Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

4 Adımda Kendi SWOT Analizimizi Yapalım

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
4 Adımda Kendi SWOT Analizimizi Yapalım

SWOT analizinin asıl amacı iş hayatındaki teknik ve sürecin değerlendirilmesidir. Bizse burada bu analizi kendimize uyarlayarak başarmak istediğimiz alanlarda, kendi kimliğimizi bulma ve hayal ettiğimiz kişi olma yolunda ilerlememizi kontrol etmek için kullanacağız. Oluşturduğumuz tabloyu düzenli aralıklarla okuyarak ve yenileyerek devamlılık ve ilerlemeyi takip etmemiz bu süreçte faydalı olacaktır.

Şimdi analiz için kağıt kalemi elimize alıp sol üste güçlü yanlar, sağ üste zayıf yanlar, sol alta fırsatlar, sağ alta ise tehditler şeklinde başlıklar yazarak bir tablo oluşturalım.Temel olarak amacımız soldaki sütunu devam ettirmek ve geliştirmek, sağdaki sütunun üzerine gidip düzeltmek olacak. Bu tabloda üst satırı bizim karakterimiz oluştururken alt satırı dış faktörler oluşturacak. Tabloyu doldurmak uzun sürebilir ve zor olabilir. Çünkü her geçen gün kendimizde ve çevremizde yeni şeyler keşfediyoruz. Bu durumu bir heves kırıcı olarak değil aksine bu süreci canlı tutacak bir sebep olarak görelim.

1. Strengths: Güçlü Yanlar

d%C3%BC%C4%9F%C3%BCm-1-1111569501.jpg

Kendimde beğendiğim, devam ettirmek istediğim ve hedefime ulaşmamda bana yardımcı olacak şeyler neler? (Dikkatliyim, liderlik vasfına sahibim, ingilizce biliyorum…)
Yetenek ve yatkınlıklarım neler? (Çizim, yazı yeteneğim var, dil öğrenmeye yatkınım…)
Güçlü yanlarıma eklemek veya geliştirmek istediğim özellikler neler? (Daha sabırlı, dürüst, dakik olmak istiyorum…)

2. Weaknesses: Zayıf Yanlar

List-of-Weaknesses-4130912098.jpg

Beğenmediğim,değiştirmem veya düzeltmem gereken şeyler neler? (Tembelim, kolay pes ediyorum, kibre düşebiliyorum…)
Törpüleyerek avantaja dönüştürebileceğim özelliklerim var mı? (Titizim; titizliğimi yaptığım işlerde daha iyi sonuç almada kullanabilirim…)
Yerimde saymama sebep olan alışkanlıklarım neler? (Tv/müzik alışkanlığım var, telefonda fazla vakit geçiriyorum…)

3. Opportunities: Fırsatlar

employmentopportunities-3832573489.jpg

Sahip olduğum ve korumam gereken fırsatlar neler? (Ailem, arkadaşlarım, okuduğum okul, maddi/manevi durumum, bağlantıya geçtiğim/geçebileceğim kişiler…)
Fırsata dönüştürmek istediğim durumlar neler? (Çalışma saatlerim, yaşadığım çevre…)
Hayatıma katmak istediğim şeyler var mı? (Daha iyi bir arkadaş ortamı, hedefime ulaşmamda yardımı olacak; okul, kurs veya kitaplar…)
NOT: Şu sözü hepimiz duymuşuzdur: Krizi fırsata çevirmek. Sorun gibi görünen pek çok durum veya sıkıntının üzerine gidip gerekli iyileştirmeler yapmak veya bunlara doğru yerden bakmayı bilip bir avantaja dönüştürmek de bu seçenekleri artırabilir.

4. Threats: Tehditler

swot-threats-1-2802781559.jpg

Amaca ulaşmama engel olan değiştirmem gereken faktörler neler? (Arkadaş ortamım, üstesinden gelemediğim vazgeçmem gereken sorumluluklarım…)
Etrafımda değiştiremeyeceğim ve adapte olmam gereken durumlar var mı? (Ailem, sahip olduğum hastalıklar, sorumluluklarım…) suffagah.com

www.forumkalemi.com

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
swot nedir bilmiyorum'ki

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar