Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tarikatlarınız! - Necati Doğru

Tarikatlarınız!
Söyleşiler. Haberler. Raporlar. İnanmış insanların nabzını ölçen “Tarikattan ve şeyhinden memnun musunuz” anketleri.
Ortalık toz duman.
Yıkılmıştı Türkiye!
Şimdi susmaktalar.
Menzil Tarikatı, iktidara, devlete, bakanlıklara, önde gelen kurumlara sızmış. Jandarmaya da sızmak üzereymiş. Tarikatın şeyhi “Gavs” imiş. Gavs dünyanın manevi yöneticisi olduğuna inanılan kişiymiş. Son haberlere göre Sağlık Bakanlığı Menzil Şeyhi'nden soruluyormuş.
Bu şeyh!
Sanki Zıllullah!
Büyük itibar görüyor.
Kadınlar, erkekler ona inanıyor, Türkiye'nin her yanından otobüslere doluşup ziyaretine gidiyorlarmış. Şeyhin tükürüğünde, üfürüğünde her şeklinde keramet buluyorlarmış. Onun yemek artıklarından bir parça kapabilmek için birbirlerini çiğnemekteymişler.
Şeyh uçuyor!
Uçurtuyor.
Tam sorulacak soru: Tarikatınız, Müslümanlık ilerlesin diye hangi dev adımları attı, hangi dev hamleleri yaptı, mümin düşüncesine, davranışına, üretimine, ahlakına, kültürüne olumlu anlamda ne ekti, ne biçti, ne sonuç aldı?
★★★
Bu soru, İbrahim Mütefferika tarafından 289 yıl önce soruldu. Mütefferika, bizde ilk matbaayı kuran ilericiydi. İlk Türkçe kitapları, matbaasında Mütefferika yayınladı.
Latince, Macarca, Arapça, Farsça ve kuşkusuz Türkçeyi mükkemmel biliyordu. Yazardı, yayımcıydı. Türkiye'de kağıt fabrikası kurma projesini de II. Ahmet döneminde ilk Mütefferika yapmıştı.
Mütefferika:
Saray'da Padişah'ın işlerine bakan ve emirlerini ilgililere duyurma görevini yapan “hademe” demekti.
İşte bu hademe.
1731 yılında.
Şu soruyu sordu:
Geçmişte (1400'lerde) Müslüman milletlere kıyasla o kadar zayıf olan Hristiyan milletler, niçin modern çağda (1800-1990'lerde) birçok ülkeye hakim olmaya ve hatta bir zamanların muzaffer Osmanlı ordularını mağlup etmeyi başardılar?”
Geri kaldık.
Niçin, neden?
★★★
Menzilciden Sağlık Bakanı, GATA'ya başhekim yardımcısı yapanlar, tarikatlara gözü gibi bakanlar siz de kendinize bir sorun:
Soru 1:
Bağımsız ve özgür düşünce sorgulaması Müslümanlıkta niçin gelişmedi?
Soru 2:
Bilimsel doğrulama yöntemi Müslümanlıkta niçin boğuldu?
Soru 3:
Akla ve bilme dayanan araştırmalar Müslüman toplumlarda niçin yaygınlaşmadı?
Ve soru 4:
Sizin tarikatınız; cüppelisi, entarilisi, takkelisi, feslisi, menzilcisi bu 3 noktadaki eksikliği gidermek için ne yaptı?
★★★
Tarikatlar!
Devlete sızarlar.
Sızdırılırlar.
Din pazarlarlar.
İnanç soyarlar.
Diyanete şirktirler.
Şirketler kurarlar.
İhale alırlar.
Devleti de soyarlar.
Tarikatlarınız!
İslam ahlakına.
İslam medeniyetine.
İslam terbiyesine.
İslam tasavvufuna.
İslam hoş görüsüne.
Ne katkı yaptı?
Susmaktasınız!
Niçin?
TARİHLE RÖPORTAJ
(Unutkanlığa ilaç)
Yakından tanıyor!
Ali Babacan,
“Seçimlerin bile anlamını yitirdiği bir sürece giriyoruz” dedi. Bu ne demek? Seçim olmayacak. Seçimle gelen seçimle gitmeyecek. Bu mu demek? Daha ne! Ali Babacan, bu iktidarın içinden geliyor; eski iktidar arkadaşlarını mutlaka en yakından o tanıyordur;
“Tam diktatörlüğe doğru yuvarlanmakta olduklarını mı” ima etmek istedi? Babacan'a cevap vermediler. 2015 yılında Başbakan Başdanışmanı Ethem Mahçupyan, “AKP diktatörleşirse Müslümanları yönetemez” diye yazmıştı. Gerçekte tarih, demokrasi yoluyla iktidara gelip de diktatörleşen pek çok örnekle dolu.
Almanya'da Hitler. İtalya'da Mussolini, Mısır'da Mubarek… İran'da, Irak' da, Suriye'de, bütün Ortadoğu'da “sandığı kullanıp” iktidara gelerek sonra da diktatörlüğe kayanlar hep oldu. Ülkelerini de perişan ettiler.
Unutma!
Necati DOĞRU, Sözcü​

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu ve bunun gibi yüzlerce soru İbrahim muteferika dan çok önce ilk dönem İslam tarihinden şimdiye dek islam yenilikçileri tarafından hep sorulmuş hep irdelenmiştir. İbni misvekeyh, ibni bace, kındi, Cabir, harezmi, ibni akil ve daha yüzlercesi bu inanış şeklini hep sorgulayagelmiştir.

Mesela Cemaleddin Afgani islam Birliği çalışmaları yürüttüğü dönemde bu tür sorgulamalar yüzünden çokça yaftalanmış türlü iftiralara uğramıştır.

Müslümanlar aklı bırakıp sadece naklin peşine takıldıklatından bu yana din tüccarlarının elinde bir malzeme olmuş, evrenin modern köleleri haline gelmişlerdir.

Uyanış meşalesi ancak düşünerek, akl ederek ve emek vererek yakılabilir.

ZARiP

FK Meteorolog
Peki bu yazıyı fetö terör örgütüne yardım ve yataklıktan hapis yiyen adamın yazmasına kaç puan?

asminya

FK Üyesi
Zaten bazı güruha göre, onlardansan tamam bizdensin koçum.
Değilsen herkes ya fetöcü ya da pkk sempatizanı ya da daha ilerisi.
:gulucuk:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Peki bu yazıyı fetö terör örgütüne yardım ve yataklıktan hapis yiyen adamın yazmasına kaç puan?

Hocam fetöyü bu ülkede bir güç kılanların ve onlara yardım yatak ılık edenlerin başında mevcut iktidar gelir.
Olaya birde bu açıdan bakmak gerek.

asminya

FK Üyesi
Hocam fetöyü bu ülkede bir güç kılanların ve onlara yardım yatak ılık edenlerin başında mevcut iktidar gelir.
Olaya birde bu açıdan bakmak gerek.

Hala kendi içlerinde bir temizlik yapmadıkları da alenen ortada iken.

ZARiP

FK Meteorolog
Ben hükümetleri bilmem devleti bilirim.
Devlet içindeki temizlikte yandaş karalamalarda bir çok kişi gitti geldi.
Mevcut hükümeti savunup ya da yeğlediğim için yazmıyorum, karşıt yazı yazanların özgür olmadığı bir ülkedeyiz bu bir gerçek ise bu adamında fetöden 7 ay hapis cezası da bir gerçek.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@ZARiP, benim bir kaç arkadaşımda fetöden yargılanıp uzun süre yattılar. Am biz dünde bugünde fetö ve benzeri yapılanmaları hep karşısında durduk. Hükümet bu süreçte neredeyse ses yükselten, muhalif kimlik olan herkesi fetö yaftasıyla içeri aldı.
Benim için devlet millet hükümet muhalefet hepsi birdir. Devleti oluşturan mekanizmalar bizleriz. Ve bizler işleyen mekanizmaları bozduk. Ülkede yargı kaldım ki verdiği kararlara güvenelim. Hakim savcılar açık açık diyor bize gelen davalarında tek bir delil bile yoksa bırakamıyoruz. Çünkü anında onlarda yaftalanıyor.

Yahu içerde yatan çoğu hükümlü fetö yapılanması dediğimiz yapıda öğrenci talebe olmuş, bankalarına para yatırmış sıradan derslere katılmış insanlar. Örgüt yapılanmasında bana isim verin şu şu içerde deyin, hepsi dışarda cirit atıyor. Hastane sahipleri eczane sahipleri, holding sahipleri vs vs...

Usta yargı birini fetöcü diye içeri tıktı diye ben o insanı yaftalamam. Şuan bulunduğum ilçenin ilçe ak parti başkanı fetö yapılanmasında yer almış geçmişten günümüze bölgede fetönün yayılmasında emeği olan biri am hala görevde ne ile açıklarsın bana bunu. Ama garibim öğretmen sırf haftalık derslere gittiğinden içerde yatar...

Ben ülkenin şuan ki hukuk sisteminin mevcut hükümetin siyasal bir aktörü gibi hareket ettiğine inanıyorum. Bunun için ortada yüzlerce delil var. En basiti son günlerde ki Bayuncuk davası...

ZARiP

FK Meteorolog
Hükümet, devlet, muhalefet arasındaki farkları aynı tutmanız sizin siyaset bilmediğinizden olabilir mi acaba?
Ya bana akepeyi ya da fetöyü savunuyorgibi yazılar yazarak ayıp ediyorsunuz.
Evet siyaset bilimci değil ama eskilerden örnek vererek fazla cümle kurmak mantıklı değil bu.
Yazdığım şey ile bu yazılar alakasız olduğu için cevap vereceğim ama neresinden tutacağım bilemedim açıkcası :)
Bu ülke de her zaman diyorum sende biliyorsun bunu çoğu kez hem fikir olduk bunda, ya akepelisin bu ülkede işlerin yürür ya değilsin yine yürür.
Son olarak neyi tartıştığımızı örnek olarak verin ordan tartışalım ama tekrar ediyorum,hükümetin yanlışı beni alakadar etmez.
Hükümeti ben seçmedim, hepimiz seçtik.
Karşıt yazı görünce hararetlenmeniz beni ilgilendirmez, bir de böyle düşünün.

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Tarikat sevmem ben
Bknz:ali vefa

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar