Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yetmiş bin (70 000) kelime-i tevhid okumanın dinî dayanağı var mıdır?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yetmiş bin (70 000) kelime-i tevhid okumanın dinî dayanağı var mıdır?

Kelime-i tevhid sözlük anlamı ile “Allah’ı birleme cümlesi” demektir. “Lâ ilahe illallah” sözünden ibarettir ve “Allah’tan başka ilah yoktur.” anlamına gelir. Bu cümlenin ifade ettiği mana İslam’ın temel ilkesini oluşturur. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir” (Buhârî, İlim, 33; Rikâk 51) buyurmuştur.
Zikir, hatırlamak ve hatırlatmak demektir. Kelime-i tevhidi zikir olarak okumak, okuyana ve dinleyenlere Allah’ı hatırlatacağı için sevap kazandıran bir ameldir, zikirlerin en güzelidir. Resûlullah (s.a.s.), “En faziletli zikir ‘Lâ ilahe illallah’; en faziletli dua da ‘Elhamdülillah’ demektir.” (İbn Mâce, Edeb, 55) buyurmuştur.
Bunun yanında günde yüz defa “Lâ ilâhe illallah” diyenin çeşitli şekillerde mükâfatlandırılacağı yönünde hadisler bulunmaktadır (İbn Mâce, Edeb, 54). Sahih hadislerde belirtilenler dışında dua veya zikirlerin belli sayılarda yapılması gerektiğine inanıp bunu iddia etmek doğru değildir.

Din İşleri Yüksek Kurulu Fetva (Diyanet İşleri Başkanlığı)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
aslında tam cevap verilmemiş.. bak işte dini konuların tefsir ayetleri manalarını bilirimde burda bende zayıfım .. bu zikir dalgası benim hoşuma gidiyor ama. . facebookta bazı abiler bacılar paylaşıyorlar aralarında bir zincir oluşturuyorlar çok hoşuma gidiyor o... neyse konu sorusuna cevap olarak... Allah kendisine karşı insanların tertip düzenli olmasını sever. . kaynak veremiycem ne diye aratcam bilemiyorum ama matematil var bu işin içinde ... kuranda sayıların önemide vardır bazıları bu tarafla ilgili olmadığı için üstünde durmaya bilir.. ben günde belki 30 bin kere zikir çekerim ama islam liderleri peygamber efendimiz derki şu sayıda olursa eftaldir.. fazlası olursa mükemmeldir anlamında baya buyrukları vardır.. yani insan düzeni tertipi ciddiye almak adına hesap kitap yapar gibi sayılarıda uygulamalı.. ama her agızda çıkanıda değil tabi onun bir adabı var.. ya bu zikir konusunda anlamadığımız o kadar çok şey varki... mesela zikir eşittir tesbih akıla gelir .. ama akıla gelen tesbih ipe dizilmiş boncuktur.. aslında o öyle değil .. tesbih etmenin onunla hiç bir alakası yok anmak gibidir bu aşkından yandığının adını unutmamaktır hep hatırlamaktır.. bu incik boncuklu tesbihler ise aslen sayıya ulaşmak için unutmamak içindir...

mesela 100 kere allah diyceksin takatin yoktur zayıfsındır.. tesbihi eline alırsın gün içinde 30 bi çekersin 60 bi çekersin 100 e tamamlarsın .. bu boncuklu tesbihlerin amacı yardım içindir. dinde o maddesel şey yoktur ? bazıları tesbihi tembellik olarak sayar derki niye 100 ile sınırlıyor tesbih olmasın hep zikretsin .. e canım zikretsinde adam 100 e ulaşamıyor ? tesbihle sayıyor yani burdanda bakmak lazım.. ( ben ne diyorum dimi )

Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar