Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
  • Birileri size; "dua et bana" derse, hayatı kalbine ağır gelmiştir, onu yalnız bırakmayın. [ ZARiP ]
yBnkMW

BETAM Raporu: ‘Koronavirüs İşsizlikte Tsunami Etkisi Doğurabilir’

Katılım
2 May 2020
Mesajlar
3,153
Tepkime puanı
6,409
Konum
『ι̇ѕтαηвυℓ』
Memleket
★ rize ★
Medeni Hal
DisPVx
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam), koronavirüs salgınının iş gücü piyasasına etkisinde öncü göstergeleri analiz eden araştırma raporunu cuma günü yayımladı.


1589406111936.png


“Korona Salgınının İşgücü Piyasasına Etkisi: Öncü Göstergeler Ne Söylüyor” başlıklı çalışmaya göre Kariyer.net’e iş başvurusu yapanların sayısı Şubat 2020’de 10 milyon 756 bin 130’ken, Nisan 2020’de 4 milyon 400 bin 62’ye geriledi. Benzeri bir gerileme, İŞKUR'un verilerinde de teyit ediliyor. Buna göre, Nisan 2019’da 122 bin işsiz işe yerleştirilirken Nisan 2020’de bu rakam 30 bine geriledi. Bu durum ise, “Mevcut koşullarda iş bulma ümidi o kadar azalmıştır ki büyük bir kitle iş arama zahmetine değmeyeceğini düşünmektedir” diye yorumlanıyor.

"Ümidi kırıklar"

Raporda, işini kaybedip iş aramayanların bir bölümü, iş bulamayacağını düşündüğü için “ümidi kırıklar” grubuna dahil ediliyor ve koronavirüs salgınının yarattığı şokla birlikte bu grup üzerinde daha şiddetli bir etki doğabileceği öngörülüyor.
Raporda kullanılan "öncü göstergeler"; İŞKUR ve Kariyer.net’in işletmelerin açık iş, işe yerleştirme, aranan eleman gibi verileri olup, tüm bu öncü göstergelerde büyük bir çöküş yaşandığına dikkat çekiliyor ve salgının kontrol altına alınmasının ardından işsizlikte bir "tsunami" etkisi beklendiği belirtiliyor.
Öte yandan, İŞKUR’un verilerine göre Nisan 2019’da 200 bin olan açık iş sayısı Nisan 2020’de 52 bine gerileyerek 148 bin azalırken, hizmetler sektöründe açık iş sayısı yıl bazında 84 binlik bir gerileme kaydederken, sanayi sektöründe 50 bin, inşaat sektöründe ise 12 bin düzeyinde azalmış, düşüş üç sektörde de yüzde 70 - 80 seviyesine ulaşmış.

Kariyer.net'in "aranan elemanları"

Benzer şekilde, ağırlıklı olarak beyaz yakalı profesyonel kadrolara aracılık eden Kariyer.net’in son üç yıldır kayıt altında tuttuğu "aranan eleman” sayıları da salgının yarattığı şokun işgücü / emek talebini ne kadar etkilediğini gösteriyor; Zira bu sayıda da Nisan ayında yüzde 30 civarında bir düşüş kaydedildi.
BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir röportajda, "İşsizlik tusunami boyutlarında. En az 3 milyon çalışan daha işini kaybedecek. İşsizlik oranı büyük olasılıkla yüzde 24-25’i bulacak. Genç işsizlik oranı yüzde 40’a ulaşabilir" demişti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı işsizlik rakamlarını 11 Mayıs Pazartesi günü açıklayacak. Ocak ayı verilerine göre ise, işsizlik oranı 0,9 puanlık azalış göstererek yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşmişti. Söz konusu rakamlara göre, ülke çapında 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 306 bin kişi azalarak 4 milyon 362 bin kişi olmuştu.
Öte yandan, işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak kaydıyla, sigortalılara çalışamadıkları dönem için devlet tarafından gelir desteği sağlamak üzere "kısa çalışma ödeneği" veriliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı son rakamlara göre kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 300 bin firma, 3.2 milyon çalışan için başvurdu.

Kaynak: (Euronews)
 

Kalpin

İslambol
krARYI
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
5,115
Tepkime puanı
5,534
Konum
istanbul
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
Cinsiyet
Medeni Hal
DisPVx
Takım
O8yPI5
İşsizlik güzeldir ailesini unutanlara yarar.. piyasa zaten bozuktu kılıfını buldular .. paylaşım için teşekkürler
 
Katılım
3 May 2020
Mesajlar
4,636
Tepkime puanı
9,266
Konum
Bingöl
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
Cinsiyet
Takım
jXd4NV
Bizi çok zorlu bir süreç bekliyor...
Şuan işten çıkarmaları yasaklamak ve desteklerle geçitiriyorlar, ya üç ay sonra?
Öyle bir tusuna mi ki Covidi geride bırakacak...

Allah yar ve yardımcımız olsun.
Hükğmetlikte değil bu sefer, küresel bir kriz bu...
 

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap