Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Sosyal medya düzenlemesinin ilk 4 maddesi kabul edildi

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Sosyal medya düzenlemesinin ilk 4 maddesi kabul edildi

Ekli dosyayı görüntüle 4663

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin birinci bölümünü oluşturan ilk dört maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a "sosyal ağ sağlayıcı" şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor.

Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, "sosyal ağ sağlayıcı" olarak tanımlanacak.

İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

Bu bildirim, Tebligat Kanunu'na göre yapılan tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getirilecek.

İçeriğin çıkarılması kararları, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Görüşmelerde, AK Parti ve MHP'nin ortak önergesiyle, teklife, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren "trafik bilgisi" tanımına "port bilgisi"nin de eklenmesine ilişkin hüküm ihdas edildi.

Söz konusu önergeyle, aynı IP adresini kullanan farklı kullanıcılar açısından yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Sosyal medya düzenlemesinin ilk 4 maddesi kabul edildi

asminya

FK Üyesi
Edersiniz tabi. Giderayak sicillerinizi de temizleyin, orada burada adınıza yazılmış hiç olumsuz haber kalmasın aman ha. Siyasilerden birine atılan yumruğa savcılık soruşturması bile yokken, bir twet için 2 yıl ceza da ancak sizin hukukunuza uyar zaten. Neyse, yol sizin yoldakileri de bir bir devirin sonrası peki? Halk hala aç beyler.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Edersiniz tabi. Giderayak sicillerinizi de temizleyin, orada burada adınıza yazılmış hiç olumsuz haber kalmasın aman ha. Siyasilerden birine atılan yumruğa savcılık soruşturması bile yokken, bir twet için 2 yıl ceza da ancak sizin hukukunuza uyar zaten. Neyse, yol sizin yoldakileri de bir bir devirin sonrası peki? Halk hala aç beyler.

Brida görüyorum ki hep muhalif yorumlar yapıyorsun. Hep sorular soruyorsun. Haberleri tek kaynaktan takip değilde, karşılıklı takip etmeni tavsiye ederim. Takip ettiğin haber kaynağında söylenen şeylere birde karşı taraftan nasıl yorum yapılmış bakarsan olayları daha sağlıklı kavrayabileceğini düşünüyorum :)

asminya

FK Üyesi
Yorumlarıma neden muhalefet olunuyor, bende bunu anlayamadım şu an.
Kimin ne anladığı ya da anlamak istediği, olaya hangi pencereden hangi fikir ve düşüncelerle bakması mühim mi?
Her tür düşünceye ve fikire açık bir forum olarak biliyorum bu ortamı, önerinize teşekkür ederim yine de.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yorumlarıma neden muhalefet olunuyor, bende bunu anlayamadım şu an.
Kimin ne anladığı ya da anlamak istediği, olaya hangi pencereden hangi fikir ve düşüncelerle bakması mühim mi?
Her tür düşünceye ve fikire açık bir forum olarak biliyorum bu ortamı, önerinize teşekkür ederim yine de.

Brida sende benim açtığım konuya muhalefet oldun :) Senin yorum yapma özgürlüğün olduğu gibi benim de yorum yapma özgürlüğüm var. Ben sana böyle yorum yapamazsın demedim ki. Dikkatli oku istersen :)

Sana bir tavsiyede bulundum. Sorduğun soruların cevaplarını karşılaştırmalı okursan bulabilirsin dedim :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ama haklı biraz arka tarafta o sindirmeler olacaktır.. şuan mesela medyanın %60 ına sahip hükümet ve tabi yanında olan diğer parti.. ama bu sol tarafında işine yarıycak çünkü onların kasetçilikten kalan kırıntıları illaki vardır..
Ya bir şey sorucam şimdi bu düzenlemeler yapılıyorya. Bundan 6 sene önce bir düzenleme daha öncesinde bir düzünleme youtube için sonraki facebook için baya bir gelmişti . Onlar uygulandımı ki ? Ne biliyim bana hiç samimi gelmiyor yav.
Tükiyede 2 parti karar alıyor.. bilemedim şimdi

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hükümetin attığı yanlış adımlardan biri daha...
Kendilerine karşı yapılacak her tür saldırı ve muhalif çizgiyi denetim altında tutma mekanizması olarak kullanacaklardır...

Desenize forum kurallarına yeniden yapılandırmak lazım... :)

ZARiP

FK Meteorolog
Aslında güzel bir karar ama tabi eleştire çok olacak buna.
Desteklediğimiz parti yapsa sevindirici olabilir,diğer taraf can sıkıcı olabilir neyse diyeceğim şu ki;
Sosyal medyada millete küfür ederek, asıp keserek saçma sapan klavye mücahitliği,komandoluğu yapanlar artık kendilerine dikkat edecek, ha etmediler mi, hak ettiklerini bulacaklar.
İyi mi oldu sonuç olarak, sosyal medyayı çok kullanan birisi olarak şahsımca çok mantıklı oldu ve meclisi kapatıp gittiler o da ayrı tabi ?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar