Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Ülkeler Aşı Pasaportu İstemeli mi?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bildiğiniz gibi corona ile mücadele kapsamında bazı ülkeler aşı pasaportu şartı istemeye karar kıldılar.

Hem aşıklara ulaşılabilme sorunu hem aşı yetersizliği hemde etkinliği daha tam kanıtlanamayan bu aşılar için alınan bu kararı nasıl buluyorsunuz?

Yani bir ülkeden başka bir ülkeye geçmek için aşı pasaportu şartı sizede biraz abartı değil mi ilk aşama için.?

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Aşılanmak çözüm olacak mı bakalım duyduğuma göre aşılanan kişiler de de coronavirüs geçirme ihtimali varmış

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hazan Mevsimi,
Hiç bir aşı hastalığı geçirmemek için değildir. Aşılar hastalığı daha hafif atlatmak için yapılır. Yani salgın kontrol altına alınacak düzeye gelir.

Ülkeler kendi güvenliklerini düşünmek zorunda lakin aşının dağıtımı ve sonuçların muallak olmasından dolayı böyle bir durum bana göre zulümdür.
İsteyen aşıya hemen ulaşamıyor. Elimizdeki verilerde belli, aşı olanların bu hastalığı kapmayacaklarına dair veri yok. Haliyle böyle bir şey için çok erken...

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
Aşı olanlarla olmayanlar arasında ayrım yapılmaya çalışılınıyor, çalışılmaya da devam edecek..
Bu sabah Haberlerde gördüm “aşı olmayanlar sinema,tiyatro ve konser gibi alanlara alınmayabilinirmiş”..
önce twitter den halkın nabzını yoklar gelen tepkilere göre karar alırız yürürlüğe girsin mi kalsın mı diye :hih:
Üzülerek @EfuL!m demişti diyorum..

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bu kadar la da kalınmayacak @DeRiN cim korkarım kimliklerimize ve yeni doğanların da aşı kartlarına işlenecek gibi duruyor ..

Bir çeşit fişlenecez ki daha korkuncu da bunca yaşadıklarımızdan sonra bunun bizlere rutin gelecek olması ..

Allahım ,şayet başımıza oynanan oyun varsa üzerlerine çevirsin ...

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
Altında eziliyor hiç birşey yapamayacakmışsın gibi geliyor..
oysa öyle saçma kararlar alınıyor ki..

Mesele “mantıksızca” alınan kararlara ağzını açıp birşeyler söyleyememek.
Neden ? Çünkü korkutuluyoruz..
Neden ? Çünkü Konu ne olursa olsun Hükümetin aksine birşey dersen maalesef ki başka şeyler olmakla yaftalanıyorsun..
Devlet düşmanı.. Vatan Haini.. Ocu bucusun..

Son 1 ay içerisinde Udi Hindi Yağlarının satılması yasaklandı.. toplatıldı.. hangi akla mantığa hizmet bu ?
o kadar tonla zararlı şey varken buna kafa yorup karar almak toplatmak nedir ?

Covidin patlak verdiği dönem alınan yanlış kararlar ortada..
bu ülkede yarın okullar açılıyor diye 1 gün öncesinden twitter üzerinden duyuruldu ya..

Daldan dala atladım çok doluyum..

Konu aşı pasaportuydu ama ben ifade özgürlüğne güvenerek şöyle sonlandırayım cümlelerimi..
Fahrettin Koca ve Ziya Selçuk koca bir Pişmanlıksınız!

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@DeRiN hadi herseyi kabul ederiz de bizleri her söyledikleri ve açıkladıkları üstü kapalı ve doğruluk tarafı şaibeli olan bildirimlerine inanma gibi dayatmaları insanın canını sıkıyor..

Eğitim sistemi ve izledikleri sürec hakkında o kadar doluyum ki ama işte dolu olmamın ne şahsıma ne de milletime bir faydası olacak ..

Bizler azınlık grup olarak her konu sadece kurt olup içimizi kemiriyor.

İnan ne haber dinlemeyi ne de üst düzeyden haber dinlemeyi istiyorum zira hepsi kumla gibi söylenilmesi gerekeni söylüyor ..

Ve bu dönemde güçlü yine güçlü ezilen yine zayıf kesim oluyor ...

asminya

FK Üyesi
insanları aşı olmaya zorlayacaklar gibi görünüyor. oysa insanların tedavisini seçme hakkı ve özgürlüğü vardır. siz aşı olmak zorundasın diyemezsin bi insana. bunu toplum sağlığı problemi olarak gösteremezsiniz. hem aşılar zararsızdır lafı son derece bilime uymayan bir laftır. dünyada zararsız, yan etkisi olmayan hiçbisey yoktur. bitkiler zararsızdır derler ya, yoo öyle bisey yok aslında. onların da yan etkisi vardır. dünyada 300bin bitki vardır, 200bini zehirlidir. su olmadan yaşayamayız, suya muhtacız. susuz kalırsak en fazla 3 gün sonra ölürüz ve mesela yarım saatte bir damacana su içerseniz yine ölürsünüz, su zehirlenmesinden. zehir dozdadır der üstad. dozuna göre ilaç da olur, dozuna göre zehir de olur.
bu aşıların insan sağlığı için güvenli olduğuna dair hiç bir çalışma henüz tamamlanmış değil ki. sadece piyasada bulunan aşılar üzerinde yapılan faz3 ve faz4 çalışmaları var. hiçbirinin 3 (bazılarınınki tamam) ve 4 tamamlanmış değil. buna göre aşı olanların hepsi birer denektir denilebilir. eldekiler aşı adayıdır, aşı değiller. aşı üreten firmaların hepsi, satın almak isteyenlerden muafiyet istiyorlar. ancak onu verirseniz aşıyı veriyor size. yani bunu sana satıyorum ama sorumluluk kabul etmiyorum diyorlar.
kasım ayında yani turizm döneminin sonunda yeniden kapanacağız gibi geliyor bana. ve tam kapanma yapmadığımız sürece bu şekilde cefa çekmeye mecburuz. hem esnaf, hem eğitim sistemimiz çöktü. azıcık insan ülkesini sever olur yahu azıcık. sanki onca ülke aşı mı oldu? bu kadar normalleşen ülkeler aşıyla mı düzeldi?
almanya nın aşı oranı bir ay önce yüzde 9 du. hadi şimdi yüzde 20 olsun ki bu ülke aşıyı buldu değil mi? aşıyı ne kadar bulursan bul almanya insanı da sorguluyo aşıyı. ingiltere çift doz aşı oranı yüzde 21. güya ülke nüfusunun tümü aşılandı diyolar dimi? israil için de en başarılı aşılama, en yüksek oran yüzde 58 olarak israil gösteriliyor dimi? tamamı aşılanmadı, ortodoks yahudiler aşılanmayı reddediyor çünkü. italya mesela. çok ağır geçirmişti dimi, aşı oranı yüzde 9.8 yani aşı değil çare. tam kapanma lazım.
insanın eğitim seviyesini yükselttikçe insanlar verilen bilgiyi sorgular. sorgulama için bilgi gerekir. bilimsel ve özgür düşünce de sorgulamayı gerektirir. almanya da fransa da insanlar aşıları sorguluyor. kanada sorguluyor. niye diyor insanlar, neden aşı olmak zorundayım diyor. ama amerikaya iniyorsunuz, eğitim seviyesi kanada gibi değil. amerika sorgulamadan kabul ediyor bazı şeyleri. orada da yine sorgulamalar var ama yetersiz tabi. vesselam, aşı olsanız da olmasanız da bir on sene sonra başka bir hastalık çıkacak zaten önümüze. bu nüfus illaki düşecek.

DeRiN

FK Üyesi
Burç
Koç
„insanın eğitim seviyesini yükselttikçe insanlar verilen bilgiyi sorgular. sorgulama için bilgi gerekir. bilimsel ve özgür düşünce de sorgulamayı gerektirir.“
Ne kadar doğru @asminya :)

lakin pandemi kaç yüz yılda bir gelen birşey.. ölen ölür yapacak birşey yok :)

eğitim seviyesi yükselirse, bilgi sorgulanırsa yanlışlarda görülür.. Bu düşünce herşeyin üstünde :)
Bu iktidarı içinde geçerli, muhalefeti de bütün partileri içinde.. hepsine koyun gerek

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Devletler halkları için varken zamanla bu halk devlet için vardır ilkesine dönüşür ve haliyle iktidarlar geçici olduğunu unutur ve kendini devlet zannederek o refleksle hareket ederler. Haliyle ortaya çıkan tabloda biz kanun koyarız herkes uyar, uymayan cezalandırırız der ve bunu temel alarak yol alırlar. Sorgulayanlar tasfiye eder ülkenin ekonomisini ve eğitim sistemini kendilerine göre inşaa etmeye çalışırlar. Bu tüm iktidarların temel problemi.

Türkiyede de çok farklı değil. Pandemiyle mücadelemiz hala hıfzısıhhanın 1900 lü yıllarda ve aya karşı alınan önlemlerle devam ediyor. Salak saçma kapatılmalar, iltimaslı işler...
Eğitimimiz asalak insanlara emanet, sağlık sistemimiz para baronlarına...

Haliyle böyle bir ortamda özgür düşünce, kararlarınıza saygı duyulması pek mümkün değil. Haliyle iktidarların ve devletlerin ne düşündüğü insanlığın çıkarının önüne geçer...

Aşılama tamamen kişilerin tercihi iken bir dayatmaya dönüştü.
Ve daha ileri sahaya geçmesi an meselesi.
Kapanmalar tamamen komedi. Cezaların kesilmesi ise genelde garibana işliyor...
Koluk kuvvetleri ile yönetilen bir ülkeye döndük...

Ülkelerin aşılama pasaportları istemesi tamamen keyfi uygulamadır. İnsanların para baronlarına peşkeş çekilmesinden öte biley değildir.
Aşılarla alakalı çalışmaların hiç biri daha sonuçlanmamışken böyle kararlar alınması bir insanlık ayıbıdır...

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Aşıya karşı tek bir sağlıkçıyla karşılaşmadım,bu hastalığı aşı haricinde kontrol altına alma ihtimali yok..
Elbette yan etkileri vardır,en basit ağrı kesicinin bile yan etkisi var,kar-zarar hesabı yapmak lazım.Geçenlerde anne babası doktor olan 8 yaşındaki yavru öldü,aşıyı reddedip hastalanarak ölenler var,hastanede çalışan tanıdıklarınız varsa ya da hastalığı geçirenlerle konuşun,nasıl zor,nasıl sancılı süreç.
Hepsini geçtim,aşı basitçe hastalığın vücuda tanıtılmasıysa,buna ikna olmuşsanız ve aşı zararlıysa bir de hastalığın vücuda neler yapabileceğini düşünmemiz gerekmez mi?

Merak ediyorum,diğer aşılar için neler düşünüyoruz,onlara da karşı mıyız?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar