Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Hava Tahmini 2021 Mayıs Ayı’nda Havalar Nasıl Olacak?

ZARiP

FK Meteorolog
Tahminimde kullandığım metod klimatolojik istatistiksel veriler aracılığı ile hazırlanmıştır diyerek detaylara geçiyorum

yzd7rqfwqg.png
tsbrbsagfd.png
jlj11hx0oo.png

Mayıs Ayı Türkiye’de normalden sıcak geçecek 1-2 kez afrika atağı alabiliriz zaman zaman ULL/TROF kaçamaklarıyla batı-kuzey-iç ve doğu bölgelerde konvektif yağışlar gelişecek

Yağışlar batı bölgelerde ortalamayı aşabilir iç ve doğu ile kuzey bölgelerimizde ise ortalamalara yakın miktarda gerçekleşebilir konvektif sezona denk geldiği için yerel miktarda farklılık gösterecektir özellikle karasal bölgelerimizde şiddetli Gökgürültülü fırtınalar görebiliriz güney ve doğu bölgelerimizde ise yağış miktarı yetersiz kalabilir kuraklık riski akılda bulunsun umarım olmaz

Bir türlü ısınamayan İstanbul’da geçtiğimiz aylara oranla oldukça sıcak gececek diyebiliriz tabi arada serinlemeler olacak not olarak 1,2 veya 3 kez Gökgürültülü fırtınalı sistem olabilir

İzmir’de Mayıs normalden sıcak geçecek yağışlar ortamaları geçebilir veya ortalama civarı kalabilir konvektif faliyet İzmir’de de artacak

Ankara ise karasallığın avantajını kullanarak konvektif faliyeti diğer illere göre biraz daha fazla yüksek yaşayabilir yağışlar ortalama civarı gerçekleşmesi bekleniyor geçme ihtimali de var

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@ZARiP, usta bişey sormak istiyorum. Bizim bölgemizde yağışlar normalin altında mı kaldı, kuraklık baş gösterecek gibi.
Geçen sene bu tarihte ben mantar topluyordum. Ama yağmur gelmediği için bu sene daha mantar açmadı. Bugün az çitiledi ama mantarlar için yetersiz.
Önümüzdeki süreçte nasıl görünüyor durum

ZARiP

FK Meteorolog
@ZARiP, usta bişey sormak istiyorum. Bizim bölgemizde yağışlar normalin altında mı kaldı, kuraklık baş gösterecek gibi.
Geçen sene bu tarihte ben mantar topluyordum. Ama yağmur gelmediği için bu sene daha mantar açmadı. Bugün az çitiledi ama mantarlar için yetersiz.
Önümüzdeki süreçte nasıl görünüyor durum
Ekli dosyayı görüntüle 8176

Şahsi düşüncem ay kayması yaşıyoruz son 5-6 yıldır. Halk dilinde söylenen 40 ikindi yağmurları, bizim tabirimizle ise kararsız yağışlar daha başlamadı. Ülkemiz 4 Öayıs'tan itibaren konveksiyonel yağışlı sistemin altına girecek. Kışı geçeli daha 3 gün oldu. Heyecan olabilir bir de bu. Geçen sene birden ısındık, 2 hafta üşüdük tekrar ısındık kafalar karıştı. Geçen sene uzun yıllar ortalamalarının hepsi de değişti. Kıyaslamak biraz yanlış olur geçen seneyle. Mayıs ayında hava sıcaklığının, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 0.5 ila 1 derece üzerinde, güneydoğu kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği beklenmektedir. Yağışın yurt genelinde mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği de öngörülmektedir.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar