Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Muhabbet Söylemek ile yapmak arasında ki farkı tarif eder misiniz?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
IMG_20231130_050705.md.jpg

Kimi sadece konuşur kimisiyse yapar...
Sadece resime bağlı kalmayın. Daha geniş bir pencereden bakın.

Mesela bir problem varsa ortada bunu muhattabı ile paylaşıp çözüm aramak yerine boş boş laf kalabalığı yapıp yada tavır alan kişide yapan değil, sadece konuşan kişidir. Problemin varsa söylersin çözüm ararız beraber, anlatmazsan o senin problemin olur ve kendin çözmek için debelenirsin :)

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
Konunun ne olduğunu önemli gerçi kime göre, neye göre...

Konuşmak her zaman iyidir, ben şahsen ister iki taraflı, ister kişiler çok ise hep beraberce oturtup konuşulmasından yanayım.
Bir çok kez konuşmanın insanların meramını anlatması işe yarar ve sorunlar çözülür.

Bir de şu var bir çok kez sorun olan konu konuşulmuş yine aynı hatalar yapılıyor, konuşmak kar etmiyorsa o zaman konuşmak nereye kadar?
Bir de burada problemin ne olduğuyla ile ilgili bu önemli, gerçi bazen bir kişi için önemli konular karşısındaki için önemsiz olabiliyor.
Bundan anlaşmazlıklar doğuyor ve bir yere varamamak ile sonuçlanmıyorsa konuş konuş nereye kadar??!!

Mesela bir insan sana diyor ki herhangi bir şey için bak benim kırmızı çizgilerim, hassasiyetlerim var karşıdaki bunu önemsemiyor umursamıyorsa, o zaman bu insan karşısındaki insana yeterince değer vermiyor, saygı duymuyor derim,,,
Eğer verse şöyle olur... Onun önemsediği hassas olduğu şeylere saygı duyar, anlamaya çalışır.
O yüzden kimi insanlar konuşmak yerine bazen en güzeli sükut etmek ister kim bilir belki de yorulmuştur anlatmaktan,anlaşılamamaktan,,

Benim nazarımda İnsan değer verdiğine illa söz ile söylemesine gerek yok, bu insanı incitecek, üzecek şeyleri yapmayarak göstermiş olur.. hayatın her alanında geçerli bir şey bu.

İnsanlar insanları bazen çok yorar azizim oy nenem,, 🙃

Öyle işte,,,, 🙃

Diğer forum sakinlerinin de fikrini merak ediyorum,, 🧐🧐🙃🙃

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@sükutu-ezber, ben olaya şöyle bakarım, insanları değiştirmeyi neredeyse meslek haline getirmişiz. O kırmızı çizgiler bizim kırmızı çizgimiz başkasının değil. Kendi zihinsel duruşumuz yada düşüncelerimiz için neden başkalarını değiştirme çabasındayız ki, neden başkalarının duruşumuza saygı duymasını bekleyip bizim için değişmesini beklemek yerine bizde onu duruşuna ve yaşam biçimine saygı duymuyoruz.

Bu yüzden kimmi sadece söyler, ama duruş sahileri söz değil eylem ile ortaya koyar. İnsanların eylemlerini boğup değiştirmeye çalışmamak lazım. Kendi hayatımızda oluşturduğumuz ve içini bizim doldurduğumuz kavramları herkes bizim gibi anlamak zorunda değil

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
ben olaya şöyle bakarım, insanları değiştirmeyi neredeyse meslek haline getirmişiz. O kırmızı çizgiler bizim kırmızı çizgimiz başkasının değil. Kendi zihinsel duruşumuz yada düşüncelerimiz için neden başkalarını değiştirme çabasındayız ki, neden başkalarının duruşumuza saygı duymasını bekleyip bizim için değişmesini beklemek yerine bizde onu duruşuna ve yaşam biçimine saygı duymuyoruz.
@Qasem BU cümlelerine hiç katılmıyorum kim kimi değiştirmeye çalışıyor ki, hiç sevmediğim şeyler, senin kendine göre kuralların, özel alanın yok mu?
Sürekli birileri özel hayatına müdahale etse hoşuna gider mi? Hiç sanmıyorum...
Senin kişiliğine saygı duymayana sen saygı duyar mısın?

İnsanlar kendini ifade eder ettiği halde karşındaki insanlar bunu anlamıyorsa illa senin kırmızı çizgilerin benim umurumda değil ben bildiğimi yaparım o zaman insanlarla araya mesafe koyma hakkı var, kimse kimseye tahammülüm etmek zorunda değil...

Bu yüzden kimmi sadece söyler, ama duruş sahileri söz değil eylem ile ortaya koyar. İnsanların eylemlerini boğup değiştirmeye çalışmamak lazım. Kendi hayatımızda oluşturduğumuz ve içini bizim doldurduğumuz kavramları herkes bizim gibi anlamak zorunda değil
İnsanların kendini, fikirlerini ifade etmesi karşısındakini değiştirmeye çalışması mı oluyor??? yanlış düşünüyorsun buna değiştirme denmez, sen kendini karşındakine ifade etmiyor musun, ettiğin halde sana saygı duymayana sen saygı duyar mısın?

Diyelim kırmızıyı sevmiyorsun karşındaki ya illa sev ne var kırmızıda ben seviyorum der o zaman karşındaki insan sana açıkca mobbing olmuyor mu? O zaman karşındaki seni değiştirmeye çalışmıyor mu?

Eğer insanlar inananların özel hayatını, rahatsız olduğu herhangi bir konuya, hassas olduğu konuya saygı uymuyorsa, hiç bir muhabbet kar etmiyorsa araya mesafe koymak, uzak durmak en güzeli,,,,

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Diyelim kırmızıyı sevmiyorsun karşındaki ya illa sev ne var kırmızıda ben seviyorum der o zaman karşındaki insan sana açıkca mobbing olmuyor mu? O zaman karşındaki seni değiştirmeye çalışmıyor mu?

Zaten ben onu diyorum. Kimseyi değiştirmeyi amaç edinmemek lazım.
Kimse kimseye saygı duymak yada sevmek zorunda değil. Ama tahammül etmek zorunda.
Benim kırmızı çizgilerim benim sorunum. Başkalarını bağlamaz. Tabiki insanlar kendilerini ifade edecek, etmeli de ama kimse benim kırmızı çigilerime uymak zorunda değil. Benim kurallarım benim hayat tarzımı, bakış açımı yaşam biçimimi gösterir.

Bir örnek vereyim. Mesela bir sokak çocuğuna biri el uzatsa o eli kırarım. Ama bu hassasiyetim herkes sahip olmak zorunda değil, benim kırmızı çizgim bu diye herkes bunu dikkatte almak zorundada değil, insanlar eylemlerini sonucuna katlanır. Özel alan çok farklı bişey. Müslümanların özel alan anlayışı benim literatürüme uymuyor. Sizin özel alan olarak baktığınız şeye herkes özel alan olarak bakmak zorunda değil...

Ha şuanda değinmek istiyorum. Saygı ve sevgi karşılıklı olur. Ama herkes saygısını sevgisini bizim gibi göstermek zorunda değil. Biz aklımıza bir kalıp kazımışız herkes bizim gibi bakacak diyoruz, yaf yok arkadaşım. Yaşanmışlıklar farklı, hayat farklı, kültür farklı, niye bizim gibi baksın. Herkesin hayata bakış açısı farklı.

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
İşte ben de onu diyorum benim yaşam tarzım bu kimseye zorla kabul ettirecek değiliz, mesafe koymaya hakkımız var.
İstisnalar hariç,,,

Genel olarak herhangi bir konuda herkesin kendindeki hassasiyeti, verdiğin önemi bekleyemezsin, beklememeli insan,,,

Müslümanların özel alan anlayışı benim literatürüme uymuyor
Bu görüşünde seni bağlar kimseyi bağlamaz,,,
Nasıl ve ne gibi şeyler uymuyor örnek verebilir misin?

Benim beklediğim yok herkes benim gibi herşeye aynı şekilde bakmak zorunda gibi bir derdim yok,, çok sıkıcı olur düşünsenize herkes aynı bakıyor?

Kişisel Özel alan olarak şöyle örnek vereyim...

İster sosyal medya da olsun, ister normal hayatta insanı ilişkiler arasındaki şeylere dikkat edilir, bu ister erkekle bayan arasında, ister bayan bayana olsun,,

Erkek ile bayan sohbet ediyor bayan diyor ki şu, bu kelimeleri bana asla kullanamazsın..kırmızı çizgimdir asla tahammül edemem..
Mesela canım, cicim, tatlı şey, vs..
Eğer ki erkek bilmesine rağmen konuşmakta ısrar ediyorsa o bayanın ona mesafe koyma hakkı var çünkü ilk başta açıkca kendini ifade etti,,o yüzden en iyisi mesafe koymak, kimse kimseye tahammül etmek zorunda değil böyle konularda,,

Hakeza öyle özel ifadeler ile sohbet etmek isteyenler isteği ile sohbet edebilir, hiç beni bağlamaz, kişilerin kişisel tercihidir,,
Ama benim özel alanıma saygı göstermeyene bende saygı duymam,,,

Bayan bayana da aynı ben argo kelimeleri hiç sevmem şahsıma kullandırmam, isteyen isteyene kullanabilir hiç benim sorunum değil,,,

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
Bir kaç soru sorayım sana öyle pazara gideyim, hiç sevmem bu arada pazara gitmeyi,, 😒😒

Senin kendi hayatında özel alanın yok mu ve oraya herkes istediği gibi girebilir mi?

Herkese sonuna kadar tahammül ediyor musun ve ölünceye kadar hayatında tutar mısın?

Tahammül edemediğin insanlar yok mu ve tahammül edemediğin sohbet tarzları yok mu varsa nelerdir?

Senin özel hayatına saygı durmayıp seni sorgulayan insanlara, yargılayan insanlara sürekli tahammül ediyor musun?

Senin hiç şu benim kırmızı çizgimdir kimsenin aşamasına izin vermem yok mu, varsa nelerdir?

Şimdilik bunlar geldi aklıma,,,

Ve forum sakinlerinin yorumlarını merak ediyorum ama senle benden başkası yazmıyor,, 🙄🧐🧐

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Genel olarak herhangi bir konuda herkesin kendindeki hassasiyeti, verdiğin önemi bekleyemezsin, beklememeli insan,,,
Bende onu diyorum...
Yani bunu dayatmak yerine mesafe koymak gerekiyor.

Örnek olarak sorduğun sorular benim özel alanım ile alakalı, ve bu yüzden hepsini cevapsız bırakacağım :)
Bak gördün mü, sorduğun sorular için açıklama yapmak yerine, kendi düşüncemi dayatmak yerine özel alanım deyip konuyu kapatmış oluyorum. :)

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
Yani bunu dayatmak yerine mesafe koymak gerekiyor.
İnsanın kişisel özel alanı ile ilgili açıkca konuşması dayatmamı mı oluyor 🙄🙄

Öyle yapıyorum zaten ben de mesafemi koyuyorum,,,

@Qasem öyle mi oldu şimdi, iyi de zaten insanların özel alanı ile ilgili fikir beyan etmiyor muyduk,,
Sana gelince özel alan olmuş,,, iyi biliyorsun bu işi,,

Bundan sonra söz tükenmek faydasız,,,

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@sükutu-ezber, insanların özel alanları ile ilgili fikir beyan ediyorduk. İnsanların özel alanlarını sorgulamıyor yada bu anlamda sorular sormuyorduk. Bu ikisi arasında ciddi bir fark var.

Sorduğun tüm soruların cevabını aslında yukarda verdim ama hala ısrarla aynı konu etrafında dönüp dolaşıyoruz.

Faydasız olduğunu düşündüğün şeyler yazma :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Bakmakla görmek arasındaki fark gibi

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar