Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Asgari Ücret konusunda ne düşünüyorsunuz? (1. Hafta)

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
hiçbir haber izlemiyorum,çalışanlara ve doğal olarak insanlara değer verilmiyor bu ülkede.hep patronlar kazanıyor yada yandaşlar ( parti ayırmaksızın ).. benim fikrimce minumum 2650-2700 civarı yaparlarsa iyi ki hiç sanmıyorum.2500-2550 civarında kalırsa hiç şaşırmam.

valla şaşırdım beklemiyordum.yine de az elbette.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
valla şaşırdım beklemiyordum.yine de az elbette.

Az olduğu konusu elbetteki gündemimizde ama bende beklemiyorum en fazla 1750 yaparlar diyordum.
Ülkenin çoğunluğunda asgari ücret ve daha aşağısı hakim. Asgari ücretin yüksek olması piyasayı hareketlerndirir çünkü alım gücü artar

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Az olduğu konusu elbetteki gündemimizde ama bende beklemiyorum en fazla 1750 yaparlar diyordum.
Ülkenin çoğunluğunda asgari ücret ve daha aşağısı hakim. Asgari ücretin yüksek olması piyasayı hareketlerndirir çünkü alım gücü artar

açıkçası herşey çok pahalı,yine de aileler için,özellikle çocukları olanlar ve kirada oturanlar için yeterli olmayacaktır.yinede bir öncekinden daha iyi elbette.tam emin değilim anlamıyorum bu işlerden ama agi de dahil değilmiş. (agi nedir bilmiyorum)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Tahminim şaşmadı :D hayırlısı

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
açıkçası herşey çok pahalı,yine de aileler için,özellikle çocukları olanlar ve kirada oturanlar için yeterli olmayacaktır.yinede bir öncekinden daha iyi elbette.tam emin değilim anlamıyorum bu işlerden ama agi de dahil değilmiş. (agi nedir bilmiyorum)

Asgari Geçim İndirimi, bir işçinin medeni haline göre, varsa çocuk sayısına göre belirlenen ve yıllık vergi mahtarından düşülen kısımdır. AGİ bir işçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen indirimdir.
Hani geçmişte fiş topluyorsun ya çalışanlar. O...

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Asgari Geçim İndirimi, bir işçinin medeni haline göre, varsa çocuk sayısına göre belirlenen ve yıllık vergi mahtarından düşülen kısımdır. AGİ bir işçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen indirimdir.
Hani geçmişte fiş topluyorsun ya çalışanlar. O...

o zaman bu asgari ücret tutarı bekarlar için diye açıklamaları bu sebeble.teşekkürler.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Küçük bir araştırma paylaşmak istiyorum sizlerle.
Ülkemizin içinde bulunduğu ve emekçiye verilen değerin daha iyi anlaşılması açısından...

Türkiye ve AB ülkelerinde asgari ücret ne durumda?

Türkiye'de 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi

Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde asgari ücret her yılbaşından itibaren otomatik olarak güncelleniyor.
Avrupa Komisyonu da kasım ayında üye ülkelere gönderdiği bir direktifte asgari ücretin ekonomideki gelişmelere oranla daha şeffaf belirlenmesini sağlamak amacıyla yeni bir yönetmelik ihtiyacına dikkat çekti.
Mevcut verilere göre Türkiye ve Avrupa ülkelerinde asgari ücret ne durumda?
Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Avrupa’da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg. Bazı ülkelerin 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret verileri şimdiden biliniyor olsa da bazı AB ülkelerinin asgari ücret verileri 2020 yılının ortalarına ait.
Asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg'da brüt asgari ücret 2 bin 142 euro. İkinci sırada bin 656 euro ile İrlanda var. Bu ülkeleri Hollanda (1636), İngiltere (1599), Belçika (1594), Almanya (1584) ve Fransa (1539) takip ediyor.
Aşağıdaki tabloda Avrupa ülkeleri ve Türkiye'nin asgari ücret miktarını görebilirsiniz:

En düşük asgari ücret 213 euro ile Arnavutluk’ta. Bu ülkeyi Bulgaristan (312), Karadağ (331), Sırbistan (343) ve Türkiye (yaklaşık 390 euro) izliyor.
Türkiye’nin asgari ücrette geride bıraktığı tek AB üyesi Bulgaristan oldu.
Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkelerde ise asgari ücret bulunmuyor. Almanya'da ocak ayından itibaren saatlik asgari ücret 9.35'ten 9.50 euroya yükselecek.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Dün bir belediye başkanının paylaşımı ciddi anlamda gerdi beni ve ivedilikle kendisine cevap yazdım..

Paylaşımı şu :

Asgari ücret üzerinden bir maaş tartışmasıdır gidiyor. Hiç kimse şov yapmasın. Biz çalışan işçilerimizin %90’ına ayrıca mesai veriyoruz. 3.000 ₺’yi bırakın, 4.000-5.000-6.000-7.000 ₺ alan işçilerimiz var. Bunu bir yarışın içerisine sokmak, hamaset yapmak küçük siyasettir.

_______

Çök üzücü bir durum.
Beklerdim ki asgari ücret 2825. Bu en asgarisi. Biz işçimize 5.000 TL veriyoruz desin diye bekliyordum.
Ama kullanılan cümleler, efendim Mesai ile beraber işçilerimizin bazılarının maaşı 5-6 bine varıyor, düzenli ödeme ve avansta veriyoruz.

Verileni sanki kendi cebinden veriyormuşçasına bahseden bu zihniyetle bu yol yürünmez.
İşçisine yeteri ücret vermeyip onu mesaiye mahkum eden ve bunu kendinden bir lütğf olarak gören zihniyet.
Avansı sanki kendi. Cebinden veriyormuş, sanki düzenli ödeme yapma zorunluluğu yokmuş gibi aklımızla dalga geçen bu zihniyetin asgari ücret yorumu gerçekten dehşete düşürücü...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar