Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Dil-figar

FK Editör
FK Yarışmacı
🍀🐞
Burç
Aslan
Memleket
Trabzon
AodL3W
Takım
CNBHo3
Sizce su bayatlar mı?
Su bekledikçe evet bayatlar; ama neden bayatlar

💧Bir bardak suyun tadındaki değişimi çoğumuz içer içmez fark ederiz

💧İçtiğimiz su sadece H20 moleküllerinden oluşmaz. İçerisinde çeşitli iyonlar ve başka moleküller de bulunur. Kimyasal yapıdaki zamanla oluşan değişim tadın da değişmesine yol açar

💧Bardağa doldurduğumuz su bekledikçe havadaki karbondioksiti yapısına katar. Su molekülüyle karbondioksit molekülleri bir araya geldiğinde tepkimeye girerek karbonik aside dönüşür. Bu da suyun pH değerinin bir miktar düşerek daha asidik olmasını sağlar. Ayrıca aseton ve aldehit sınıfındaki bazı gazlar da suda çözünüp tat değişimine yol açar

☀️Tat değişimine yol açan başka bir etmen de suyun güneşte beklemesidir. O yüzden suların güneş görmeden muhafazası önemlidir

💧Tat değişim belirleyicilerden biri de sıcaklık değişimidir. Su ısındıkça yapısındaki taneciklerin hızı artar ve suda gizlenen tatlar dilimizdeki tat tomurcukları tarafından daha kolay algılanır. Bardağa henüz doldurulmuş soğuk suda yavaş hareket eden tenecikler bazı tatların algılanmasını güçleştirir

💧Durağan su çok uzun süre beklerse suda mikroorganizmalar oluşur ve suyu kokutur. Algler tarafından üretilen "geosmin" ve "2-metilizoborneol" molekülleri suyun toprak gibi kokmasına neden olur. Bu da burun tarafından bu kokuların kolayca algılanmasını sağlar

💧Suyumuzu güneşten, ısıdan uzak tutacak şekilde muhafaza edelim

💧Satın aldığımız suların ne kadar süre beklediği ve hangi koşullarda depolandığı bilinmediği için bu sudaki tat değişim sürece 1 ay ile 6 ay arasında değişebilir

💧Mümkünse açıkta olmadan varsa kapağıyla birlikte kapalı muhafaza edilmesi bu sürenin uzun olmasını sağlar

💧Raf ömrü genelde 1 yıl olan hazır su alırken dolum tarihi en yakın olanı tercih etmek şu durumda en mantıklı olandır

💧Günlük su tüketiminde sağlıklı ve erişkin bir erkek için 3, kadın içinse 2.2 litre/gün ortalama su tüketimi önerilir

💧Susuz kalmayın🙏

💧Suyu öğünlerden yarım saat önce ve öğünlerden 1.5 saat sonra içmek kilo artışı olmadan, kilo kontrolü ve sağlıklı bir diyette içebiliriz

☘️Sağlıklı günler
Erdem Öner sayfasından alıntıdır.

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Güzel bilgiler tazeledik teşekkür ediyorum @Dil-figar
“Bayatlama” hususunda konuyla alâkalı değil ama anlık aklıma gelen “şalgam suyu” bayatlar mı?

Bilgisi olan varsa rica etsem beni aydınlatsın. Zira evde Antep’ten gelen 5 lt lik bidonu bitiremiyorum duruyor öyle kış başından bu yana atsam mı kararsızım fkdusun1

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bir kitap okumuştum ismini hatırlamaya çalışıyorum. Mesaji hatırlayınca yazayim diye düşünmüştüm hatırlayamadım :)
@Qasem sayın hocam sen okudugun kitaplarla ilgili, izlediğin filmlerle ilgili defter tut. Ileride güzel bir arşivin olur demistinya, ondan önce okumuşum :)
Kitapta pet şişelerdeki suyun canlılığını yitirdiği söyleniyor. Hatta çeşmeden akan suyun bile, icerisine katilan ilaçlar sebebiyle canlılığını büyük oranda yitirdigi yazılmıştı.
Kitapta, İsrail'de hastaneye gelen hastalara önce, cam şişelerde muhafaza edilmis su içirirler. Suyu içtikten bir süre sonra hastalığı devam ederse o zaman doktorla görüştürürler, gibi şeyler yazılmıştı. Saf su insani iyileştirirmiş.
Günümüz koşullarında özellikle büyük şehirlerde saf su nasil buluruz diye düşünüp konudan ayrılmayın :D
Eski toprak testiler varya, onların ağlayan cinsinin içindeki suda büyük oranda en saf haline dönüşüyormuş :)
Kitapta öyle yaziyordu. Ismini hatirlarsam yazarım buraya :)

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@AsyA, Toprak testinin ağlayanı nasıl oluyor fkdusun1
Ayrıca rahmetli amcamın evinde hiç unutmam mutfak kapısının arkasına koyulmuş kocaman bir testi vardı ve yazın dahi içindeki su soguk olurdu.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar