Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Okur kuş Sihirli Değirmen Masalı :)

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Artık gecenin sessizliğini geride bırakmak üzereyiz yavaş yavaş gün doğacak horozlar çıldırmış gibi ötmeye başladı 🤭😃 bugün ki masalı tek başıma dinledim her zaman ki gibi anlatım çok güzel ağzınıza sağlık Elif hocam çok beğendim :) yarın akşam inşallah benim bücür yiğencanlara dinleteceğim :) hadi bakalım hep birlikte dinlemeye 😊

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Screenshot_20230506_043035.jpg

Merhabalar :) bu sefer yıllardır okumak istediğim bir kitabı okumuş olmanın sevinciyle yazıyorum. Cahit Zarifoğlu deyince akla, zarif mısraların şairi gelir ilk başta ama yazdığı çocuk kitapları da şiirleri kadar zarifmiş dedim Serçekuş'u okuyunca.
Serçekuş çocuk klasiklerimiz arasına girmiş 100 temel eserden biri fakat büyüklerin de okuma gereken, olurlarsa kuş gibi hissedebilecekleri, Serçekuş' un deyimiyle "akıl küpü" bir serçenin hikayesi.
Okudukça, dünyanın, nefes almanın değerini, yere dökülen kırıntıların bile sahibinin olduğunun bilincine varıyoruz. Bir kuş gözünden insanoğlunun ne kadar büyük ve bşr kriz anında cansız bir yaprak gibi göründüğünü okumak, kendine aynadan bakmak gibi bir his oluyor.
Serçekuş, diğer büyük kuşları, çocukları, kadınları, köylü kızları, acımasız avcıları, ağaçları izlerken şöyle diyor; "Biraz yukardan bakınca, güzel bir çeğin, güzel görğnmeyeceğini kim iddia edebilir?" Elinde silahıyla avını bekleyen avcıya bile sevgiyle yaklaşan minicik kuştan öğrenecek ne çok şey var belkide. Bakış açısı merhamet, şükretmek, tevazu, güç, doğayı görebilmek ve duyabilmek... Haydi, siz de bu kuşun şarkısını dinleyin bakalım size neler anlatacak bu akıl küpü 🐦:)

Bu sefer ki kitap benimde ilgimi çok çekti Cahit Zarifoğlu'nu çok severim kitabı en kısa zamanda temin edip yiğencanla okuyacağım belki bizde Serçekuş'unun bizim dünyamıza neler kattığını bize neler anlattığını gelip burada anlatırız :) bu arada gün aydınlanıyor :) hayrla gel yeni gün güzellikler getir hanemize :)

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
An itibariyle masalı yiğencanlara dinletip uyuttum masalı çok beğendiler teşekkürler Elif hocam :) yiğencanlarımı Elif hoca ve masallarıyla tanıştıran @Qasem'e de teşekkürederim :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Mükemmel bir anlatım.
Çocuk olsaydım denizin neden tuzlu olduğuna ikna olurdum :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar