Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Şu an okuduğunuz kitap hangisi?

asminya

FK Üyesi
Şu an okuduğunuz kitabın ismini ve yazarını paylaşalım mı?
⭐
Dilerseniz, fotoğraf eklentisi yapmak ya da kitap hakkında yorum eklemek de konuya renk katacaktır.
Ben böyle sabit bir başlık olmadığı için Jeffrey Eugenides, Middlesex kitap yorumu için ayrı bir başlık açmış bulundum.
Ama şimdi şu anki ana başlıktan devam edebiliriz diye düşünüyorum..
Bu arada bağışlayın ben konu açmada oldukça acemiyim, idare edin lütfen:)
Benim şu an elimde olan kitap hemen aşağıda, bittikten sonra yorum için yine geleceğim.
Rilke nin bir sözünü de ekleyip gideyim, -- okumak insanı birbir gözlü yapar.
İyi okumalarınız olsun.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
2018 de arkadaşlarla toplu okuma ve değerlendirme kitabı olarak okumuştu bu kitabı. Bugün yeniden okuma gereği duydum ve dünden beri elimde.
Ortadoğu un dünü ve bugününü nasıl bir şiddet ve savaş sarmalına döndüğünü elinden geldiğince anlatmaya çalışmış.

Ortadoğuyu anlamaya çalışanlar için bir giriş kitabı mahiyetinde okunabilir. Oral senderin dünya tarihi ile beraber okunduğunda daha anlamlı olacağını düşünüyorum...

IMG_20201019_194842.md.jpg

asminya

FK Üyesi

evet, bir ihsan oktay anar gibi değil betimlemeleri. evet kitap tarih kokuyor lakin, çok da lezzetli.
evet, biliyorum kaplumbağa hızında ilerliyorum. belki insanlar kitabin sonuna odaklanirlar genelde okurken,
bense tasvirlere ve karakter anlatimlarina daha çok takiliyorum. böylesi daha lezzetli gelir bana.
kitap bittiginde yorumum için elbetteki tekrar buraya gelecegim.​

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
IMG_20201027_20094135d57f5252d73122.md.jpg

Karantina günlerinde İslamın Yenilikçileri 1.2.3 ü yeniden gözden geçireyim dedim.
İslamın ilk döneminden bugüne kadar islamda yenilik hareketi ve devrimci kanadın düşünsel duruşunu ele alan kaliteli bir çalışma.
Eliaçığın sapıtmadan önceki döneme ait çalışmasıdır.

lacivert

FK Onursal Üye
Burç
Kova
JkcUDD
Mithat Cemal Kuntay'dan Üç İstanbul kitabına başladım bugün.
Uzun süredir kitaplığımda okunmayı bekliyordu.

asminya

FK Üyesi

Öncelikle bu kitabı alıp almamak arasında epey bir zaman gittim geldim. Sonra, ülkemizde şeyh gerçeğini gözler önüne seren, halen sürmekte olan geleneğe ışık tutan bir araştırma kitabı olduğu düşüncesi ağır bastı ve halen okuyorum. Timur Soykan kitabında, Bursa’da bir şeyhin, erkek ve kadın tüm müritleriyle cinsel ilişkiye girdiği ve bunun da bir ibadet olarak görüldüğü bir tarikatı anlatıyor.

Yüreğim kaldırmıyor, içim almıyor, tüm detayları okumak midemi bulandırıyor ve okuduklarımla çok şaşkınım. Kitap, eğitim almamış bir nevi cahil insanların dini duygularının nasıl istismar edilmiş olduğunu görmemiz açısından önemli aslında. Emin olun, büyük bir dram var kitapta. Resmi belgelere dayanarak yazılan bu kitabın okunması ve kütüphanenizde mutlaka bulunması gerekir...

#Kanıt yokmuş ama 2011 yılında yapılan bu soruşturma, badeci şeyhin dergâhta Kur'an öğretme bahanesiyle kız çocuklarını istismar ettiği
yönündeki bir ihbarla başlamış. Fakat çok garip bir şekilde bu konu hiç soruşturulmamış.

#Tarikatlardaki şeyh olgusunun; insanlardaki akıl, mantık ve sorgulama yeteneklerini yok etmeye dayalı olduğunu düşünüyorum.

asminya

FK Üyesi
Byron Norton adında bir terapist; ebeveynlik etme biçiminiz sizden sonraki beş neslin ebeveynlik etme biçimini etkiler, demiş.
Çünkü, anneliği varsa anneden, eğer anne ile büyümemişsek, en yakınımızda anne yerine koyduğumuz o kişi vasıtasıyla öğreniyoruz.
O bize bebekken, çocukken, ergenken nasıl davrandıysa, bizim de kendi çocuklarımıza olan davranışımızın temelini oluşturur bu davranışlar.

İşte tam da bu yüzden
Boş Ayna, Karyl Macbride kitabını mutlaka okuyun derim. Size katacağı şeyler muhakkak ki olacak, bana olduğu gibi..

Kolonya

Yeni Üye
Fatih Yaşlı hocamızın kitapları elime bugün ulaştı. Güncel siyaset ve bunun tarihsel arka planını öğrenmek, günümüze ve ileriye dair değerlendirmeleri okumak için tercih edilebilecek en tutarlı kılavuz olduğuna eminim. “Kinimiz Dinimizdir”den başlıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 5932

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Duyguların Kölesi Olmayan Hayatın Efendisi Olur

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar