne kadar pislik atarsak kardır mantığı ile..

Bu kadar provaskyon açıkken niye hakikatten kaçalım ki Üstadım..

@Eymen, başka çaresi kalmamışsa bağırır...
Sanır ki camiye gidenler merhamet abidesi.
Bilir ki bir barda , gazinoda meyhanede, sokakta yada lokantada bağırsa kimse umursamaz.
Ama cami tamda dertlerimizi, sıkıntılarımızı dile getireceğimiz, günde 5 kez dayanışma için iman edenlerin bir arada olması gereken yer değilimdir?

Tüm alkol alanlar için neden bukadar gaddarız. Bizim hiç mi günahımız yok, hiç mi günah işlemiyoruz.

Meva geçmişte bir kaç olay oldu diye genelleyemeyiz.
Ozaman münferit her olayı genelleyelim.
Arkadaşlar insanımız cidden zor zamanlardan geçiyor. Hemd ehiç olmadığı kadar
Bir zamanlar camiler sorunların çözüldüğü, açların doyurulduğu, yedirildiği, içirildigi, barındırıldığı yerlerdi.
Şimdiki sistemde başvurulacak yer orası değil çünkü camideki insanlarımızın bir çoğunluğu yoksul. Cami cemaatinin o kadın için dua etmekten başka yapabilecekleri bişey yok.
O zaman şunu diyerek yorumumu bitiriyorum doğru yer ama yanlış zamanda...

@Eymen, başka çaresi kalmamışsa bağırır...
Sanır ki camiye gidenler merhamet abidesi.
Bilir ki bir barda , gazinoda meyhanede, sokakta yada lokantada bağırsa kimse umursamaz.
Ama cami tamda dertlerimizi, sıkıntılarımızı dile getireceğimiz, günde 5 kez dayanışma için iman edenlerin bir arada olması gereken yer değilimdir?

Tüm alkol alanlar için neden bukadar gaddarız. Bizim hiç mi günahımız yok, hiç mi günah işlemiyoruz.

Meva geçmişte bir kaç olay oldu diye genelleyemeyiz.
Ozaman münferit her olayı genelleyelim.
Arkadaşlar insanımız cidden zor zamanlardan geçiyor. Hemd ehiç olmadığı kadar
Ayrica alkol aldigi konusunda tek bir cümle kurmadim. Ben caminin islevleri hakkinda konusuyorum.
Neden gaddar oldugumu dusundun anlamadim.
Nasil dayanisma icinde olacak cami cemaati soylermisin. Imam onlanlar daha iyi bilir cami giderler icin bile para toplamak sıkıntı.
Tabi en iyisini Allah bilir

Son düzenleme:
@Eymen, ben genel için yorum yaptım. Cidden gaddarız, anlamak yerine yargısız infaz ediyoruz. Yorumlara bakarsan anlarsın.
Camilerin işlevi dayanışmadır. Müslümanlar günde 5 kez birbirinden haberdar olmak için bir araya gelirler. Amaç sadece ibadet değildir. Mesela hacın asıl işlevi sadece tavaf say değildir. Ben buradayım demektir. Dünyaya dayanışma ve birliktelik mesajında vermektir. Farklı coğrafyadan müslümanların tek bir zeminde buluşup aynı amaca hizmet etmelerini sağlar. Ama maalesef biz müslümanlar bir çok değerimizi sadece ritüeller seviyesine indirdik.
Mesela selefilere göre her Müslümanın cemaate dahil olması yani. Cemaatle namaza durması farzı ayndır. Camilerin işlevini maalesef bizler süreç içinde bitirdik. Yoksa camiler yeri geldiğinde karargah, yeri geldiğinde elçileri kabul edildiği merkez, müslümanların hareket merkeziydi.
Daha detaylı bakmak isterseniz M. Hamidullahın islam müesseselerine giriş / Ali Şeriatinin Hac / Abdullah yıldızın Namaz bir tevhid eylemidir kitaplarına göz gezdirebilirsiniz.
Yine genel diyorum Eymen sana değil :)
Sen gaddarsın demedim :) genel konuştum hepimiz için dedim.
Camide para toplamak diye bişey yoktur. Müslümanların dayanışması birbirine destek olması vardır. Bunu kendi aralarında zenginler fakirlerden haberdar olarak yaparlardı geçmişte. Diyanetin şuan camilerden para toplaması başlı başına bir yanlış zaten.

@Meva, biz insanların kalplerini bilemeyiz. Dolayısı ile görünene göre amel ederiz. İnsanların niyetleri yerine gerçeklik ile mücadele etme sorumluluğumuz var.
Elbetteki olaylara dikkatli yaklaşmak, analiz etmek, araştırmak zorundayız. Ama kurgu olduğu net değilse, komplo olduğu açık değilse kessinlikle bu yönde yorum yapmamalıyız. Çünkü ortada bir gerçek var, insanlar geçinemiyor. Bu gerçeği değiştiremeyiz. Ben olsam bende gider camide bağırırım. Çünkü hala zihnimde müslümanların duyarlı olduğu inancını taşıyorum.
Bana göre kadın en doğrusunu yapmış, hem farkındalık yaratmak hemde müslümanlara kendinize gelin demek açısından.
Cami cemaatimiz Atv başından kalksa ülkenin durumunu görecek.

@Eymen, ben genel için yorum yaptım. Cidden gaddarız, anlamak yerine yargısız infaz ediyoruz. Yorumlara bakarsan anlarsın.
Camilerin işlevi dayanışmadır. Müslümanlar günde 5 kez birbirinden haberdar olmak için bir araya gelirler. Amaç sadece ibadet değildir. Mesela hacın asıl işlevi sadece tavaf say değildir. Ben buradayım demektir. Dünyaya dayanışma ve birliktelik mesajında vermektir. Farklı coğrafyadan müslümanların tek bir zeminde buluşup aynı amaca hizmet etmelerini sağlar. Ama maalesef biz müslümanlar bir çok değerimizi sadece ritüeller seviyesine indirdik.
Mesela selefilere göre her Müslümanın cemaate dahil olması yani. Cemaatle namaza durması farzı ayndır. Camilerin işlevini maalesef bizler süreç içinde bitirdik. Yoksa camiler yeri geldiğinde karargah, yeri geldiğinde elçileri kabul edildiği merkez, müslümanların hareket merkeziydi.
Daha detaylı bakmak isterseniz M. Hamidullahın islam müesseselerine giriş / Ali Şeriatinin Hac / Abdullah yıldızın Namaz bir tevhid eylemidir kitaplarına göz gezdirebilirsiniz.
Yine genel diyorum Eymen sana değil :)
Sen gaddarsın demedim :) genel konuştum hepimiz için dedim.
Camide para toplamak diye bişey yoktur. Müslümanların dayanışması birbirine destek olması vardır. Bunu kendi aralarında zenginler fakirlerden haberdar olarak yaparlardı geçmişte. Diyanetin şuan camilerden para toplaması başlı başına bir yanlış zaten.
Su durumda o kadini camiden yardim dilemesi dogru mudur?
Ben bunu tartisiyorum:)
Aslen dogrudur ama bu zamanda degil.
Aslen dogrudur ama bu hitapta degil.
Aslen dogrudur ama bu sekilde degil.
Camiler keske o anlattigin gibi olsa inan bu olay haber bile olmazdi.

@SiyahSancaktaR, malum zihniyet kim? Mesela yardım konusunda camide şu bunun için çıkışta para toplandığında asla bir TL bile atmayanlardan biride benim. Diyabet bu konuda hem imamları hrm cemaati bıktırdı. Her hafta her hafta para toplamak nedir Allah aşkına. Bişey yapılacaksa ozaman camide belediyeye yada yardım kuruluşlarına baş vursun.
Yardım kuruluşları öyle her kapısını çalana yardım mı ediyor sanıyorsunuz?
Belediye bugüne dek hangi açı fakiri doyurdu yaf. İnsanlar işsizlikten, eve ekmek götütemediği için intihar ettiğinde bu yardım kuruluşları neredeydi acaba. Bende bunların birinde aktif çalışıyorum. Öyle sanıldığı gibi değil bu işler.

Açık söylüyorum, farzedelim ki provakasyon...
Yeride zamanında mükemmel, tebrik ediyorum. Müslümanları silkeleyecek bir hareket. Umarım böyle Provakatörlükler artarak devam eder. Çünkü orada dile gelen sözler Manidar dı. Diyorum ya ben olsam bende ne belediyeye ne yardım kuruluşlarına giderdim. Cami sesimi duyurabileceğim ve cumada buna en uygun yer.
Bakınız cami ve cemaat algım sizlerden çok farklı. Bana göre cemaat kurur kuru camiye giden namaz kılıp çıkan değildir. Gitsin evinde tesbihatını yapsın sünnetini kılsın ama orda birbirinin hal hatırını sorsun. Birbirinden haberdar olsun.
Cumalar da hutbe merkezden geliyor, insaf yaf. İmamlar mahallelerin sıkıntılarına değinecek, ahlaki yapısına göre, sıkıntılarına göre hutbeler hazırlayacak. Biz imamı namaz memuru yapmışız. Vallahi namaz memuruna ihtiyacı yok müslümanların. Camiler işlevini, imamlar görevini yitirmiş.
Diyaneti topa tutacaklardan biride benim. :) Deşmeyşn yaramı :)

@Eymen, camiden yardım dilemiyor, ey müslümanlar siz ne yapıyorsunuz diye feryat figan ediyor. Bizim halimiz ne, bundan bihaber ne ediyor ne yapıyorsunuz diyor.
Belkide zamanı ve mekanı asıl işlevine döndermek gerek.
Eymen bizler and dayatması kalksın diye, milli güvenlik dersleri kaldırılsın diye, ana dilde eğitim haktır, tanınsın diye sokaklarda eylem yaptığımızda ne zamanı ne yeriydi. Ama zamanı ve yeri aslına döndürerek hükümetin bu konuda adım atmasını sağladık. Ve yaptılar da.
Camiler bu zaman asıl işlevine dönmeyecek te nezaman dönecek. İnan ki kadın dilenci değil, İnan ki yardımda istemiyor. Ciğeri yanmış bağıracak çağıracak en doğru yeri aramış ve bulmuşta.
Şu benzin fiyatına bakınca inan benimde minbere çıkasım var :)
Yahu 5 TL lik ürün 25 TL olmuş içinizden bağırmak feryat figan etmek gelmiyor mu. O krem şanti o fiyat edermi yaf Allah var korkmak gerek

@Qasem, Üstad cami yardim toplanmasında hemfikiriz.
Cami Imamlarimiz önderlik görevindedir halkı bilinçlendirme elinden gelen ilmi manevi desteği verme yeridir..
Ne yazikki Bir çok camide dernek adı altında Kurtlar vadisi konseyi vardır :)
Imam eğer bu konseyle ters duserse görev yeri değişir :)
Imamin asli vazifesi 2 plana atılıp yardim vs gibi görevler için baskı yapılıyor.
Genelinde böyle ..
Yardim olayı gönüllü ve başka şekilde olmalı..
Bende buna karşıyım hatta abdest almak paralı hale geldi bundan nefret ediyorum..
Tuvalete gitmeden abdest alamayacağin için o tuvalet parası vermek zoruma gidiyor fiyat temsili ama abdest almak paralı oluyor işte..

Malum zihniyet ne demek kim Üstad beni deşmeye kalkma :)
90 yıldır bu zihniyet varlığını korumakta bütün cehaleti dine olan kink ile..
Ben hükümet karşıtlığın dan bahsetmiyorum bunu biliyorsun..

1000 sene de geçse bu zihniyetin beyni bu kadar çalışır işte hayvan alemi bunlardan daha zeki ve mantıklıdır..

Ecevitin önüne atılan yazar kasa eylemi ile bu aynı mı sence ?

Bu provaskyon lara kargalar gülüyor Üstad :)

Bana bu eylemi savunma rica ediyorum :)

Ben hakikati kabulleniyorum zor zamanlar durum gerçek ten çok kötü..

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri