Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Hava Tahmini 2021 Mart Ayı’nda Havalar Nasıl Olacak ?

ZARiP

FK Meteorolog
Sswli (displacement-split) kışların ardından gelen Mart ayı ile ilgili bir analiz yaptım buna klimatolojik indexsler dahil.
Endexsler Mart Ayı’nda hafif pozitif paternt etkisinde olacak olsada dalgalı bir süreç yaşanacak.

7pczplcumy.png
uetxgiskuq.png
cmulusjjy4.png

Mart Ayı’nda İzlanda siklonları aktif olsa da Zaman zaman İskandinavya’ya kadar ulaşan yüksek basınç hakimiyeti görebiliriz. Avrasya-Batı Asya civarında Polar-Sibirya karışımı soğuk deposu aktifliğini sürdürecek. Zaman zaman Avrupa’ya soğuk salınımlara neden olacak hatta şiddetli salınım dahi mükündür.

Özetle : Türkiye Mart ayında ortalama sıcaklık normallere yakın geçecek yer yer hafif üzerinde seyredecek olsa da zaman zaman kış koşullarını yaşayacak .Mart ayı süreci içerisinde Omega blocing deseni oluşumu bekleniyor bu nedenle en az 1 kez İstanbul-Marmara-Karadeniz bölgelerine kar yağışı yapabilecek bir soğuk hava dalgası ihtimali yüksek. İç ve doğu bölgelerde de de zaman zaman kar yağışları görülecek

Not : Yağışlar geçtiğimiz aylara oranla biraz yurt genelinde azalma gösterecek ortalamalara yakın geçecek olsa da su tasarrufu şart.

Bu tahmin bilimsel veriler ışığında hazırlanmıştır.
Tahmin bizden takdir Allah’tandır.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Mart ayı bereketiyle gelsin ins:) tesekkur ederiz ZARiP ty;;

ZARiP

FK Meteorolog
Aylık Mart ayı tahminimizde şuana kadar beklentimizin %40'ı gerçekleşti ve korktuğumuz bir husus vardı, hatırlayanlar bilir yağışlarda azalma, özellikle mega kentler için tehdit, su tasarrufu söylemimiz geçerliliğini korumaktadır.

Bu ay genelinde bir çok bölgede yağışlar ortalamalara yakın geçecek olsa da yer yer hafif altında geçecek bölgelerimizde olacaktır. Yağış alacak bölgeler yağışa pek yaslanmamalı, yetersiz kalabilir.

ZARiP

FK Meteorolog
Evet arkadaşlar kış tekrardan geliyor, bu çok sevindirici.
Tekrar ediyorum diğer mesai arkadaşlarım çok kötümserdi ama ben değildim ve tahminlerim doğrultusunda hem son 10 günü hem de Nisan ayını güzel bir yağışlı sistem altına almasını bekliyorum.
Biraz bakalım neler olacak :gls:

ZARiP

FK Meteorolog
Marmara bölgesinin tamamına önümüzdeki Perşembe karla karışık yağmur ve kar geliyor.
Hazır mısınız :gls:
Önümüzdeki Perşembe İstanbul'da beklenen hava durumu 4 mevsim diyor.
Yani gün içinde yağmur, kar, güneş vb. her şey yaşanacak.
Tam bir Mart ayı fenomeni olacak gibi duruyor.
Aynı olayı son 2 gündür Afyonkarahisar'da yaşıyoruz, İstanbul ve çevresindekiler şanslı onlarda 4 mevsim yaşayacak :gls:

ZARiP

FK Meteorolog
Ankara salı gününden itibaren 5 gün Kış mevsimini yaşayacak Marmara bölgesi gibi.
Aralıklarla hep kar yağacak.
İç Anadolu kış için hazırlıklarını yaptınız mı :gls:

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Ne güzel yağışların devam edeceğine çok sevindim :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar