Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 32 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
" Bir musibet bin nasihatten evlâdır. "

Bu söylemden hareketle bizlere aktarılan, bilgilendirildiğimiz, uyarıldığımız ama dinlemeyip o hususta olumsuz bir tecrübe elde etmeden de söylenen sözün ehemniyetini kavrayamadığımız durumlar elbet olmuştur.

Es-Suâl : Nefis, kibir, arzu ve isteklerimiz elde edilen bu olumsuzluklardan sonra üzerimizdeki etkisini yitiriyor mu?

✅ Katılım süresi 08.09.2023 günü saat 23.59'a kadardır.

Çözüm
Ben kişiliğim ve kimliğim itibari ile çokta nasihat dinleyen biri değilim. Bu kibrim , kendini büyük görme yada nefsimib arzu ve isteklerine köle olmamla alakalı bir durum değil. Her insan için her durum aynı olmaz. Olaylar karşısında takınılan durum her insan için genelde aynı olmayabilir.

Eğer ateş yakıyorsa benim bunu deneyimlemem lazım, deneyimlemedikçe tehlikeyi tam anlamıyla idrak edemem. Bu yüzden nasihatler olaylar karşısında nasıl tavır takınacağımıza ancak yardımcı olurlar, tavrımızı belirleyicisi olamazlar. Çünkü insan hatalarından ders çıkarararak yada başarılarını geliştirerek yükselir.

Bugün bulunduğumuz konum nasihat dinlemekle bulunduğumuz konum değil, aksine tecrübe ederek, düşe kalka yuvarlanarak geldiğimiz ve...

aguman

FK Yorumcu
Musibetin ne olduğunu idrak eden ziyniyetler lazım ilk önce..

Kibri egosu sahtekarlık maskesininden sıyırılıp hakikate gözünü açtığı zaman aldığı nefesin bile şükür yönü hariç aynı zamanda bir uyarı olduğunu düşünmek lazım...

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bu hususta kendi tecrübelerimi aktarırsam şayet tam da musibetin kibir olgusunu nasıl da plansız başıboş bıraktıgını kestirebiliyoruz.
Şahsımdan örnekleyecek olursam yaşadığım ve hakikat olduguna inandığım bazı durumlarda illaki nasihatları değil kendi doğrularımla ilerlediğimde bir musibetin doğruma set olduğunu görmekteyim.
Rahmetli babaannem derdi ki; evladım senden büyük olanın nasihatını dinle ondan mutlaka atacağın adımların pusulasını bulacaksın. Ve nitekim bu sözü de nasihat varsayarsak ben yine kafamın dikine gidip hayatımda yediğim haksızlıkların ve keza musibetlerin inadımın sonucu cereyan ettiğine kani gelsem de halen huyumu değiştiremiyorum.
Siz siz olun bilgisine ve usturuplu oluşuna şahit olduğunuz bilge insanların nasihatlarını henüz başınız ağırmadan şiar edininiz inanın bir ben olmazsınız.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Bu hususta kendi tecrübelerimi aktarırsam şayet tam da musibetin kibir olgusunu nasıl da plansız başıboş bıraktıgını kestirebiliyoruz.
Şahsımdan örnekleyecek olursam yaşadığım ve hakikat olduguna inandığım bazı durumlarda illaki nasihatları değil kendi doğrularımla ilerlediğimde bir musibetin doğruma set olduğunu görmekteyim.
Rahmetli babaannem derdi ki; evladım senden büyük olanın nasihatını dinle ondan mutlaka atacağın adımların pusulasını bulacaksın. Ve nitekim bu sözü de nasihat varsayarsak ben yine kafamın dikine gidip hayatımda yediğim haksızlıkların ve keza musibetlerin inadımın sonucu cereyan ettiğine kani gelsem de halen huyumu değiştiremiyorum.
Siz siz olun bilgisine ve usturuplu oluşuna şahit olduğunuz bilge insanların nasihatlarını henüz başınız ağırmadan şiar edininiz inanın bir ben olmazsınız.
" Hoca verir talkımı kendi yutar salkımı " diye bir tabir var ülkemizde :) sizin mesaj onu anımsattı biraz.

Huyunuz değişmez bu tabiatın kurallarına aykırıdır. Sonucu biliyorsunuz faydalarınıda biliyorsunuz ama kendiniz hayata geçiremiyorsunuz yada geçirmiyorsunuz.

Tavsiyenizi neden dinleyeyim?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Hanedân, Tavsiyemi nasihat olarak kabul etmiyorsanız sizinde nasihat dinlememe huyu fıtratınız da olabilir mi? fksirin8
Aksine kendiniz uygulamıyorsunuz tatbik etmediğiniz durumu tavsiye etmeniz?

İnce bir detay var sonucunu bilerek tatbik etmiyorsunuz hemde ve bunun adını değişmez huy olarak nitelendirdiniz.

O halde ya tavsiyenizin kuvveti değiştirmeye muktedir değil yada nasihatten öte bilgi değil?

Fıtratımda var mıdır bilmem ama huyum değildir söz dinlemek diyebilirim :)

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Tavsiye ediyorum evet fakat bir ben olmayın uygulayın diye de nasihat ediyorum efendim.

Sizin içinde uygunsa somut bir örnekle bunu netleştirelim ve sorudaki belirtildiği gibi eylemden sonra etkide azalma var mı? Bunu tahlil edelim..

Örnek vermek istemezseniz münasip bir benzetme ile devam edelim..

Ve ayrıca :) başlığı detaylandırma amacıyla cevaben yazıyorum amacım aksi görüş belirtmek asla değildir herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın okuyan diğer üyelerinde bilgisine sunarım :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Yaşanan olayların ögütlerden çok etgili olduğu Aşikardır,

Ne yazık ki !
Toplum olarak Nasihatlara kulaklarimiz tikalidir,
Ümmet olarak istişare yolunu fazla kullanmayiz,
Her kul kendi çapında kendini tam olarak görüyor,
Herşeyi ben bilirim ,en iyisini ben yaparım ,kendini eksiksiz görür,
Burda kibrin etgisinin ne kadar insan üzerinde egemen olduğu aşikardır .

Ne zaman ki nasihat a tikadigi kulakları , kibri den perdelenen kalbi ,nefsinin gözlerine indirdigi karanlık ,musibetle karşısına gelirse o zaman onun için herhalde anlamsız kibrin ona ne kadar zararlı olduğunu kavrar diye düşünüyorum,

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Olumsuz yorumlar herkesi etkiler. Bizi aldatan, "onun başına gelen benim başıma gelmeyebilir. " düşüncesi.
Bir ablamın sözünü hiç unutmam. "Sen benim kaderimi gördün, seninki böyle olmayabilir."
Nasihatler çok işe yaramıyor. Sonrasında haklıymış diyoruz, yinede yapacağımızdan geri durmuyoruz.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar