Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yeme/içme Sizi Star Yapacak: Malaga Pasta Tarifi :)

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Malzemeler

Pastanın Keki İçin;
  • 4 adet yumurta (akı ve sarısı ayrı ayrı kullanılacak)
  • 1 çay bardağı şeker (yarısı yumurta akları için, yarısı sarıları için)
  • 1 paket vanilya
  • Yarım çay bardağı süt
  • Yarım su bardağından biraz fazla un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 yemek kaşığı nişasta (tepeleme)
  • 2 yemek kaşığı kakao (tepeleme)
Pastacı Kreması İçin;
  • Yarım litre süt (500 ml)
  • 1 çay bardağı un
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı nişasta (tepeleme)
  • 50 gram tereyağı
  • 1 paket vanilya
Ganajı İçin;
  • 200 ml sıvı krema
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 70 gram sütlü + 70 gram bitter çikolata
  • 1 çay bardağı fındık kırığı (isteğe bağlı)
İçi İçin;
  • 7 adet muz (eğer yerli muz kullanıyorsanız, 14 adet)
Kenarları İçin;
  • Fındık kırığı
Hazırlanışı
  1. Pastanın kekini yapmak için; ilk olarak karıştırma kabına yumurta aklarını alalım, şekeri yavaş yavaş ekleyerek köpük köpük olana kadar mikser ile çırpalım.
  2. Ayrı bir kabın içerisine yumurta sarılarını alarak karıştıralım ve üzerine vanilya, süt, un, kabartma tozu, nişasta ve kakaoyu ilave ederek tekrar karıştıralım.
  3. Yumurta sarılarının olduğu kek harcının içerisine, çırptığımız yumurta aklarının yarısını ekleyerek köpüğünü söndürmeden yavaş yavaş karıştıralım.
  4. Sonrasında kalan yumurta aklarını da ilave edelim ve yavaş yavaş karıştırarak hamurumuzu hazırlayalım.
  5. Hazırladığımız kek harcını, pişirme kağıdı yerleştirdiğimiz borcama dökelim ve her yeri eşit olacak şekilde düzeltelim.
  6. Borcamı birkaç kez tezgaha vurarak, hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayalım ve önceden ısıtılmış 170°C fırında 22 dakika pişirelim.
  7. Kekimiz pişerken, biz de pastacı kremamızı hazırlamaya başlayalım. Pastacı kreması için; uygun bir tencerenin içerisine süt, un, şeker, yumurta sarısı ve nişastayı alalım ve karıştıralım.
  8. Tenceremizi ocağa alalım ve koyulaşana kadar karıştırarak pişirelim.
  9. Kremamız kaynamaya başladığında ocaktan alalım, içerisine tereyağı ve vanilyayı da ekleyerek, mikser ile çırpalım.
  10. Daha sonra kremamızı geniş bir kaseye alalım ve üzerini kremaya temas etmeyecek şekilde streçleyerek soğumaya bırakalım.
  11. Pişen kekimizi fırından alalım, pişirme kağıdından tutarak borcamdan çıkartalım. Kek ve krema güzel bir şekilde soğuyana kadar bekleyelim.
  12. Kremamız soğuduktan sonra, sıkma torbamızın içerisine dolduralım,
  13. Kekimizi, muzların genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde keselim. Ben 7 şerit olacak şekilde kestim ancak muzların büyüklüğüne göre değişebilir.
  14. Daha sonra, kek dilimlerini ortadan ikiye keselim ve 14 küçük dikdörtgen elde edelim.
  15. Kekin sütü daha iyi çekmesi için, üzerine kürdan ile delikler açalım ve 1 tatlı kaşığı kadar süt gelecek şekilde keklerimizi ıslatalım. Kekler yumuşak olduğu için, tercihe bağlı olarak ıslatmayabilirsiniz.
  16. Kek dilimimizden 1 tanesini alalım ve içerisine sıkma torbasına doldurduğumuz kremamızdan sıkalım.
  17. Muzumuzu soyalım, ikiye bölelim ve kremamızın üzerine hafifçe bastırarak yerleştirelim.
  18. Kremayı, muzun kenarlarını kapatacak şekilde sıvayalım. Bütün kek dilimleri bitene kadar, bu işleme devam edelim. Benim bu şekilde kremam tam geldi.
  19. Hazırladığımız pastalarımızı buzdolabına kaldıralım ve muzların sabitlenmesi için dinlenmeye bırakalım.
  20. Pastamızı kaplayacağımız ganajı hazırlamak için, küçük bir tencerenin içerisine sıvı kremayı alalım ve tenceremizi ocağa yerleştirerek altını yakalım.
  21. İçerisine tereyağı ekleyerek ısıtalım. Bu noktada, kremanın kaynamamasına dikkat etmelisiniz.
  22. Isınan kremamızı ocaktan alalım ve içerisine sütlü ve bitter çikolatamızı ekleyerek, erimesini sağlayalım.
  23. Hazırladığımız ganajın içerisine, isteğe bağlı olarak fındık kırığını ilave edelim ve karıştıralım.
  24. Oda ısısına gelen ganajımızı dolaba kaldırarak, dinlendirelim.
  25. Pastamızı kaplamak için, telin altına pişirme kağıdı serelim ve telin üzerine pastalarımızı yerleştirelim.
  26. Hazırladığımız ganaj ile pastalarımızın tüm yüzeyini kaplayalım.
  27. Tüm pastalarımızı bu şekilde hazırladıktan sonra, kenarlarını fındık kırığı ile süsleyelim.
  28. Hazır olan pastalarımızı tabağımıza alalım ve dinlenmesi için 3-4 saat buzdolabında bekletelim.
Hem görselini hem de tadını çok seveceğiniz bir tatlı biraz zahmetli ama yaptığınıza deyiyor yakın zamanda yapmasamda attığım görsellerle hemen hemene aynı yaptıklarım :) ister benim yaptığım gibi tek tek porsiyonluk yapın :) ama bu resimler örnek benim yaptıklarım değil 😃

Screenshot_20220214_181833.jpg
Screenshot_20220214_181811.jpg

İster böyle tepside bütün şekliyle yapın size kalmış denemek isteyenlere afiyet olsun :)

Screenshot_20220214_181757.jpg

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
evet öyle zahmetli ve teferruatlı ama yaptığınızda hemmenden bitiyor ya en sinir olduğum yanı o :)

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
O kadar zahmet verip uğraşılan bir tatlının hemen bir tadimla bitmesi acaba bu kadar emeğe degermi sorusu insanın aklına getiriyor ?

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@𝐄𝐟𝐮𝐋𝐢𝐦, doğru diyon biraz masraflı 🙈 biraz mı dediğini duyar gibiyim iç sesim senle konuşuyor 😃bide ben muz sevmiyorum bu pasta çok fazla muzlu kendim için bir iki dilim koyuyorum :) isteyenler öylede yapabilir :) ama o zaman da bu görüntüyü elde edemeyebilirsiniz çökük oluyor benden söylemesi :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar