Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İlkbahar Benden...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
23 yıllık evlilikleri "Boşta bulundum." İfadesiyle bitti. Yaşananlar sadece bu iki kelimeye sığdırıldı.
Boşta bulundu sadakatsiz davrandı, boşta bulundu evini çocuklarını bıraktı, boşta bulundu anneyi, babayı, akrabaları, hatıraları, yaşadığı şehri, evini arkada bıraktı ve gitti.
Geride kimler kaldı. Askerlik çağında bir evlat, üniversiteye hazırlanan bir evlat, lgs çağında bir evlat, yıllar sonra doğmuş evin mutluluğu güzeller güzeli kız ve eş.
Herbiri hayatı boyunca bu yükü farklı etkilerle yaşayacak. Aile düzenleri değişecek. Her önemli anlarında yaşanılanlar hatırlatılacak. Sanki boşta bulunanlar onlarmış gibi davranılacak.
Evliliğe inanmayacak, evlenseler dahi eşlerinin sadakatinden hep şüphe edecekler. Belki evlilikte aşırı kıskanç tipler çıkacak, kendilerine sadık kalmasını sağlamak için şiddet uygulayacaklar...
Evliliklerde sevgi, saygı bitebilir. Önemli olan ailenin her bireyinin en az yara alacağı yolu seçmek.

AsyA

"Acı gerçek şudur ki, aile genellikle hayallerin öldürüldüğü yerdir."

Doğan Cüceloğlu

FB_IMG_1683730255164.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
12 Mayıs Nursima hoca ders notları
Zulme rıza zulümdür, küfre rıza küfürdür.
En büyük zalim Allah ı tanımayandır.
İnsanı motive eden şey yazmaktır.
(Al kalemi eline, yaz başına geleni. Şükriye teyze)

Allah şerri neden yarattı diye soruyorlar. Allah yaratırken hayrı murad eder. Yaratması şer değil, işlenmesi şerdir, istenmesi şerdir.
Allah şerri yaratmaz diyenler yanlışa düşmüştür.
Allah yaratırken hayrı murad eder. Cüz i iradesini kullanarak hayrı seçsin ister.
Cüz i şeyler için külli hayırlar terk edilmez. Yağmur tarlasını telef etti diye, yağmur yapmasın diye dua edilmez.
Çocuklar özlerinde güzeldir, biz bozmayalım yeter.
Müslüman geçmişe kader, geleceğe iradesiyle bakar. Geçmişe hayıflanma şeytandandır. Keşke sözü insanı geçmişinde boğuyor. Tevbe istiğfarla geçmişi kapat. Sen öyle bir hata yaptınki dönüşün yok der şeytan.
Tevbe nin en önemli fiili tedbiri, o ortamdan uzaklaşmadır.
Allah her şerde hayır murad eder. Allah bütün hayır sistemlerini yaratmış, ucunu insana bağlamış. İradesiyle düğmeye basması yeterli.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
İlber Ortaylı nın tavsiye ettiği 5 film başlığıyla sunulan filmlerin birincisini izledim.
Potekim Zırhlısı

Neden bu filmi önerdi anlamadım. Belkide uydurma bir başlıktır
Film de çarlık Rusyası'nın yıkılışında isyan eden bir donanma gemisi anlatılıyor.
İsyanın başlangıcı değil sadece o dönemden bir kesit.

Screenshot_2023-05-13-19-46-41-177-edit_com.google.android.googlequicksearchbox.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bayraktar Kızılelma belgeselini izledim. Ülkemizin havacılık alanındaki ilerlemesini görmek gurur vericiydi. 3500 çalışanı varmış. Bende içlerinde olmayı isterdim :)

Screenshot_2023-05-14-16-53-59-056-edit_com.google.android.googlequicksearchbox.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Twitter da daha elit, daha kaliteli paylaşımların olduğunu duymuştum. Mesajlarda karakter sayısı sınırı olduğu için herkes hesap açmıyor demişlerdi. Twitter da toplumsal her olayda insanlar birbirine saldırıyor. Hiç elit tartışmaya rastlamadım.
Bugün de ikinci tur öncesi, tarafların birbirinin foyasını ortaya çıkarma yarışına şahit oldum. Bir mesajda 6 8 Ekim olaylarına atıfta bulunmuşlar. Daha önce Qasem in olayların filmini izlememizi istediğini hatırladım. Filmi izlemeye karar verdim.

'Neden daha kaliteli yapılmamış, neden duyurusu çok yapılmamış' diye düşünürken film içinde bir bölümde, filmin yapılması için 40 kadar kişiye gönderildiği sadece İran'lı yönetmen Abbas Moradiya'nın dönüş yaptığını söyledi. Keşke daha iyi prodüksiyonlarla çalışılabilseydi.
Bölge halkının bir nebze sesi olmayı başarmış yapım. Filmde Hüda Par 'ı gördüğümde, Cumhur ittifakına katılma ve karşı çıkışları daha iyi anladım.

1.md.jpg

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, Hizbullah geçmişte çok büyük hatalar yaptı. Ama bir gerçek var oda dünyayı Pkk ye zindan etti. Pkk Hizbullah'ı gördüğü yerdi kaçacak delik arardı. Gözü kara, ahmak ama yürekli adamlardı. Asla bir terör örgütü olmadı ama büyük hatalara imza atı sonrasında siyasallaşarak silahlı kanadı lağvedip dernek, stk ve parti olarak Müslüman kardeşler pratiğindeki gibi bir Türkiye pratiği yarattı. Bana Hüdapar terör diyenin anlını karışlarım. Hüdapar ne dernek ne stk nere platform olarak asla bir terör eylemine karışmadı karışmazda. Hdp nin bu kadar dezenfarmasyon nedeni Pkk nin onların olduğu yerde rahat at koşturamamalarındandır.
Kurtlar vadisi bunu çok iyi yansımıştı, Bir taziye olayında.
Pkk siyasallştığında doğu buna destek verdi ama hadep asla pkk ile bağını koparmadı ve pkk silahtan bırakmadı. Pkk nin kuruluşu kürt siyasal hareketleri yok ederek olmuştur. Kawa, rızgari özgürlük yolu ve benzeri kürt siyasal hareketleri katliamları pkk eliyle yapıldı.
Hdp eğer pkk ile arasına mesafe koysaydın ben bile oy verirdim. Ama hdp tüm yönetim kadrosu pkk ile bağlantılıdır. Partiye gönül veren halkı bundan tenzih ederim. Kürt halkı sadece siyasal olarak mecliste olmak istiyor ve hdp bunu çok güzel kullanıyor.

Filim daha güzel yapılabilirdi ama maalesef eldeki imkan bunlar. Buna rağmen mükemmel olmuş.
İzlememe sevindim. Doğuyu ve oradaki siyasal ortamı bir batılı olarak daha iyi anlayacağını düşünüyorum

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Film 2008 yılında gösterime girmiş. Salgın hastalık sonrası dünya nüfusunun %90 nı farklılaşmış. Yaratıklaşmış. Filmin baş karakteri bir doktor, insanları bu virüsten kurtarmak için çalışmalar yapıyor.
Filmde sokaklar bommoş, her yer karanlık. Pandemi döneminde yaşadıklarımızı anımsatıyor. Hollywood filmlerinin, insanları gelecekte yapılması planlanan şeyler için hazırladığı tezini doğrulayan tarzda.
'Dünyayı daha kötü hale getirmeye çalışan insanlar, bir gün bile tatil yapmıyor. Ben nasıl yapayım. Karanlığa ışık tutun.' Bob Marley
Söz film içerisinde geçen bir sahneden alıntı. Chaps ler böyle yapılıyor herhalde :D

1.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yeni başlangıçlar beni her zaman heyecanlandırır, birazda korkutur. O yıl neler yaşayacağımı, kimlerle tanışacağımı hep merak ederim.
İlk gün bu duayla başlarım döneme ve son gün bu duayla bitiririm dönemi.
“Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!” (İsra:80)
Bu yılda yolun sonuna geldik. Yine çok mutlu olduğum, iyi insanlarla tanıştığım, dertleriyle dertlendiğim, sevinçlerine hamd ettiğim, hatırladığımda güzelliklerle yad edeceğim bir yılı tamamladık.
Rabbim tüm başlanğıçlarımızı ve sonlarımızı hayr eylesin :)

AsyA
Screenshot_2023-06-09-15-06-14-863_com.miui.gallery.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Evet biraz agresif. Belkide kendisini kandırılmış hissediyor.
Her şeyi abarttığımız gibi hayvanları sevmeyi de abarttık. Yolda sokak hayvanları için bırakılmış yemlere rastlıyoruz.
İyilik hareketi olarak çıktığımız bu yolda, hayvanlara iyilik yerine kötülük yaptığımızın farkına varamıyoruz.
Bir kaç haftadır görüyorum bu kediyi. Motorsikletli biri hazır mama bırakıyordu onun için. Sonra gelmemeye başladı. Kedi hala aynı yerde bekliyor. Hazır yemeğe alıştığı için yem arama zahmetine girmiyor sadece bekliyor. Her geçen gün sinirli halleri artıyor. Yoldan geçenler davranışlarından ürküyor.
Sonu ne olur bilinmez. Belki hazır yemeye alıştığı için beklerken ölür, belkide agresif hareketlerinin sebebini anlamayan biri tarafından zarar görür.
Keşke tabiatın doğal akışına müdahale etmeden önce biraz düşünebilsek :(

Screenshot_2023-07-20-17-33-02-937-edit_com.miui.gallery.md.jpg

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar