Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Sevdim Ben Bu Evi

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Samsun'un Vezirköprü ilçesinde dış cephesi yaklaşık 3 bin gazoz kapağı ile kaplanan asırlık ev, ilgi çekiyor. Duyanların ziyaret ettiği evin içinde ise tarihi eşyalar bulunuyor.

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Yenimahalle Mahallesi´nde bulunan 100 yıllık gazoz kapaklı ev, görenlerin dikkatini çekiyor.

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Yenimahalle Mahallesi´nde bulunan 100 yıllık gazoz kapaklı ev, görenlerin dikkatini çekiyor.

40 yaşındaki Mustafa Cömert'in dedesinden kalma evin dış cephesi yaklaşık 3 bin gazoz kapağı ile kaplandı.

Dedesi Ethem Cömert´in sıva dökülmemesi için cephelerinde gazoz kapaklarını kullandığını asırlık ev ilgi görüyor.  Tarih kokan evin içinde ise 250 bin TL değerinde antika eşyalar yer alıyor. Gazoz kapaklı evi, merak edenler ziyaret ediyor.

Dedesi Ethem Cömert´in sıva dökülmemesi için cephelerinde gazoz kapaklarını kullandığını asırlık ev ilgi görüyor. Tarih kokan evin içinde ise 250 bin TL değerinde antika eşyalar yer alıyor. Gazoz kapaklı evi, merak edenler ziyaret ediyor.

Gazoz kapaklı evi, dedesinin kendi emekleriyle yaptığını ifade eden Mustafa Cömert, Dedem sıva dökülmemesi için evin dışına gazoz kapaklarını çakmış, daha sonra da 1943 depremi olunca evin dışı bu şekilde kalmış. Çok eski gazoz kapakları var, Fenerbahçe'nin mantar gazoz kapakları bile evin dış cephesinde bulunuyor. Çocukken oyun oynamak için evin alt kısmında bulunan gazoz kapaklarını sökmüştük ama üstlerdeki kapaklar hala duruyor. Bu asırlık ev herkesin dikkatini çekiyor, duyup gelenler de oluyor. Gelen misafirlerimize kapılarımızı açıyoruz diye konuştu.

null

Evin içinde antika eşyaların olduğunu belirten Cömert, Antika eşyalara merakım dedemden görmüş olduğum kültürle başladı. Zaman içerisinde bu ilgim hobi haline dönüştü. Evde Osmanlı döneminden kalma şamdanlar, aplikler ve 300 yıla dayanan farklı çeşitlerde antika eşyalar bulunuyor. Son zamanlarda antika biriktirme kültürüne olan ilgi arttı. Bu kültür bende 25 yıl önce başladığı için kendimi şanslı hissediyorum. Biriktirmeye başladığım günden itibaren, satın aldığım eşyalara yaklaşık 250 bin lira harcadım. Satın aldığım antikaların el işçiliğiyle yapılmış olmasına özel olarak dikkat ediyorum. Antika eşyalar haricinde metal heykel yapımına karşı da ayrı bir ilgim var. Metalden kuş heykelleri yapıyorum ve yaptığım kuş heykelleri gelen ziyaretçiler tarafından beğeniliyor dedi.

null

null

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bizim burada da çok moda oldu. Eski mahalleler müze evlerle doldu. Büyüklerimizin yaşam koşullarını görmek açısından girilmeli.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben sevmiyorum böyle eski yapıları. Mimari açıdan eşsiz olanlar tamam ama tarihin derinliklerinden eskiyerek gelmiş olması ona pek ilgi göstermemi Sağlamıyor

Yaren

Emektar Üye
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Bir kereliğine muhalefet olmayı bırak sayın Kurucu,o evdeki yaşanmışlıkları düşün,geçmiş yılları düşün,bugünün teknolojisinden uzak yaşayan o insanları düşün..:)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Bence dedesinin psikoljik sorunları varmış.. hangi akla hizmet gazoz kapağı .. şimdi yapsalar aptal deli derler.. ama eski diye tarih diyorlar yav.. ula ne diyim

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Yaren, yahu gerçekçi olmak lazım. Ben tarihçi değilim. Tarihi eşyalardan değil mimaride ve çapraz okumalar da tanıklarda ararım :)
Yaşasaydım o evde yada bir tanığı ben o eve aşık olurdum ama şimdi burada gördüğüm köy evlerinden farksız. Belkide nçburalarda çok olduğundan bana anlamsız geliyor.

Kabak tatlısı yapacam gel ikram edem :)

Yaren

Emektar Üye
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Peki madem,kabak tatlısının hatırına ha :D
Tevafuk yemekte köfte piyaz vardı,bizimkiler düşünmemiş,bol cevizli kabak tatlısız olmazdı ;)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar