Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İslam Yaşlılara 'ihtiyar' denmesinin sebebi de budur...

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
İlk yaptığın mercimek çorbası ile son yaptığın mercimek çorbası aynı olmuyor. Denedikçe ve yanıldıkça daha iyi mercimek çorbası yapmaya başlıyorsun. Başlarda ölçerek koyduğun her malzemeyi de eski tecrübelerinden faydalanarak göz kararı ile koymaya başlıyorsun.

İnsan ilişkileri de tecrübe ettikçe 'göz kararı' ilerliyor aslında...

Başlarda çok hatalı ilişkiler kurarken, hayati hatalar yapabilirken; tecrübe ettikçe, artık göz kararı kimin ne kadar sana zarar vereceğini ya da vermeyeceğini anlayabiliyorsun. Ya da senin ona ne verip veremeyeceğini de görüyorsun.

Buna da 'büyümek' deniyor.

Yaşlılara 'ihtiyar' denmesinin sebebi de budur...

'İhtiyar' anlamı itibari ile yaşlanmış demek değil, 'bütün olasılıklar içinden en makul olana karar verebilen,' demek. Köylerdeki ihtiyar heyetleri 'yaşlıların toplandığı yer,' değil, 'köy için en doğru kararın alındığı yer' dir bu yüzden.

Çünkü insan yaş aldıkça o kadar çok yanlış karar verir ki artık o yanlış kararları ona yol haritası olmaya başlar. Göz kararı da neyin doğru neyin yanlış olduğunu daha da kestirebilirsin.

Ders çıkarmanın insanı nasıl büyüteceğini göremiyoruz.

Bu işin bir de toplum yönü var.

Toplum olarak insanlara tevbe etme, olgunlaşıp gelişme şansını vermiyoruz. Birini yaptığı o son hata ile değerlendirdiğimiz için hata yapan insanlar; "artık her şey bitti benden bir şey olmaz" diye düşünüyorlar.

Sanki biz olmuşuz da, jüri koltuğunda insanları samimiyet testine sokuyoruz, bütün iyilik koridorlarını parsellemişiz de, girmek isteyene vize dağıtıyoruz, cennetin kapısına bizi oturtmuşlar da bütün yetki bizde gibi davranıyoruz.

"Sen günahlarını aşikar işlemedin ya da avam tabiri ile kimseye enselenmedin diye, çok pis çuvallamış birine parmak sallama hakkın olduğunu mu düşünüyorsun?" demek istiyorum böylelerine.

Başkalarını konuşmak hem çok kolay hem de acayip zevklidir. Çünkü o masadan kendini aklamış olarak kalkarsın. Ama o masaya bir de kendi yolculuğunu yatırmak lâzım işte. "Ben ne yaptım, ben nereye geldim, benden ne oldu?" diye sorması lâzım insanın kendine.

Yoksa hayatı göz kararının olmadığı, dengeyi tutturamamış bir yaşlı olarak bitirirsin. 'İhtiyar' olarak bitirmek varken.

Ezgi Akgül
16 Eylül 2024 Pazartesi20240916_141923.jpg

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri