Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bir Kaptanın Deli soruları...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Murat, Arapça okunmasın demiyorum. Ama öncelik vahy ile muhattabiyettir. Vahy anlaşılmayı bekliyor. Kuran okunduğunda anlaşılan şey demektir. Kutsal bir dinin dili, dili kutsallaştırmaz. Vahy bol bol okuyun ama anlayarak. Ben vahy ile ilk muhattab olduğum dönemde bir ayet bir ayet okurdum. Önce Arapça sonra mana... Taki Arapça anlayana kadar.
Gramer bilgisinin değişmediği bilgisi nerden gelir bilmem lakin zemahşeri okursan bir çok kavramın zamana içinde değişime uğradığını görürsün. Aynı şekilde kitabiyat yayın evinden çıkan Kuran sözlüğü kitabında da kelime ve kavramların anlam serüvenine bakabilirsin. Yine mukatil bin süleymanın işaret yayınların olması lazım yanlış hatırlamıyorsam Kurani kavramlar sözlüğündede bu anlam serüvenini görebilirsin.

Hayr kavramını masaya yatırırsak yapıldığında fayda sağlayan şey olarak hayat bulur. Anlamadığınız bir şey hayatımızda bir değişim dönüşüm yada fayda sağlar mı?
Vahyin sadece arapçası üzerinden hayr yarışları hafızlarımızı bile ne dediğini anlamayan papağanlara benzetti. Bu yüzden bu konuda çok katıyım. Okuyun ama mana ile beraber. Ne dediğini bilerek. Ne okuduğunuzu bilerek. Tane tane üzerine düşünerek...

Kemalist sistemin geçmişle aramıza uçurumlar koyması, geçmişle bağımız kesmesi farklı bir konudur. Üzerine konuşulur, ama bilinçli müslümanların vahy yönlendirmesi esastır. Herkesin okuması yazması var. Ayet ayet Allahın ne dediğini bilerek okumak esas olandır. Esas olan duruken anlamayı bekleyen vahy varken başka yollardan yürümek bana mantıklı gelmiyor.
Bu konuda hüküm veren söz söyleyen vahyin her sözüne şunca sevap var diyen alimler vahy anlayan bir toplumda yaşıyor, o toplumun vahy sürekli okumasını tekrar etmesini sağlıyordu. Geçmişlerin dili bilen, anlamı bilen konularda verdiği hükmü hiç bir şey anlamayan insanlar için geçerli kılmayalım, sonra hayatı boyunca okuyan ama asla ne dediğini sormayı bile akıl etmeyen bir nesil türer...

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Yazdığınız ve yazdığım yorumlarda Ana tema Vahyin insanların hayatın 'ın her alanına müdahil olması gerektiğidir ve bunun içinde Ayetlerin insanın kendi dili ile bilinmesi okunması idrak edip düşünmesidir,Buraya kadar hem fikiriz.

Evet Arapçada bazı kavramların,Gramerlerin iç mütevazı değişse bile Kuran i Kerimin Dili anlam ve ifade si Değişmez,Değiştiremez bu dilin değismeyecegini ,buyuran Yüce Yaratıcıdır.
Dediğiniz gibi Biz bu Dinin dilini bilmemiz ,Araştırmamız,bize anlatmak istediğini,bize indirilmiş olduğunu kavramamız gerekiyor bunuda O dili çok iyi bilmemiz gerekiyor bunun içinde ilimle yoğrulmamız gerekiyor ,Herkes sizin gibi Bu dilin kendi kaynağında ogrenme firsati imkani bulamayabilir ,Fiilen anlamını bilmediği Ayetleri Dili bilmediği bir dille okuyarak bundan hayır bekliyor ,bunu okurken mealen hic okumadığı anlaminda gelmiyor,Anlamadan bu dille okuyan insan Elbetdeki mealen de okuduğu ile Amel ediyordur ,
Meal konusuna gelince onlarca meal bulunuyor nice Ayetlerde çıkan hükümler değişebiliyor,Seneler önce tecrüme etdigi meali yanlış olduğunu farkına varıp yeniden tecrüme edenler var.

Okuyup idrak edemeyen o ilmin hakkını veremeyen elbet nice insanlar vardır.
Rabbim bizi okumayı okuduğunu Amel edenlerden eylesin.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Murat, usta ana tema vahyin anlaşılarak okunması ise hangi mealden olursa olsun düşüncesine sahibim.
Evet mealler çok sorunlu ama ayetlerin tamamı değil her mealde bir kaç ayet...
Bu yüzden dili bilmek, Vahy dilini öğrenmek en güzeli lakin imkan yoksa en iyi şekilde yapılmış bir meşale sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Özelliklede yorum merkezli mealleri daha iyi anlaşılması açısından seviyorum.

Mustafa öztürkün mealleri ile alaklaı çalışması vardı cidden mükemmel, bu bize metallerin nekadar sorunlu olduğunu gösteriyor. Her cemaatin gurubun neredeyse kendi mealleri var.
Ama tüm bunlar bizi vahy anlamaktan alı koymaması gerektiğini düşünüyorum.
Vahyin hayatımızı değiştirip dönüştürmeyi için, müdahale etmesi için anlaşılması şart.
Düccanenşn anlamın buharlaşması kitabı çektiğimiz serencamı çok iyi açıklar.
Mesela onunda meali var. Mektup yayınlarından çıkan Elmalının mealini sadeleştirmiş hali. Kendisini pek sevmem ama güzel meal koymuş ortaya. Dile hakimiyetini edebi tarzda güzel göstermiş. Öztürkün hiç sevmem lakin yorum merkezli meali ban agöre türkiyede yapılmış en iyi meal çalışmasıdır.
İnsanları sadece meale yönlendirmeler yanlış. Vahy kendi diliyle okumak asıl olandır ama anlaşılması önceliklidir.

Bu yüzden üstad insanlar anlam bulması için okuduklarını anlamak zorundalar. Yani hiç anlamadan ne dediğini bilmeden okursak amaç. Ve gayeden uzaklaşmış oluruz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Vahy dediğimiz zaman niye peygamber inkarcısı diye yaftalanıyoruz anlamıyorum? Anlayabilen varsa beni aydınlatsın?

Çünkü içimdekileri dökmem lazım, yazıya kalemim lazım...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar