Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Asgari Ücret konusunda ne düşünüyorsunuz? (1. Hafta)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Malumunuz Asgari ücret için 4. ve belirleyici olan son toplantı bu hafta yapılacak.
Asgari ücretin belirlendiği bu haftada gündemimiz asgari ücret olmaya devam edecek.

Bu anlamda sendikaların tavırları, fiyat önerileri ve hükümet ile işveren taraflarının konuya bakış yaklaşım ve çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Açlık alt sınırının altında kalmış bir asgari ücret gerçeğine gerçekçi bir bakış açısı köklü eleştiriler yöneltmek gerekmez mi?
Buyrun söz sizde...
Zira söyleyeceklerimi bende konu altında dile getireceğim.

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
hiçbir haber izlemiyorum,çalışanlara ve doğal olarak insanlara değer verilmiyor bu ülkede.hep patronlar kazanıyor yada yandaşlar ( parti ayırmaksızın ).. benim fikrimce minumum 2650-2700 civarı yaparlarsa iyi ki hiç sanmıyorum.2500-2550 civarında kalırsa hiç şaşırmam.

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
O parayla kendileri geçinsin de görelim yumurta bile 30 lira olmuşken bu insanlar ne yapacak bilemiyorum

BaRoN

BaRoN
Burç
Koç
Meslek
kimya
Memleket
Amasya🍎
O8yPI5
komisyon bosa toplanıyor diyanetin açıkladıgı fıtre bedelı nedır kişi başı fıtre 27lira 4kişilik bir aileyi göz onune alalım hemen 27*4=108 lira 30*108=3240 lira burdan feyz alıp yapsınlar bence bosa kendılerını yormasınlar :D

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Enflasyon yüzde 14 olarak açıklanmıştı, hesaplamalar birazda enflasyon oranı üzerinden dönmekte. İlk üç toplantı zaten faciaydı. Heleki TÜİK gibi kokuşmuş bir kurumun önerisi faciadan öteydi. Çalışma gruplarına göre zam önerisi sunmuş 2300, 2500, 2700 gibi hafif, orta ve ağır iş gruplarına ayırarak bir fiyatlandırma önerdi.

Üst limit 2790 TL önerisi bile bu ortamda dile alınmayacak kadar utanç verici...
Enflasyon oranın hesaplanması zaten ayrı bir yanlış yöntem ona hiç değinmeyeceğim. Ama enflasyon oranının altında bile utanmadan sunulan 2300 TL asgari ücreti geriye çekme girişiminden başka bişey değil. Hükümet yalakası TÜİK, bunla neyi amaçlamakta bilmiyoruz. Ama asgari ücretin enflasyon oranı ile hesağlandığında net 2648 TL nin altına düşmeyeceği kessin.

Peki sizce hangi patron kendi işini ağır görüyor...
İşçisine 3000 TL yi çok gören patron mümkünse işyeri açmasın eleman çalıştırmasın.
İşçi hem hükümetin hemde zenginlerin gözünde sırtına basılarak yükselecek basamak olarak görülüyor. Canı sıkıldığında işine son verilecek bir köleden öte biley değil.
İş yasası işçiyi değil patronu koruyup teminat sağlıyor. Ve bunun yanında işçi nefes almasın diye açlık alt sınırının altında maaş veriliyor.

Dün Kalpine bilgisayar öner bana dedim. 3 ay önce baktığım 2.000 TL olan bilgisayar 4.300 TL olmuş.
Ford focus 2020 3 ay önce 240 bin TL iken bugün 380 bin tl den satışta..
Doğruya işçi lüks araca hatta külüstğr bir araca bile binemez. İşinden başka şey düşünemez. Patronu zengin etmekten başka bir işi olmaz.
Yağ 45 TL den 80 TL ye çıktığı bir dönemdeyiz. Hükümetin ve on yardakçılık yapan, daima patrondan yana tavır alan sendikaların bu anlaşmadan çekilmesini ve genel greve gidilmesini öneriyorum.

4.000 TL nin altında asgari ücret işçiyi ölüme terk etmekten başka biley değildir. Gerçekçi olmak gerek.
Devlet işçinin cebine diktiği gözü oradan çekmeli vergiyi asgari ücret üzerinden kaldırmalı ve asgari ücret işçiye geri ödenen vergileriyle beraber 5000 TL altında olmamalıdır...

Konuya yeniden geleceğim

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Senaryoyu yazmıştım geçen hafta...
İşçileri temsil edenler 2600 2700 teklif sunmuş.. devlet diycekki biz 2800 3000 vericez... ve bunu verirken biz verdik diyecekler... vermezlerse devlet asgai ücrete müdahale etmez taba fiyata aracı olur der...
Ama allah vat akp döneminde asgari ücret bi kıpırdadı 2002 den bu yana ..

Ali cengiz oyunu var..
Geçen sene 3500 teklif verenler bu sene garip.. aşşagı teklif vermiş

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, 2012-2013 dönemiydi o kıpırdama 450 dolara kadar vurdu.
Şuan 325 dolardanda daha gerilere doğru gidiyor.
Yani bu kıpırdama değil kıpırdar gibi göstermedir.

Hayatın pahalı olması, eşyanın dolar kuru uda geçtiğini, temel gıdanın dolar kurumdan daha fazla zam yediğimizde hesaplarsak 2001-2002 bandına döndük gibi...

Hesabım 2.320 TL üzerindendir.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ülkede şu sorun var.. dolar yükselip fiyatlar artarken.. dolar düştüğünde artar fiyatların tamamının geri inmemesi...

Her sene bakın bu standarttır..
Asgari ücrete zam gelmeden önce mutlaka diğer ürünlere zam gelir .. ve asgari ücret belirlendikten sonra.. ülkeye eksra bir zam gelir.. tl nin degersizliğini biz kendi kendimize yqpıyoruz abi...

Fiyat para alışda da satışda da yükseliyor..
Ya şöyle diyim..

Misal

10 Liraya şampuan alıyorum şuan tamammı..
Asgari ücret 1000 lira diyelim..

Şampuana zam geliyor 15 lira olmuş..
Asgari ücrette zam geliyor
1005 Lira oluyor..

Bu sefer şampuanı 15 tl ye alıyorum.. yani yerimizde sayıyoruz yav

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, işte bu hükümetin liyakatsız ehliyetsiz bürokratların denetim mekanizmasını ve kurumları denetleyememesinden kaynaklanıyor.
Devlet sadece kendi hesabını tutuyor. Halk devlet için değildir. Devlet halk içindir.
Bahsettiğin durumun musebbibi tamamen hükümet ve onun emrinde olan Devlet denetleme kurumudur.

Asgari ücret zamı yaparken mevcut durum göz önüne alınmaz. Haliyle devlet ve onun yardakçısı örgütlenmeler halktan nekadar koparırım nekadar kırparızın peşinde.

TUİK Denen kurumun başındaki ve yönetimindeki adamlar mal varlıklarını bir açıklasınlar.
Bakalım kuruma geldiklerinde bu yana nasıl bir değişim söz konusu...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını yaptı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren rakam, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından açıklandı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dördüncü ve son toplantısını bugün yapıldı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıda, milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret rakamı belirlendi.
Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.
İşçi kesimini Türk-İş'in, işveren kesimini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) temsil ettiği toplantıda, 2021'de geçerli olacak asgari ücret rakamı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı.
Bakan Selçuk: "Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir." dedi.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Temel sıkıntılı olunca yüzde 50 yapsan ne olacak.
Zam yüzdesi mevcut maaş üzerinden yapılıyor.
Ve asgari ücretle gelecek zamlar.
Doğalgaz zammı
Konut zammı
Yakıt zammı
Temel tüketim gıdaları zammı
vs vs...
Yani verilen zam eriyor...
Bir anlam ifade etmiyor.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar