Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Türkiyede halk giderek yoksullaşıyor mu?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Arkadaşlar uzun zamandır gündemimiz işsizlik, enflasyon, döviz kurları, şirket iflasları ve siyanürle intiharlar gibi yoksulluğun neden olduğu bireysel dramlardır.

Bunların temel nedeni ne sizlere göre.
Giderek yoksullaşan halkı daha dramatik günler mi bekliyor?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bence yoksullaşmıyoruz. Gelirimize göre daha zengin yaşamaya çalışıyoruz. Eskiden lüks sayılan şeyler şimdi sıradanlaştı.
Eskiden tatile gitmek lükstü, şimdi gitmeyene fakir gözüyle bakılıyor. Eskiden sadece ev telefonumuz vardı, şimdi ev halkının hepsinin cep telefonları var ve birde evde telefon var, markalarını söylemiyorum bile. Eskiden dışarıda yemek yemek lükstü, şimdi neredeyse evde yemek pişmiyor. Eskiden bi yazlık ayakkabı, bi kışlık ayakkabı, birde evde giymeye birşeyler vardı, hadi birde düğünlük ayakkabı sayalım, şimdi onlarca ayakkabı, eşarp, kıyafet, takı türleri var. Bu kadar harcamaya kazanılan parada azsa kaçınılmaz sonuç borç batağı.
Ben bir aile görmüştüm. Hanım o günün şartlarında son moda giyinmiş eşi ise muhtemelen işten gelmiş üzeri ona göre daha kötüydü. Hanımı eşinin o halinden utanıyor gibiydi. Borçları vardı ve evin babası borcu ödemek için taksitlendirmeye çalışıyordu. Onun ödeyebilirim dediği miktarıda yanındaki hanımının kıyafeti nedeniyle kabul etmiyorlardı. Hanım ödeyemeyeceksen ne işimiz var burada dedi kocasına kızdı. Kocası mahcup birlikte çıkıp gittiler. Şimdi bu aileye fakir diyemeyiz. Ekonomik koşulları öne süremeyiz. İnsanda biraz sınır olmalı. Alınan üç kuruş parayla lüks hayatı yaşamaya çalışılmamalı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, peki olaya birde şöyle yaklaşamazmıyız.
Dünya kapitalist dayatmacı bir kültürün etkis altında ve büyük bir kesim insanda çalışıyor. O çalıştıkça başka bir kesim dahada zenginleşiyor. Haliyle o zenginlik evdeki tvlere yansıyor ve ister istemez insanlar buna özeniyor.

Onuda geçelim. Bir kesim insan lüks hayat yaşarken diğer bir kesim güzel bir elbise, iyi bir ayakkabı ve güzel bir arabaya binmeye hakkı yok mu?

Ayağını yorganına göre uzatmak elbetteki esastır. Ama ya yorgan kısa biz uzunsak. Ya yorganı biz değil başkaları dikmiş ve bi o kalıba sokmaya çalışıyorlarsa.
Onlar en lüks yorgankarı sıra sıra örterken ya bize eski yırtık ve çok kısa bir yorgan reva gördülerse biz buna rıza mı göstereceğiz yoksa buna ses mi yükselteceğiz?

İnsanlar devlet eliyle fakirleştiriliyor. Zenginin vergisi af edilirken, yatınca katına göz yumulurken, her işi hile hurda ile yapılırken fakirin ödeyemediği her vergisi için açılan icra davaları var...

Devlet vatandaşının hangi temel ihtiyacını ücretsiz karşılıyor acaba?
Mesela su, ekmek?
5 kişilik bir ailenin günlük ekmek giderini aya vuralım mı.
En düşük günde 10 ekmek yesinler.
Burada ekmek 1.5 lira günde 15 TL yapar ayda 450 TL, ayda 200 TL elektrik su de... Ayda yapar 650 TL. Bu herşey hariç gece karanlıkta kalmamak ve açlıktan ölmemek için şart olan meblağ.
Eğer devlet her aileye ayda bukadar karşılıksız ödeme yapmıyorsa burada halk için var olan bir devletten bahsedemeyiz...

Devlet eğer sınavlarla öğrencileri fakülteye alıyor ve işe yerleştirmeyi sınavla yapıyorsa burada da bir devletten bahsedemeyiz. Devlet vatandaşını ayıklayarak eğitme ve yine ayıklayarak onlara iş veremez. İş ve istihdam alanları yaratmak zorunda.

Yani Bugün yanlış politikaların kurbanı olan bu halk açlığa sefalete mahkum kılınıyor.
Bu bu hükümetin tek başına taptığı bir şey değil 1700 lerden bu yana bu sıkıntılar katlanarak devam ediyor...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Elbette devletin de hataları vardır. Ama birde şöyle düşünelim. Şimdi bulunduğumuz platform forum. Forumda bir kural uygulanmak isteniyor, yapılmak istenilen uygulama bazı üyeler tarafından hoş karşılarken, bazılarının hoşuna gitmiyor. Bu küçücük forumda bile orta yol bulunamazken koskoca devlette orta yol bulmak elbette zor.
En basit örnekle devlet pandemi döneminde eczaneler vasıtasıyla maske dağıtılması yönünde karar aldı. İnternette okuduğumuz haberlere göre bazı eczaneler maskeyi alıp dağıtmadı, bazıları dağıtmayı hiç kabul etmedi, bazıları stokladı, bazıları vatandaşla kavga etti. Eğer herkes taşın altına elini koysaydı bu rahatlıkla çözülebilirdi.
Hayatta herşey suistimale açık. Herkes hayatının bir kısmında suistimal ediyor diye devlet suçlanamaz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, devlet ile Forum kıyaslaması bana göre çok yanlış ir kıyaslama. Eğer o üyeler forumun barınma, tasarım ve diğer giderleri yada iyi bir yere gelmesi için reklam giderlerini karşılayacak olsalardı onların bu konuda yaptırım gücü, ve söz söyleme hakları daha farklı olurdu. Ama burada gönüllülük esastır. Kimseye bir işi yapması için maaş ödemesi yapılmıyor. Yada kimseden forum daha iyi yere gelsin diye vergi toplanıyor.

Oysa devlet belli bir sistemi oturmuş, aramızdan bizlerin işlerini kolaylaştırsın ve yönetsinler diye içimizden seçtiğimiz ve aynı zamanda herşeylerinide karşılamayı taahhüt ettiğimiz bir kurumdur.

Vatandaş varsın elini taşın altın koymasın, koymak zorundada değil. Bu vatandaş iflas ederken, kömür alırken, aç kalırken, işsiz kalırken, dövülürken, gaspa uğrarken devlet taşın altına elini koyuyorda zor zamanda vatandaştan bunu niye beklesin. Bunu bekliyecek yöneticiler mümkünse istifa etsinler.

Biliyorsun bende eczane aektöründeydim. Halada bu bağım dolaylı yollardan devam ediyor.
Açıkçası bu süreçte eczane açık olsaydı ben ücretsiz maske dağıtımını red eder ve eczaneye dahi sokmazdım.

Devlet hiç bir zaman eczaneleri ve çalışanlarını sağlık çalışanları olarak görmedi. Sehven yapılan hatalarda bile eczaneleri batıracak cezalar yağdırdı. Hırsız üçkağıtçıya göz yumarken dürüst olanların başını ezdi. Kendisine yakın eczanelerin sağlık ocağı açmasına poliklinikler açmasına destek oldu. Ama asla eczanelere yada çalışanlarına destek olmadı, onları eğitmedi. Onları denetleme sistemi bile baştan aşağı yanlış.
Ve sağlıkta değişim dönüşümde eczaneleri yükün altında ezdi rezil etti. Bugğn eczanelerde zoraki dağıtım kanalı olarak çalışmasını istedi. Ben olsam yapmam...
Sistem baştan sona yanlış.
Bunu yapacağına her yerde maske satışını serbest kılıp yada eczanelerde satışı serbest kılıp paketini 10 TL den sattırsaydı bu izdihama olmazdı...
Denetleme gibi bir yeteneği olmadığı için sözleşme feshi tehdidi ile eczaneleri buna mahkum kıldı.

Bence herkes kendi işini en güzel şekilde yaparsa herşey daha güzel olur ama makam mevki ve paraya boğulun a insanlar genelde kendileri için iktidarda oldukları halkı unutuyorlar. Bu sadece iktidar için değil tüm siyasi partiler için geçerli.
Bu yoksullaşmanın bir payında onlar muhaliflik yapıp yakalarından tutup silkelemedikleri içindir...

Ve bu düşünce fırtınamızda tartışma şekli için örnek teşkil etsin diliyorum :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Yoksallaşıyoruz tabi.. ama devlet buz dolabı alma gücüne dayalı olarak diyorki alım gücü bizden öncesine göre daha yüksek.. ve milletin borçlanarak aldıgı kredi borcuna girdiği araba telefon modelleriyle karşılaştırıyor..
Telefona ihtiyaç demiyor ama e devlet hizmeti verip bazı devlet kanallı uygulamalar için zorunlu tel no istiyor :haha: neyse o başka konu..

Arkadaşlar çogumuz ya zenginiz ya fakir..
Orta gelirli aile gibi bir teori kalmadı artık..
İki tip insana indirgenleştirildik..
Fakir zengin

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Devlet büyük topluluk, forum küçük topluluk olarak düşünmüştüm. İstediğimizde devletten her şeyimizi düzenlemesi elektiriği suyu bedava vermesi değilmiydi :) Bizde foruma maddi katkı sağlamıyoruz bedava zaman geçiriyoruz gibi düşünmüştüm olmamış:)

Bizim ülkemizin sorunlarından biri herşeyi başkasının yapmasını beklemek galiba. Eczane sektöründekilerin eğitimleriyle ilgili bir problem varsa eczacılar birliği bununla ilgili birşeyler yapamazmı. Çok mu zor anlayamıyorum. Eğer elde edemedikleri hakları varsa bunu toplu olarak dile getirebilirler ki, bunu dile getirmekten bile acizler gördüğüm kadarıyla :)

Benim asıl söylemek istediğim şey şuydu. Herkes hayatında kötü olduğunu düşündüğü şey için başkasını suçluyor. Suistimal etmeye gelince büyük küçük herkes suistimal ediyor. Öğrenci kopya çekerek ihtiyacı olmadığı halde burs alarak, memur kurumunun imkanlarını kendi şahsi işleri için kullanarak veya rüşvet alarak, özel sektör işçisinin hakkını vermeyerek, esnaf sattığı ürünlerde hile yaparak, değerinden fazlaya satarak suistimal ediyor. Düzenleme getirsen birilerine zarar veriyorsun, getirmesen birilerine zarar veriyorsun. Mesela pandemi döneminde devlet uygun kredi verdi, duyduk ki bazıları parayı alınca tatile gitmiş. Tamam gitmesin demiyorum ama günümüz koşullarını biliyor neden tedbirini almamış, nasıl ödeyeceğini düşünmemiş.

Herşey devletten yada başkalarından beklenmemeli diye düşünüyorum. Seninde söylediğin gibi herkes neyle meşgulse en güzel şekilde yapmalı. Olmuyorsa da zorlamamalı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, zaten temel sorunda şurda devlet denetim mekanizmasını düzgün çalıştıramadığından herşey suistimal ediliyor ve zengin daha zengin fakir daha fakir bir hale geliyor. Halk haliyle daha çok fakirleşiyor çünkü halkın herşeyi çalınıp çırpınıyor peşkeş çekiliyor.
Mülakat sistemi mesela...

Eczacılar olarak yaptığımız her çalışmayı her seminer ve belgeyi devlet zamanla iptal etti geçersiz saydı. Para almak için yeniden belgelemdirmeler istedi. Meslekten tiksindirdi. Heleki Cüneyt zapsu öncülüğünde bu söktöre vurulan darbeler herkesi eğitim vermekten ve yapmaktan soğuttu...

Biz herşeyi. Devletten bekleyelim demiyoruz. Devlet kendi sorumluluğunu yerine getirsin kafi. Çalmasın çırpmasın peşkeş çekmesin kafi. Halka iş imkanları istihdam sağalafı sağlasın kafi...
Çiftçi nerde?
Hayvancılık nerde?
Devletin yanlış politikaları halkı batırdı.
İnşaat sektörü ne durumda, en son onunda içine ettik :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar