Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bu dünyaya gelmek benim tercihim değil. Allah bunun benim seçimim olduğunu ve hatırlamadığımı söylüyor.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Sayın hocam @Qasem ateistlerin sorduğu sorularla devam edelim mi :)

"Bu dünyaya gelmek benim tercihim değil. Allah bunun benim seçimim olduğunu ve hatırlamadığımı söylüyor." diyorlar. Bu sorudan başlayalım mı :)

Eymen

FK Üyesi
Sıradan Üye
Bu soruya verilen klasik cevabı veriyorum; bu alemdeki yaratılmış olan her nesne, canlı kendi tercihi ile mi yaratılıyor. Ve biz onları kendi tercihleri ile mi kullanıyoruz. Mesela bir ağacı oyup ona şekil vermek için onun tercihini mi soruyoruz. Sanatçı sanatını yapar.
Yaratılan var olmadıkça tercihi sorulamaz. Yaratıldıktan sonra sonra ise sorulacak birşey kalmamıştır.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Eymen sanki senin söylediğin yerde dünyaya gelmeden önceki alem ruhlar alemi yok kabul edilmiş gibi. Qasem e göre bazı senaryoların boşluklarının doldurulması gibi bilgiler var. Bu kısmı ona girer mi bilmiyorum.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Soru : "Bu dünyaya gelmek benim tercihim değil. Allah bunun benim seçimim olduğunu ve hatırlamadığımı söylüyor." diyorlar.

Soruya doğru yerden yaklaşmak gerek. Evet bu dünyaya gelmek ne benim ne taşın ne toprağın bir tercihiydi. Yaradılış serüvenini ortaya çıkardığı bir canlı ve cansız varlık alemin canlı olan türüyüz.
Hiç bir şey bizim tercihimiz değil, Allahta bizi yaratmak istediğini, özel olarak tarasrldığını söylemiyor zaten.
Kuranda geçen yaratma ayetlerini tamam mı , in celae, in ğelege, inşekake vs tüm ayetler doğal bir seleksiyon yani evrimsel bir süreçten bahseder. Haliyle kendini diğer canlılardan çok üstün görüp ben özel yaratıldı hissine kapılırsan bu soruları sormaya başlarsın...
Bu dünyada yaşayan tüm canlı forumlarında farklı olman dışında bir farklılığın yok insanoğlu ve her tür evrimsel sürece bağlı olarak birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar aradçsında seni diğer türlerden ayıran tek bir yeteneğin var. Konumuz o ol aldığı için. Ona değinmiyeceğim. Yani kendini çokta yükseklerde görme.

Hiç bir ayette Allah bu senin seçimin ve sen bunu hatırlamıyorum demiyor. Araf süresinde geçen ayet çok çok farklı bir konuya değiniyor bu söylemi dile dolayanlar o ayeti örnek gösterseler de ayet yaratılıştan sonrasından bahsediyor. Yaratılıştan öncesi için böyle bir. Ahit tamamen kurgusal ve uydurma rivayetlere dayanıyor. Olmayan şey üzerinde Konuşulmaz.

Varsa buna delil, ayetleri getirin konuşalım.
Zira Kuranda böyle bir söylem yok.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Haliyle kendini diğer canlılardan çok üstün görüp ben özel yaratıldı hissine kapılırsan bu soruları sormaya başlarsın...

Gerçekten hepimiz tek tek muhatap alınmışız gibi hissediyoruz. Sonrada beni neden böyle yarattın neden şöyle yaratmadın diye ahkam kesiyoruz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Gerçekten hepimiz tek tek muhatap alınmışız gibi hissediyoruz. Sonrada beni neden böyle yarattın neden şöyle yaratmadın diye ahkam kesiyoruz.

İnsan yaratılış serüvenini bir parçası sadece...
Yaradılış doğru anlamadan Yaratıcı ve vahy doğru anlaşılamaz. Buda kimini inkara, kimini kuru kuru inanmaya teşvik eder.

Yaradılış serüveninde bilim atölyesinde 4 makale yayınlamıştık.
1-2-3-4 ü tek tek anlayarak okumanızı istiyorum.

İnsan sudan, sürüngenlerden gelen topraktan oluşmuş diğer türler gibi bir canlı...
Onu eşrefi mahlukat yapan hakikat karşısındaki duruşu...

Bu 4 makaleye göz atmadan doğru sorular soramazssınız benim dediklerimize pek anlamazsınız. :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar