Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Soruyoruz!! Sizce Evin Reisi Kimdir?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yeni anayasada aile reisliği tamamen kalktı ve eşit söz hakkı getirildi. Ama ben yinede sormak istiyorum, ailelerinizde yada çevrenizde genelde evin reisi kim?
Kimin sözü daha geçerli?
Evi kim yönetiyor?

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Yeni anayasayı alkışlıyorum ,kabile miyiz yav,reise ihtiyaç mı var ?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, niye olmasın. Okulda niye müdür, iş yerinde her bölüme niye baş koyuyoruz. Mesela sen kendi bölümünde niye yöneticisin :)
Daha geniş bakmak gerekiyor bence

Yaren

Emektar Üye
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Reis kelimesi çok itici ,çağdaş bir ailede iş bölümü vardır ,beraber yapılan işler vardır ,ayrı ayrı sorumluluklar vardır.
Hani benim dediğim olacak tarzı reislik olmaz,işyerinde bile bu o kadar sert değildir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, çağdaş aile derken?
Ailede bir reis yada evin yönetimini üstlenen birinin olması yada ortak kararla birinin seçilmesi yada birinşn buna talip olmasının nasıl bir sakıncası olabilir anlamadım pek?

Neden aile reisi deyince aklımıza emir yağdıran, evde terör estiren tiplemeler geliyor? Kavramları değişince gerçekler değişiyor mu?

Aile reisi pekala eşine yardım eden ailenin yükünü sırtlayan evd een çok çalışandır. İş yerlerinizdeki reisler işin yükünü sırtlarında taşımıyor mu.
Reis değilde yönetici, yada amir dediğimizde kavram değişince yada modernleşince çağdaşlaşmış mı oluyoruz.

Bence Hiç bir sürü başsız olmaz.
Kampa gittiğinde bile oba başı seçeriz. Herkes kafasına göre takıldığında düzen olmaz. Ailede düzen olmasına gerek yok derseniz onu anlarım. Ama düzen için lider herzaman şart...

Yaren

Emektar Üye
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Söylediklerin doğru gibi görünse de ,aile farklıdır ,benzetme ya da örnekleme her zaman doğruyu yansıtmaz .
Belki de ikimizin de farklı pencereden bakmaya ihtiyacı var.

.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Benim karım çalışmış olacak elin adamın talimatlarını yerine getirecek çalışıyor diye.. ama kocasına evde baş kaldıracak öylemi.. bunun hiç bir yerde yeride yok kabulüde yok.. alakasız olacak ama özgürlük kendi ayakları üstünde durmak evde söz hakkını ele almak degil bayanlar.. misal biz iki kişiyiz .. hanım baska bir fikir ben başka bir fikir napak birbirimizimi bogazlıyalım.. tamam istişare olur ama karar merci tektir.. ister geri kafalı diyin ister gelenekci evde her zaman tek kişi yönetimi iyidir.. ben bu kadınları anlamıyorum o konuda oteriteniz yoksa oteritesi olan bey'inize bırakın işi.. oteritesiz erkekte karısına bırakabilir tabi.. ama bu kadınları karar alma verme hakkına tabi olma isteklerini anlamıyorum ben.. onu bekarken yapın gidin ayrı ev tutun tek yaşayın .. evlenmeden bunları konuşmayıp denginizi bulmadan kocanızdan bu hakkı isteyemezsiniz.. kanun benim evimde yaşamıyor beni doyurmuyor

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, Aile bireylerin hayatının bir parçasıdır. Ve en az iki kişiden oluşur. Ailede iş bölümü yapmadan bir düzen oturmak bana göre imkansız. Yani mesela herkes ailede istediğini yapabiliyor mu?
Hayatı paylaşmak dediğimiz şey birlikte ama iş bölümü yaparak ama her iş içinde bir sorumlu belirleyerek yaşanır. Bu illa erkek olacak diye bişey yok. Yada illa sadece anne baba olacak diye bişeyde yok.

Ata erkil bir toplumun zihin yapısından geldiğimiz için evin reisi derken hemen öümüze Türk sinemasının ve dizilerin dejenere ettiği baba ve aile kavramları geliyor.

Bana göre bu yanlış.
Siz ister yönetici deyin, ister reis deyin, ister lider deyin ne derseniz deyin bence her topluluğa bir baş lazım. Yada her işe bir sorumlu artık nasıl değerlendirirseniz :)

Bu arada sözlerim sana değil Yaren :)
Tartışmayı daha geniş bir perspektif çekmeye çalışıyorum :)
Konu tartışma biraz kızıştırmak lazım.
Yaşasın erkeklerin özgürlük mücadelesi :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kalpin, Fatih karar mercii den ziyade istişare zeminde birlikte karar alıp işi takip etmek için birinin sorumluluk alması daha makul değil mi?
İstişare edip karar merci belirlemek sanki danışma kurulu gibi oluyor. Padişah danışma kurulunu toplar dinler sonra kendi kararını lendi verirdi. Oysa istişare zeminde bu böyle işlemez.

Yani beraber karar alıp takipçi yani reis seçmek, işin düzenini sağlayacak kişiyide istişareye belirlemek daha mantıklı değil mi?

Mesela siz nasıl yapıyorsunuz evde örnek vermen mümkün mü :)
Ben sizin babanızım ben ne dersem o olurmu diyon yoksa :)

Yaren

Emektar Üye
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Senin tartışmak istediğin ,evin reisi kimdir değil,evin reisi olmalı mıdır,doğru mu?
Reis, eril bir sözcüğü çağrıştırıyor ,dolayısıyla ,istenen ,doğru sanılan cevap,tabiki babadır sanılıyor.
İşte tam da bu noktada reislik kavramı itici oluyor.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, Alttaki sorduğum sorularda daha genele çektim konuyu.
Neden itici dursun?
Mesela aynı hayatı yaşamaya karar verdiğin adamın aile reisi olamayacağını düşündüğünde, yada despot olacağını düşündüğünde ozaman aldığımız aynı yaşamı aynı hayatı paylaşma kararında gözden geçirmemiz Gerekmez mi?

Yani benim eşim, yada çocuklarımın babasının ev reisi ol adının itici olması sözcüğü çok garip değil mi?
O benim eşim, hayatımı paylaştığım adam, yatağımı, geleceğimi , ailemi paylaştığım adam nasıl aile risi olduğunda itici gelebilir ki?

Ben her yönüyle tartışalım istiyorum.
Her yönüyle konuşalım daha doğrusu?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bizdeki olay 8 senede kendiliğinden gelişti abi.. şimdi hatun diyorki mesela bahçeyi kapatmamız lazım bende diyorumki kapanırsa o duvar yıkılır destek yok sagında solunda .. oda diyorki demir yaptır ama kapattır bir şekilde.. diyorumki olmaz tangır tungur bebeler taş vurur bişeyler olur yani olmaz diyorum.. şimdi bana bu olacak yaptır fatih diyor.. hep bi kapattır yaptır kapattır yaptır.. şimdi ben dışarda çalışan bir insanım iyi kötü tanıdıgım ustalarda var . Gerek fiyat alıyorum gerek akıl.. diyorlarki ustalar yegenim değmez baş edemezsin duvar yıkılır yagmurda topragın su süzmesi duvarı kaydırır çoluk çocugun üzerine yıkılır başına bela alırsın.. bunu ben hanıma söylüyorum ozaman evi sat ne yap ne et bişiler diyor yani :haha: anla işte kadın bu hep der bişiler.. burdaki karar mekanizması bende şöyle tamam neslihan çalış ver parasını bul ustasını yaptır.. :D eh burdada kadın oldugunu hatırlıyor tamam neyse diyor.. yani illede benim dedigim demiyorum oluru var bazı şeylerin bazı şeylerinde oluru yok hani.. ben evde yer süpüremem mesela elimden o iş gelir ama begendiremem makinayla çekiyorsun ama kadın dedigin onu kendisine yetenek meziyet bilmiştir begendiremezsin.. ama dersin mesela ya hatun şurayı çektir bak pötür pötür yav falan dersin o onu yapar.. yani aslında iş bölümüde dogaçlamadır abi . Ben evde karısına yardım eden erkek profilini 2 sene anca yürütmüşümdur olmuyor yani.. erkek erkekliginin verdigi yük ile davranış sergiliyor kadında kendisine göre.. bu yapısal olarak aileden aileye degişiyor... mesela teyzelerim vardır eniştelerim kraldır evde sözü ikiletilmez.. çünkü teyzelerim evcimen aileden öyle görmüşler... ama yengelerim vardır dayımı mesela hizaya çeker dobradırlar.. aile yapısına göre çok degişken oluyor abi bu.. yani öyle kararlaştırıp şu iş senin son söz benim gibi şeyler demeyle olmuyor.. yaşantının biçimine göre

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar