Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Yapay Et

Bliss

🍀🐞
FK Editör
FK Yarışmacı
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
DisPVx
Takım
CNBHo3
Hayvanların karbon salınımı ile mevsimlerin değiştigi bahane edilerek geliştirilen proje.
Yapay et..

Sanırım çoğu kişinin bildiği gibi Bill Gates'in önerdiği bu proje ucuz ete yeni bir formül olarak ortaya atıldı. @Dil-figar ında konuda paylaştığı gibi Hayvanların karbon salınımı ile küresel ısınmaya bağlı olarak çevreye daha az zararı olduğu bahane edilerek üretilen proje bir çok ülkede hayata geçirildi. Türkiye'de de bir ara konuşulup tepkilerden dolayı üstü kapatılan ve üzerinde çalışmaların devam edildiği proje şu anda hız verilmiş şekilde yeniden gündemde Peki protein kaynağı olarak bilinen et ile laboratuvar ortamında yapılacak olan yapay et ile aynı değerde mi gerçek et de olan protein değeri 3000 olan laboratuvar ortamında olan yapay et sadece 1 miş maalesef insanların genetiğiyle oynamak için ellerinden geleni yapıyorlar Allah fırsat vermesin.

Yapılacaksa yapay eti kendi yesin bizim adımıza karar vermesin

Dünya üzerinde büyük baş hayvancılık okadar çok arttıki, bu beraberinde küçük baş hayvancılığı neredeyse bitirme seviyesine getirdi.
Geldiğimiz noktada bir çok doğal afetin tetikleyicisi olduğu kessin bu durumun.
Haliyle kısmen et ihtiyacının yüzde 50 sinin bu yolla, labaratuvar ortamında üretilmesine karşı değilim.

Hormon ve antibiyotik kullanılmaması, hayvanlardan bulaşan hastalıkların olmaması tad olarak belki normal etle aynı seviyede tutamaz ama sağlık olarak daha iyi olacağı kanısındayım.

Küçük baş hayvancılığın arttırılması ve et ihtiyacının bunlardan sağlanması bana göre daha mantıklı.

Dünya üzerinde büyük baş hayvancılık okadar çok arttıki, bu beraberinde küçük baş hayvancılığı neredeyse bitirme seviyesine getirdi.
Geldiğimiz noktada bir çok doğal afetin tetikleyicisi olduğu kessin bu durumun.
Haliyle kısmen et ihtiyacının yüzde 50 sinin bu yolla, labaratuvar ortamında üretilmesine karşı değilim.

Hormon ve antibiyotik kullanılmaması, hayvanlardan bulaşan hastalıkların olmaması tad olarak belki normal etle aynı seviyede tutamaz ama sağlık olarak daha iyi olacağı kanısındayım.

Küçük baş hayvancılığın arttırılması ve et ihtiyacının bunlardan sağlanması bana göre daha mantıklı.
Bu konuda senin gibi düşünmüyorum yapay ete tamamen karşıyım sağlık olarakta aynı olacağını düşünüyorum demişsin protein kıyasını yapmıştım ona rağmen hala aynı olacağını mı düşünüyorsun sadece küçük baş hayvancılığın arttırılması konusunda sana katılıyorum

Bu konuda senin gibi düşünmüyorum yapay ete tamamen karşıyım sağlık olarakta aynı olacağını düşünüyorum demişsin protein kıyasını yapmıştım ona rağmen hala aynı olacağını mı düşünüyorsun sadece küçük baş hayvancılığın arttırılması konusunda sana katılıyorum

Aynı demiyorum olamazda zaten...
Protein değeri, yağ ve su açısından vereceği tat asla kıyaslanamaz. Ama sağlık açısından labaratuvar ortamında yapılan etin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
Çünkü büyük baş hayvancılık tamamen artık ilaçlamalarla hızlı üreme ve azla et için genetik değişimlere elde ediliyor. Yani sağlığımızla oynuyorlar...

Daha ileri. Seviyede gerçek etin tadını yakalayacaklarını düşünüyorum. Ama protein seviyesini asla yakalayamazlar o ap ayrı bir konu.

sağlık açısından daha sağlıklı olacak cümlene takıldım proteinin çok düşük olduğu bir gıda olacak nasıl daha sağlıklı oluyor ki

@Meva, bir besindeki protein değeri onun sağlıklı olduğunu göstermez. Protein hücrenin büyümesini ve gelişimini sağlar. Kas ve kütle hacmini arttırır. Vücut protein üretmesiği için dışardan alınmak zorundadır. Haliyle etten değil başka bişey den alırsın proteini. Etten almak zorunda Değiliz.
Yapay ette, etin içindeki tüm vitaminler zaten sağlanıyor. Ama yinede et gibi vücudun direncini arttıramaz. Ama sağlık açısından daha sağlıklı olur çünkü hayvanların aldıkları ilaç ve besinler onlardan bize bir çok hastalığın geçmesine neden olur haliyle yapay ette bu önlenir....

Demek istediğim şu, et temininde büyük başta ısrar edilecekse yapay et tercihimdir. Zira karbon salımından dolayı doğanın dengesi ciddi. Anlamda değişiyor. Büyük baş hayvan çiftlikleri nufusa bağlı olarak arttıkça zarar ve tehlike dahada artacak.
Küçük baş hayvan tercih edilmeli diyorum :)

Yani doğanın dengesini bir tek büyük baş hayvanlar mı tehlikeye sokuyor onlara gelene kadar olmaması gereken doğanın dengesini bozan Bi ton şey var deyip susuyorum artık :)

Allah (c.c) her seyi insanlar icin yaratmis neyin faydali neyin zararli helal harami da yuce kitabimiz da bildilmis.
Yillar once ineklerin yedigin de ictigin de gaz saliniminda hic bir zarar yokken
yedikleri misira bugdaya soyaya arpaya yoncaya da GDO kendileri mi koydu ..
Yillar once ust akil bunlari dusundu tabii
Simdi de GDO lu tohumlarin hayvanlarin dışkilariyla topraga karistıgı bu nedenle zehirlendiği i kendileri soyluyor.Tohumun genetigiyle oynayarak bugünlere yatirim yapan kendileri.
kucukbas kucukbas deniliyor ya hinzir kucukbas mi oluyor simdi.?

Evet söylediklerine katılıyorum @Dil-figar ama küçük baş denilince koyun, kuzu, keçi bunları eminim biliyorsun ama küçük baş denilince kastedilen hınzır değil

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri