Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Bir kardeş tavsiyesi

@aguman, hakikat vahy dir oda tektir. Herhangi bir ayeti inkar ettiğimde bana bunu söyle. HEr alimin düşüncesi kendini bağlar.
Saygılar

Bana konularda ayet ve hadisler delil getirmenize gerek yok.
Bizler ayet ve hadisin önüne geçerek şahsi yorummu katalım anlayamıyorum. Fıkhi ve ilmi konuların kişisel özgür yorumu olur mu yahu. Sana göre bana göre yorum haddimize mi.
Ben varsayılan kaynaklara iman ediyorum sende tercih ettiğin kaynaklara ikna olabilirsin.

@aguman, hakikat vahy dir oda tektir. Herhangi bir ayeti inkar ettiğimde bana bunu söyle. HEr alimin düşüncesi kendini bağlar.
Saygılar
Hakikat tek başın vahiy olsaydı bir klavuz gönderilmezdi.
Saygılar bizden efendim.

@EfuL!m, Klavuz vahy den başka bir hakikate mi tabi?
Vahy klavuzdan bahsederken usvetul hasene der...

Enam suresinde Allah buyuruyor :

Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma.

Mesela ben bu konuda elmalı hamdiye tabi değilim onun gibi düşünmüyorum kardeşim düşünmek zorundamıyım?
Yok yazmayayım tarafı belli desem de dayanamıyorum. Özgür ifade deyip durursun koskoca müfessir gibi düşünmemek biraz kibre girmiyor mu sadece nefsi düşüncene göre mi yorumluyorsun.
Aslında ben senin düşünceni ve bulunduğun tarafı net anlıyorum da çok dillendirme taraftarı değilim.
Kabul et veya etme , kuran evet nettir ama her eğitimin bir eğitmeni olduğu gibi kuranın yürüten ve hayatımıza yaşayarak bizlere öğreten bir peygamberi vardır ve biz aciz kullar muhaddislerden ve müfessirlerden okuduğumuzla kâni oluruz.

Ayrıca yorumlarıma dalga geçer gibi gülümseme ifadesi koyman pek haz almadığım durum zira bilakis üstüne basarak kullandığın “özgürce “ yorumlarımı sen eğlenesin diye yapmıyorum burada ilmi durum beyan ediyoruz.

Konu tarafımdan kapanmıştır zira senin durduğun pencere ile benimkisi korkunç farklı okyanusun ortasında debelenmenin anlamı yok.

@EfuL!m, bugüne kadar kimin düşüncesi ile dalga geçtiğimi gördün? Tebessüm mahiyetinde kullandığım bir ikon olduğunu daha önce defaatle söylemiştim bir çok konuda.

Benim bir tarafım yok, beni zihninşzde nereye oturtmuşsunuz bilmiyorum. Ben muteziliyim. Düşünce biçimim mutezile okolü üiile bir çok açıdan benzeşir. Ama bir mezhep yada ekolede bağlı değilim. Koskoca bir müfessir gibi değilde başka diğer bir müfessir gibi düşünmemin neyi rahatsız ediyor. Şimdi bende size desem ki neden reşit Rıza gibi düşünmüyorsunuz, egonuz sizi neden bundan alıkoyuyor, kibrinizin mi esiri oldunuz desem bu yakışık alır mı.
Sizin gibi yada bahsettiğiniz müfessir ile bu konuda aynı düşünmüyorum. Düşünmek zorunda mıyım?

İslam'da ve onun kutsal kitabı olan Kur'an'da dînî toleransa gelince; Kur'an'da dînî toleransı teşvik eden birçok ayetin mevcut olduğunu şahit oluruz.

“Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır.” (2:256)

“Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.” (109/6)

“De ki: “Hak, Rabbinizdendir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri