Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorumlayalım! Ülke İncelemeleri

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu başlık altında ara ara ülkelerin sosyo ekonomik ve kültürel olarak yapılmış incelemeri yorumunuza açılacak.

Kanada ile başlayalım.

KANADA

IMG_20210828_083817.md.jpg

KANADA

Nüfus: 37 milyon 59 bin
Elektrikçi ortalama aylık ücret:6500$
Öğretmen aylık ücret:6000$
Mercedes CLA 2016:15.000$
Ortalama ikinci el araç:1500$
Iphone 12: 866$
Et: 9-12$
Viski: 23$
Süt: 2$
Bira: 2.90$
Peynir: 9$
12'li yumurta: 3$

Kanada'da asgari ücret saatlik olarak iş sınıfına göre değilmektedir saatlik asgari ücret 10-14$ olarak değişmektedir.
Garson maaşları 1700-2000$ arası değişkenlik göstermektedir. Fakat Kanada'da bahşiş kültürü gelişmiş olduğu için bir garson maaşı 3000$'a kadar çıkabilmektedir.

Kanada'da iş olanağı en iyi işler arasında elektrik şebekesini kuran onaran bakımını yapan sistem elektrikçileridir.Aylık ortalama maaşları 6500 doları bulmaktadır.

YÖNETİM

Kanada anayasal monarşiyle monarşiyle yönetilmektedir.Kararlar hükümet tarafından alınır.Devlet başkanı ise İngiltere Kraliçesi II.ELİZABETH'dir. Kraliçeyi genel vali temsil etmektedir.

KÜLTÜR

Kanada İngilizler ve Fransızların kurucusu olduğu bir ülkedir.Kanada kültürünün temelinde bu iki ülkenin ve yerlilerin etkisi görülür.Kanada vatandaşlarının en önem verdiği şey saygıdır.
Bu nedenle farklı dine,dile,geleneğe ve kültüre sahip insanlar huzur içerisinde yaşayabilmektedir. Farklılığı ne olursa olsun kanadalılar için önce insandır ve saygı duyulması gerekir.

Kanada vatandaşları hoş görülü, son derece muhafazakar ve kibardır. Ülkede yaygın olan çok uluslu tolumda herkes iyilik ve yardımseverliğin etrafında birleşmeye çalışırken, oluşan mevcut kültürün sonraki nesillere aktarılması içinde çaba içerisindedirler.

EĞLENCE

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının vermiş olduğu eğlenceli hayat tarzına bire bir uyan bir ülkedir. Ülkede bir çok festival düzenlenmekte, özellikle büyük şehirlerde sık sık konserler düzenlenmektedir.

Çılgınkış Ottawa Festivali : Ülkenin en önemli şehirlerinden biri olan Ottowa’da düzenlenen festivale her yıl 1,6 milyondan fazla insan katılmaktadır. Devasa bir buz pisti üzerinde düzenlenen festival her yıl Şubat ayı içerisinde yapılmaktadır.

IMG_20210828_08530463f1e9a98a827df1.md.jpg

Vancouver Işık Kutlama Festivali : Vancouve rşehrinde düzenlenen festival genellikle Temmuz ayının son haftası ile Ağustos ayının ilk günleri arasında yapılmaktadır. Festivale her yıl yaklaşık olarak 1 milyon ziyaretçi katılmaktadır.

IMG_20210828_085423.md.jpg

Kanada'da sosyal yaşam ve gece hayatı oldukça hareketli ve canlıdır.

EĞİTİM

Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir. Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır.

DOĞA

Dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olan Aurora Borealis yani kuzey ışıklarının en net ve yakın olarak görüldüğü yerler, Kanada’nın Yukon, Nunavut ve kuzeybatı topraklarıdır.

IMG_20210828_090129.md.jpg

Niagara şelalesi: Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan Niagara Şelalesi, sıklıkla filmlere konu olunca daha çok Amerika’da yer aldığı düşünülse de, şelalenin sadece üçte biri Amerika’nın New York eyalet sınırları içerisindedir.

IMG_20210828_090212.md.jpg

SONUÇ :
Kanada birçok araştırmaya göre kanada insanının saygı ve hoşgörüsü ile refah içinde yaşamı ile dünyanın en yaşanılabilir ülkesidir.

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Maaş oldukça iyi ama bunun yanında hayatta oldukça pahalı. Yinede refah ülkemizin refah düzeyini 5 e katlamaktadır.

En çokta eğitim ve kültürel olarak gelişmiş bir toplum olduğunu görüyoruz. Batıda müslümanlara saldırılar bir dönemde kanada da bir saldırı olmuştu.
Kanadalılar tüm dünyaya ders verir bir hareket yapmışlardı. El ele tutuşarak tüm camileri koruma altına almış ve Müslümanları sahiplenmiş menfur olayların önüne geçmişlerdi.

İmkan olsa yaşanacak bir doğa güzelliğine sahip.

Gerçekten mükemmel bir yer.

@NoktA @EfuL!m koşun koşun size yaşayacağınız ülke buldum :)

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Kuzey ışıkları en çok görmek istediğim doğa olayı ayrıca sultanımın Kanada da yüksek eğitim almasını çok isterim zira dillere destan eğitimi herkesçe bilinmekte ..

Bu kadar kapsamlı bilmiyordum iPhone de ucuzmuş ben 12 ye tonla para saydım :nida

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, gerçekten yaşanılası bir ülke.
Mesela süt çok pahalı ama araba çok ucuz. Bilim ve teknolojinin ortaya çıkardığı ürünler, araç gereç teçhizat neredeyse beleş.
Ama tarım ve hayvansal ürünler çok pahalı.
Ülkemizdede tam tersi.

2016 model BMW en fulu 133 bin TL iken burada ışın guruptan çıkan 2016 55 bin km de arabası 1.600.00 yani bir milyon altıyüzbin TL, oda ikinci el...
Arada ki uçurumu ve nasıl kazıklandığımızı görün. Doğuya gittikçe dahada artar bu.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@Masaru, arabaların fahiş fiyatları ülkemize has civar ülkelerde en yakını Gürcistan da sudan ucuz lüks araçlar var ..

İşte bu ülkelerde sütü azaltıp diğer taraftan topluyordur başka türlü ekonomileri kaldırır mı?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@EfuL!m, ülkemizde bir defaya mahsus alınacağı söylenen ÖTV diye başımıza musallat edilen bir vergi var. Parası tatlı geldiği için hükümetin nemalandığı kesmediği bir haraç bu...
Bu yüzden her şey uçuş modunda...

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Beni bir an önce oraya ışınlasınlar vize pasaport işlemleri çok uzun sürer ?çok güzel bir yermiş hemide soğuk serin yer sıcak memlekette eridik buharlaşmaya az kaldı ? :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
BOSNA HERSEK / 2. Ülke incelemesi

Ekli dosyayı görüntüle 11262

Nüfus: 3 milyon 280 bin
Garson ortalama aylık ücret: 450€
Hemşire aylık ücret: 900€
Doktor aylık ücret: 3.000€

Fiat Panda - 2016: 5.900€
Peugeot 208 - 2017: 6.300€
Audi A4 - 2018: 17.000€

Iphone 12 128GB: 950€
Dana eti (1 kg): 7,02€
Şarap: 5,11€

Öğretmen aylık ücret: 1.240€
Avukat ortalama aylık ücret: 1.300€
İnşaat mühendisi aylık ücret: 1.410€
Muhasebeci aylık ücret: 1.050€

Ford Fiesta 1.5 TDCI - 2017: 6.500€
Dacia Sandero - 2016: 5.400€
Volkswagen Polo 1.0 TSI - 2020: 11.000€
Bmw 118.İ - 2019: 15.000€

Süt:0,73€ bira: 0,69€ peynir:5,51€
12'li yumurta: 1,60€ ekmek(500 gr):0,58€

Bosna Hersek’te şehir merkezinde kiralık evler ortalama 250-400€ şehir merkezi dışında ise 160-250€‘a kadar daire bulunabilmektedir.

85 m2 daire için; elektrik, ısıtma, su, doğalgaz, internet için ortalama: 132€

Resmi para birimi: Bosna Hersek Markı (BAM veya KM)
1 KM: 5,10 TL

Başkenti: Saray Bosna’dır.

Resmi dili: Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça'dır. Uluslararası bir toplum olmasının vermiş olduğu getiriyle İngilizce neredeyse ikinci dil haline gelmiştir.

Bosna Hersek asgari ücret 2021 yılı itibariyle brüt 1356 KM ( 700€ ) olarak belirlenmiştir.

Ancak ülkede ortalama maaşlar kamu kurumlarında 2000 BAM, özel sektörde ise 2500 BAM arasındadır. Bosna Hersek içinde ortalama maaşlar ise 2300 BAM olarak ölçülmüştür.

Bosna Hersek asgari ücret tutarı ile geçiminizi sağlamayı başardıysanız, Beyaz Kart başvurusunda bulunarak oturma izni alabilirsiniz. Beyaz Kart başvurunuzu eksiksiz bir şekilde tamamladıysanız, 75 gün içerisinde oturma izniniz çıkacak ve tarafınıza bildirilecektir.

Yaşam maliyeti olarak, Bosna Hersek işçi maaşları, eğitim giderleri, yeme-içme ve barınma maliyetleri hesaplandığı zaman, ülkedeki yaşam kalitesinin kişileri mutlu edecek niteliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Asgari ücret ile yaşamını devam ettiren kişiler ise; bu fiyat aralıkları ile çok rahat bir şekilde geçindiklerini belirtmeye devam etmişlerdir. Çünkü, Bosna Hersek’te bulunan ev kiraları, diğer ülkelere nazaran daha düşüktür.

IMF öngörülerine göre işsizlik oranı bu yıl %17,5’tur

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar