Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Allah’ın Sevdiği Kullardan Olabilmek

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
"(Resûlüm) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir." (Âl-i İmrân, 31)

Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:
“Allah, takvâ sahibi, gönül zengini ve kendisini ibadete vererek şan ve şöhretten uzak duran, nefsinin ıslâhı ile meşgul olan kulunu sever.” (Müslim, Zühd, 11)

Allah Teâlâ tarafından sevilmek, dinimizin bizi ulaştırmak istediği en yüce hedeftir. Her hedefe ulaşmanın yolları olduğu gibi bu büyük sonuca erebilmek için yapılması gerekli işler ve takib edilmesi lüzumlu izler de vardır.

Rasûlullah (sav), Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur dedi:

"Her kim bir dostuma düşmanlık ederse, ben ona karşı harb ilân ederim. Kulum, kendisine emrettiğim farzlardan, bence daha sevimli herhangi bir şeyle bana

yakınlık sağlayamaz. Kulum bana (farzlara ilâveten işlediği) nâfile ibadetlerle durmadan yaklaşır; nihâyet ben onu severim. Kulumu sevince de (âdeta) ben

onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden ne isterse onu mutlaka veririm, bana sığınırsa, onu korurum." (Buhârî, Rikak 38)

Ebû Hüreyre (ra)'dan rivayet edildiğine göre Peygamber (sav) şöyle buyurdu:

Allah Teâlâ bir kulu sevdiği zaman Cebrâil'e:

"Allah filanı seviyor, onu sen de sev!" diye emreder. Cebrâil de o kulu sever, sonra gök halkına:

-Allah filanı gerçekten seviyor; onu siz de seviniz! diye hitâbeder.

Göktekiler de o kimseyi severler. Sonra da yeryüzündekilerin gönlünde o kimseye karşı bir sevgi uyanır. (Buhârî, Bedü'l-halk 6, Edeb 41, Tevhîd 33; Müslim, Birr 157.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
el-Kuddûs: Hatadan, gafletten, her türlü eksiklikten ve noksanlıktan münezzeh; pâk, temiz olan, bütün kemâl sıfatları üzerinde toplamış olan ve ne kadar

övülürse övülsün tüm övgülerin üstünde olan demektir.

Kısa Günün Kârı
Allah'ın kulunu sevmesi gizli kalmaz. Allah Teâlâ sevdiği kulunu meleklere sâlih kullarına da sevdirir. İnsanlar, toplumdaki durumlarına bakara, Allah katındaki yerlerinin ne olduğunu tahmin edebilirler.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Kısa Günün Kârı
Allah'ın kulunu sevmesi gizli kalmaz. Allah Teâlâ sevdiği kulunu meleklere sâlih kullarına da sevdirir. İnsanlar, toplumdaki durumlarına bakara, Allah katındaki yerlerinin ne olduğunu tahmin edebilirler
kervan sen forumdaki durumuna bakabilirsin :) seni Allah için seviyoruz :)

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
rabbim razı olsun asya bende siz degerli forum kalemini öncelikle kuranlara emek verip güncel tutanlara ve tüm üyelerine ALLAH icin seviyorum rabbim hepinizden razı ve hosnut olsun ebeden

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
İnsanlar, toplumdaki durumlarına bakara, Allah katındaki yerlerinin ne olduğunu tahmin edebilirler.
Kervan alıntıladığım yere bakar mısın. Toplumda ki yerine bakarak bilebilirsin diyorya. Bende forumda da sevildiğini söylemek istemiştim :)

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
rabbim razı olsun zamanını aldım hakkını helal et

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar