Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorum/Analiz Taliban'ın elinde esaretten kurtulanlar: Yvonne Ridley

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Taliban'ın elinde esaretten kurtulanlar: Yvonne Ridley
Taliban hakkında oluşturulmaya çalışılan algı bir dönem Taliban’ın elinde esir kalanların söyledikleriyle çelişiyor!

HAKSÖZ HABER

Yvonne Ridley tanınmış bir savaş muhabiri olarak 2002 senesinde savaşın devam ettiği Afganistan’a geldi. Kimlik sorgusu esnasında Taliban tarafından gözetim altına alınan Ridley 11 gün boyunca tutuklu kaldı.Bu 11 günün sonunda Ridley’in hayatın büyük değişiklikler yaşanacaktı.
Yvonne Ridley’nin etkin gazeteciliğini anlamak adına 2019 yapımı Official Secrets filmine bakılabilir. Afganistan dönüşü memleketi İngiltere’ye dönen Ridley, gazetecilik faaliyetiyle İngiliz bürokratlara ABD’nin yanında Irak’ın işgaline İngiltere’nin de katılması yönünde baskı yapıldığının kanıtlanmasını sağlayan isimlerden birisidir.

Ridley’den aldığı bilgileri araştırarak “kamuoyu ile paylaşılması yasak” olan belgeleri medyaya servis eden İngiliz İstihbarat tercümanlarından Katherine Gun soruşturmaya maruz kaldı. Mesleğinde ihraç edildi. Ancak ABD’nin Birleşmiş Milletler'de oy kullanma hakkına sahip altı üye devlete Irak Savaşı'na destek ve onay vermeleri adına baskı yaptığı kanıtlanmış oldu.

Taliban’ın elinde 11 gün tutsak kalan Ridley bu süreci Mepa News’e verdiği röportajda şöyle anlatıyor: "Onları öfkelendirmek ve engellemek için 11 günün tamamını açlık grevinde geçirdim ve sorularına karşı işbirliği yapmayı reddettim. Fakat ne kadar huysuz ve dil olarak çatışmacı olursam olayım, bana nezaket ve saygıyla davrandılar.

Hapiste geçirdiğim zaman içerisinde Taliban’a, eğer beni serbest bırakırlarsa yüce Kur’an’ı araştıracağıma ve İslamiyet hakkında okumalar yapacağıma dair söz verdim. Bu daha çok eğitsel bir tecrübeydi ve kesinlikle İslam’ı seçme gibi bir niyetim yoktu.

Fakat sözümü yerine getirdikten kısa bir süre sonra ruhani bir uyanış harekete geçti ve kendimi bir keşif yolculuğunda buldum. İnsanların anlamadığı şey, ben halihazırda öz bir Tanrı inancına sahiptim ve Londra, Piccadilly’deki St. James Kilisesi’nde aktif olan bir Hıristiyandım.

Benim için İslam’a giden yol doğal bir süreçti. İki sene sonra Londra, Soho’daki dairemde küçük bir grup arkadaşımın önünde kelime-i şehadet getirerek İslam’a girdim. İnancımın bir vazife ve hususi olduğunu hissettiğimden, daha yüksek profilli birçok olayı geri çevirdim."

Taliban’a esir düştükten sonra İslam’ı tercih eden Ridley gazetecilik ve siyasi aktivizm faaliyetlerine devam ediyor. Esed rejiminin zindanlarındaki kadın tutsakların serbest bırakılması için yapılan Vicdan Konvoyu’na destek için Türkiye’ye gelen Ridley, Taliban’a yönelik eleştirilerini dile getirmekten çekinmeyen bir isim.

Bunun yanında Ridley Taliban hakkında oluşturulmak istenen olumsuz algıya da dikkat çekiyor. Middle East Monitor’de yazdığı yazıda Ridley, Batı ırkçılığının Taliban’a yönelik önyargıları ortaya çıkarttığını vurguluyor. İronik bir başlığa sahip “Amerika ve müttefikleri, zafere giden yolda Taliban'a yardım etti” isimli yazı da ABD işgalinin Afganları Taliban’a yaklaştırdığını söyleyen Ridley aynı zamanda Taliban hakkında Batı medyasında yazılan yazıların cahilce olduğunu ifade ediyor.

Irkçılığın beslediği dezenformasyon fırtınası Afganistan’da yaşananları muğlaklaştırırken Timotyh Weeks ve Yvonne Ridley gibi örnekler hakikate ulaşma çabası içinde olanların varlığını da gözler önüne seriyor!

Önyargılardan ve dezenformasyon birazcık uzaklaşıldığında gerçeklere ulaşmak o kadar da zor değil demek ki!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ülkemizdeki ırkçı, faşist, yalancı, dezenformasyon da sınır tanımayan, manipülatif habercilik ve eylemlere imza atanlara ders olsun.
Bunların derdi ne kadın hakları nede Afgan halkının yarınları. Tek dertleri müslümanların ABD karşısında zafer kazanmış olmalarıdır.

Emperyalist işgalci güçlere boyun mu eğeceklerdi?
Yaşasın Afgan halkının direnişi, yaşasın Tâliban zaferi...

N

No Happy Endings

İnsanların sakal boyunu ölçen talibandan tiksiniyorum. Dini nelere indirgediler. Elinde silahla zorbalık yapan bir avuç canavar sürüsü.. Amerika’yı emperyalizmi yenmiş filan da tamamen hikaye masal.. Emperyalizmin yetiştirmesi olan bir örgüt..

Taliban nedir.? Kadına çocuğa kırbaçtır.
Taliban nedir? İslam‘ı anlatan Ferhunde’yi linç eden zorbalıktır.
Taliban nedir? Sokakta kafa kesen barbar millitanlardır..
Taliban teröristtir net. Afgan halkı onurlu bir halk ama bu barbar maalesef ele geçirdiler orayı.. Benim afgan arkadaşlarım tiksiniyorlar talibandan..

Terörist ayırt etmem ama IŞİD’i dahi taliban ve El kaide’den daha samimi bulurum. Bu iki rezil terör örgütten tiksindiğim kadar hiçbir şeyden tiksinmiyorum. IŞİD en azından kendi içinde tutarlı.. Çok daha net.
Bu iki rezilde o da yok.. Bunlar tam münafık ve barbar çünkü..

Palyatif

FK Üyesi
Kendi halinde... Öteden beriden...
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Irak, Suriye, Libya üçgeninde 3.000.000 çocuk kayıp 3 senede.
Bunu Taliban yaptı değil mi?
Barbarlar.
Onlar Amerikancı ama,
Senin bu yorumun Amnerikan zorbalığından mıdır,
Yoksa kendi İslami algın ve hürriyetinden midir?
Elalemi bırak da, sen Amerika'dan bağımsız yorum yapabiliyor musun?
Yapamıyor musun? Aynaya bak derim.
Bu forumun içinde bile Amerika seni esir almış o küçük beynin de dahil olmak üzere.

Palyatif

FK Üyesi
Kendi halinde... Öteden beriden...
Hobim
Psikoloji Kitapları
İsim
Allah'ın Kulu =))
Meslek
Beamte
Memleket
İstanbul
Kırbaçı falan bilmem ama cezalar olabilir.
Lakin savaşın ortasında senelerce kalan, sağından, solundan, üstünden ve altından,
Canlı canlı mermiler geçen insanların savaş içerisindeki eylemlerini,
Forum kalemi'ne yazı geçmek için oturduğun sandalyeden yorumlayabilmen imkansızdır.
Yorumlarsın lakin yorumun:
1-Ya iftiradır 100'de 100
2-Ya Amerikan dalkavukluğudur %'de 100
3-Ya da masabaşı üretilmiş aslı astarı olmayan hikayedir ya da masal.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Bu bir gerçek Direnişin zaferi dir, Afganistan
Bu Direniş ,İslami dava için olsun yada batıl dava olsun Mücadelenin Adıdır Afganistan,
Oyunların birbir yerle yeksan olduğu cografyadir Afganistan.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar