Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Beyin Fırtınası Tutuklular Çemberi!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Tutuklular Çemberi / Resim Yorumlama

@Hifa bu sıralar çok yoğun o yüzden resim yorumlamayı farklı bir açıdan konu kurarak açmak istedim...

Resim ve Ressamın düşünce dünyası ile alakalı yorumunuzu bekliyorum.

Van Gogh'un 1890 yılında (kulağını kestikten"Tutuklular Çemberi" tablosunu daha önce görmüş müydünüz?
IMG_20211124_034521.jpgTablodaki gizli mesajları gelin berebar yorumlayalım.

Dip not : Lütfen yorumlamadan önce ressam hakkında küçücük bir araştırma yapınız. Bilgi ve kültür dünyanız için önerilir.

Son düzenleme:

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Evet bu tabloyu daha önce görmüştüm daha önce ünlü ressamları ve eserlerini araştırırken Van gogh'u araştırmıştım en çok bilinen ünlü eseri yıldızlı gece ama onun hakkında ilk duyduğum bilgi resimlerinde kulak çizrmediği için kulağını kesip yaptığı resme yapıştırmasıydı çok ilginç gelmişti ve araştırınca hakkındaki bilgileri okuyunca gerçekte öyle olmadığını kulağını kesip sevgilisine götürmüş bu eserini akıl hastanesinde çizmiş çoğu eserini ölmeden iki yıl içinde çizmiş ve öldükten sonra ünlenmiş resmi yorumlayabilirsem buraya yine gelirim :)

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Van gogh bu resmi çizdiğinde akıl hastanesinde olduğundan dolayı bence akıl Hastanesini hapishaneye benzetmiş volta atanların arasında kendinide çizmiş gibi oradaki adam ona çok benziyor bu çizdiği Ekli dosyayı görüntüle 11236
Ekli dosyayı görüntüle 11237
Buda kendi

Hiçbir hedefi olmadan kısır döngü gibi çember şeklinde volta atan insanlar hayatı belkide kapalı bir çember olarak bir nevi herkesin hayatında tutsak olduğu zamanların olduğunu anlatmış

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Van Gogh 1888 yılında kulağını kestikten sonra akıl hastanesine kaldırılmıştı. Dolayısıyla bu tabloyu oldukça karamsar bir döneminde çizmiştir.
Resimde etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda, çember halinde volta atan mahkumlar görüyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 11259

Evet @Meva doğru düşünmüşsün. Van Gogh'un ta kendisi. Kendisini bu voltanın tam merkezine yerleştirerek kasvetli bir kısır döngünün ortasında her şeyi anlayan, ancak hiçbir şeyi değiştiremeyen yalnız, üzgün bir mahkum. Van Gogh...
Ekli dosyayı görüntüle 11260

Tüm bunların yanısıra, resme biraz daha dikkatli bakacak olursak, yukarıda uçuşan iki tane beyaz kelebek görüyoruz. Her şeye rağmen umudun simgesi olan kelebekler.

Ekli dosyayı görüntüle 11261

Van Gogh bu tabloyu yaptıktan kısa bir süre sonra göğsüne sıktığı bir kurşunla yaşamına son verdi. O, şu an dünyada en çok bilinen ressamlardan biri olsa da, yaşamı boyunca sadece bir tablosunu satabilmişti. (O da oldukça ucuz bir fiyata.)

Van Gogh, intiharının hemen öncesinde kardeşine yazdığı mektuplarda (Theo'ya Mektuplar) belki de içinde bulunduğu durumu çok net tasvir etmişti; "Dayanamıyorum artık Theo, yaşamın ağırlığına daha fazla dayanamıyorum. Unutmaya çalışıyorum, daha çok resim yaparak unutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Kulağımdaki çığlıklara karşı koyamıyorum. kendime zarar vermekten çok korkuyorum.."

Van Gogh intihar ettiğinde 37 yaşındaydı. Ve bu tablosunda da tam 37 tane adam vardı. Bu planladığı bir şey miydi bilinmez ama yaşadığı her bir seneyi zindanda geçirmiş gibi hisseden birisi için oldukça ilginç bir mesajdı kuşkusuz..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar