Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Dizi Analiz You

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
2373131.md.jpg

Film Adı : You
Tür : Amerikan tarzı psikolojik gerilim
Geliştiriciler : Greg Berlanti ve Sera Gamble

İlk kez ilk bölümden bir diziyi analize açmış oluyorum. Bugün ilk bölüme başladım. İngilizce çalıştığım için alt yazılı izlemeyi tercih ettim.

Dizi anladığım kadarıyla Saplantılı sapık bir karekter olan Joe ile Yoğun bir hayatı olan yazan çizen Beck arasında geçiyor.
İlk bölüm bana Dexter i hatırlattı, psikopat bir katil nasıl olunur? You filminin ilk bölümünde Joe de bunu gördüm. Masum bir aşktan ziyade takıntılı psikopat bir katil...

Belki ilk bölüm olması hasebiyle çok fazla önyargılı yaklaşmış olabilirim ama izledikçe analizlerim ne yönde değişecek beraber göreceğiz.

Eğer Karekter analizi nasıl yapılır diye merak ediyor ve hayata böyle bakmayı denemek istiyorsanız bence diziye başlayın, beraber bu serüveni tamamlayalım....

Farklı bir tarz yapıcam bu sefer.
Diziyi izlerken zihnime kazınan cümleleri sizinle paylaşıp ilk bölüm analizi olan ve giriş mahiyetinde ki yazıma son vereceğim.

- İnsanlar hayal kırıcıdır.
- insanlar tanıştığınızda mükemmeldirler, ama tanıdıkça çöp...
- okumuyor adeta yutuyorsun.
- Aşk zor iş...
- Online hayatın sadece bir kolaj
- Gerçekliğinizi online hayatınızda paylaşmazssınız.
- Fazla iyisin.
- Biraz tepeden konuşmayı seven bir tip
- Erdemlisin.
- Gerçekten yalnızssın
- Sosyal medyadaki halin yalan.
- Çünkü sen oldukça gerçekçisin.
- Gerçekten değişeceğim
- İnsanlar birbirini öldürürken kibar konuşuyorlar.
- Hayatınızdaki en değerli şeyler genelde en savunmasız olan şeylerdir
- Sana güveniyorum.
- Arkadaşların sadakatsiz
- Günün birinde aşka ihtiyacın olmayacak.
- Asıl ihtiyacın seni kurtaracak biri..
- Şimdiden bize has şakalarımız var..

Bölüme puanım : 10/7

Psikolojik gerilim sevmeyenler, zeki insanların nekadar tehlikeli olabileceği gerçeği ile yüzleşmek istemeyenlerin uzak durması gerektiği bir film.

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Bu diziyi 2 yıl önce Bi arkadaşım önermişti arada kaynamış müsait bir zamanda izleyeyim psikolojik gerilim türünde filmler izledim gerim gerim geriliyor insan ama olsun bu türdeki filmleri sevdim sanki :) bakalım bunu izleyebilecekmiyim :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
2. Bölüm az önce bitti...

Beklediğim gibi karekter analizi yine ön plandaydı.
Bazı şeyleri anlamak zaman alabilir ama yanlış anlamayı istemek asla zaman almaz...
Duygular size hata yaptırır, bu yüzden aklınızla hareket edin. İkinci bölümde bence u ön plandaydı. Ve kendinizi asla kullandırmayın.

Gelelim sizin için seçtiklerime :

- o sandığın kişi değil
- peki o kim?
- bir insan özgürlüğünü satın alabilir mi?
- Görülmek gerçekten güzel

Ve bölümde yaşadıklarımız, Aşk, ölüm ve son derece kusursuz bir kişilik bozukluğu olan psikopatlık...

Bölüme puanım: 10/7
Dizi puanımda hala değişme yok: 10/7

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
İşler biraz daha karmaşıklaşır...
Roller yer değiştirmeye psikopatlık dahada artmaya başlar.
Bunun adı sevgi değil tutku...
Çok fazla erotizimle filmin ayakta tutulmaya çalışıldığını düşünüyorum.

Film ilerledikçe karekter analizleri, davranış analizi azalıyor.
Bölüm bölüm analiz etmek istediğim dizi 2 bölüme bir analize çıktı

3 ve 4. Bölümleri izledim.

Bölümlere puanım 10/4

Dizi puanımı aşağıya doğru çekiyor.
Film erotizm ile ayakta kalmaya çabalamaya devam ederse yarıda bırakabilirim. Çünkü bizim filimlerimizin argo ile ayakta kalmaya çalışmasından çok farksız olmaz..

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Fragmanları bile +18 kokuyordu o yüzden hiç başlamadım bu diziye

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Dolunay, Netflix dizilerinin tamamı öyle. Yani diğerlerinden bir farkı yok. Filmin merkezine +18 indirgenmedikçe, filmin sürdürülmesi erotizm bağlanmadıkça bana göre sorun yok. Netflix dizileri izliyorsanız bunu hesaplamanız gerek. Sonuçta farklı bir kültür, Bizim için imkansız onlar için sıradan.
Kişilik, kimlik ve karekter analizi için bana göre ilk bölüm mükemmel. 3-4 biraz sınıfta kaldı, devamını göreceğiz

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
Başlarken büyük bir heyecanla başladığım bir diziydi. Özellikle ilk bölümü gözümde çok iyiydi. Ama ilk bölümün güzelliği bölümler değiştikçe devam etmedi. Yine başladığım için devam ettiğim bir dizi oldu. İlk 3sezonunu izledim. Ama sanırım izlemiş olmak için izledim. Genel olarak kurgu olaylar belli bir çevrede dönüp dolaşıyor. 4.sezona şans vereyim dedim 3.bölümde bıraktım 😅
Sıkıcı bir dizi mi? Değil. İşin içinde psikoloji, cinayet falan olunca izleniyor bir şekilde. Ama kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi mi? Bence hayır.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@lacivert, yoğunluğumdan hala 1. Sezon 4 bölüm izlemişim bu hafta devam edeceğim. Monotınluğu 4. Bölümde his ettirdi. Ama analitik düşünmem için iyi bence. Diğer sezonlar nasıl bilmiyorum ama ilk dört bölüm için kişi analizleri, analitik düşünme konularına mükemmel örnek

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
@Qasem, analiz konusunda gerçekten iyi. Sanırım bu yüzden diziyi izlemeye devam edebildim. Ama hep ilk iki hatta ilk bölümün en iyi bölüm olduğunu düşüneceğim. İlk bölümlerden sonra beklentin yüksek olmasın kısacası.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@lacivert, filim bildiğim bir filim o yüzden beklentim yok :)
Ama kişilik analizi için mutlaka izlenilmesi gerekiyor. Evet en mükemmel bölüm 1 ve kısmen iki...
İlişkilerde öyle değil mi Lacivert. İlk zamanlar mükemmeldir herşey, hatta ilk bir kaç hafta. Sonra zamanla monotonluk, anlaşmazlık vs başlar. Bunun nedeni tüm filme yayılması gereken şeylerin filmin başında hemence tüketilmesidir.
İlişkide öyle, tüm zamanlara yayılması gereken romantizm ilk zamanlarda çok yoğun yaşlanıp yaşatılarak yorar ve zamanla bir taraf yorulduğu için diğer taraf eski ilgi alakayı bekler, göremeyince monotonlaşır.

Dizilerde bu yüzden uzadıkça raydan çıkar
Arog, Arow, the 100, spartaküs, the ealking dead, lost vs vs hepsi uzadıkça bozdular. Oysa tadında bitirip yeni bir filmle devam etmek en mantıklısı.

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
@Qasem, Uzadıkça bozdu diyince aklıma direkt Doctor Who'nun gelmesi 🥺 Bu konu beni derinden üzüyor. (ilk 8sezon birbirinden güzeldi bunu demem lazım)
Ve düşüncelerine katılıyorum. En baştan her şeyi zirvede yaşamak/izlemek sonraki süreci kısmen olumsuz etkiliyor bence.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Sizce izlemem mümkün mü:D
4 sezonu da izledim benim için yeri çok farklı olan bir dizi.

İnsanları öldürmesine rağmen izleyicilerde belirli bir miktarda empati uyandıran kendine has psikolojik hileler barındıran ve iyi bir hikâye oluşturmak için inşa edilmiş anormal düzeylerdeki kişilik özelliklerinin bir karışımı gibi görünüyor. Çok az insan gerçek hayatta böyle davranır ancak bunu gerçeklikle uyusturduklarindan, insanlar kendileriyle bağlantı kuruyor. Joe karakterinin gelişim aşamaları bariz şekilde her sezonda kendini gösteriyor.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar