Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorum/Analiz Sapık “bizden” olunca ses yok, Suriyeli olunca vurun abalıya!

Meva

Haber Editörü
🇵🇸Kendi Dünyasında🇵🇸
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Sapık “bizden” olunca ses yok, Suriyeli olunca vurun abalıya!

Kayseri’de Suriyeli muhacirlere yönelik başlatılan linç girişimi Türkiye’de yaşanan sert ayrımcılığı bir kez daha gözler önüne serdi.

HAKSÖZ-HABER

Kayseri’de bir Suriyeli vatandaşın altı yaşında bir Suriyeli çocuğa taciz davranışı Kayseri Valiliği tarafından duyurulmuş, vatandaşın gözaltına ve çocuğun da korumaya alındığı açıklanmıştı.

Yaşanan bu hadise üzerine bazı provokatif etkinlikler sonucu bölge sakinleri konuyla ilgisi olmayan Suriyeli vatandaşların dükkanlarına saldırmış ve ateşe vermişti.

Sosyal medyada da harlanan provokatif paylaşımlar sonucu bazı ırkçı zihniyet sahipleri Suriyeli nefreti kusmak konusunda fırsat yakalamıştı.

Yaşanan bu olaylar ise başta Suriyeliler olmak üzere muhacir ve mülteciler konusunda ülkede yaşanan derin ayrımcılığı tekrar hatırlatmış oldu.

Acıları yarıştırmak, suçluları kıyaslamak ya da rezilliklere boy ölçüştürmek gibi bir gayemiz yok lakin meselenin idrak edilmesi açısından şu örneği vermek mühim: Daha birkaç gün önce Bursa’da kendi öz kızına cinsel istismarda bulunurken suçüstü yakalanan vatandaş göçmen değildi. Üstelik kendisinin Anıtkabir’de çekilmiş boy boy fotoğrafı da sosyal medya hesaplarını süslüyordu.

2015 yılında bir çete tarafından uyuşturucu satmaya zorlanan Suriyeli Ali’nin eşine gözleri önünde günlerce tecavüz edenler özbeöz bu ülkenin vatandaşı idi.

2018 yılında Sakarya’da Emani Al-Rahmun’a tecavüz edip 10 aylık bebeği ile birlikte başlarını taşla ezenler de Türkiye’ye bir başka ülkeden göçmemişlerdi.

2021 yılında İzmir Güzelbahçe’de uyudukları sırada üç inşaat işçisi Suriyeli de yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından ateşe verilerek öldürüldü.

Bu elim hadiselerin listesini uzatmak mümkün. Fakat ana fikir için bu kadarı kafi. Tüm bu vakalarda insanlar Kemalist cenaha ya da herhangi Türk gruba karşı ayaklanmadı. Ki doğru ve mantıklı olan da bu.

Oysa muhacirlere gelince hukukun en temel kriterlerinden suçun şahsiliği ilkesi her defasında yok sayılıyor ve kolluk kuvvetleri ile adli makamlar bu konuya büyük ölçüde sessiz kalıyor.

Eldeki verilerle emniyet güçleri ya da hukuki mercilerin tutumlarını değiştireceğine dair bir sinyal bulunmuyor ama en azından daha kötüye gitmemesini temenni ediyoruz!

Placidus

FK Yorumcu
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Bizden veya değil benim bu hususta ki! görüşüm her zaman nettir. Suçu ispat edildiğinde derhal hayatına son verilmelidir.

Kötüler için yaşasın cehennem..!

Olmayabilir

Aktif Üye
Provakosyanlar ilk gunden itibaren var fakat gereginden fazla imtiyaz verildi hic kimse hurra coluk cocuk kadin ve yasli demeden kapi disina konulsun istemiyor fakat edebe adaba tarihimize orf adet ve geleneklerimize uygun bir sekilde kademeli sekilde ulkelerine gonderilmesi artik zorunluluk seviyesine geldi geciyor

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Olmayabilir, hangi ülkeye..
Döndüklerinde öldürüldüleri, cezaevlerinde çürüdükleri, ırzlarına geçilen ülkelerine mi. Türkiye ve Dünya oraya savaşı taşıdı, şimdi herkes sonucuna katlanacak.

Esad ve avaneleri yok edilmedikçe kimse ülkesine dönmez, dönemez.
Gidenlerin halini herkes biliyor. Bana dönüp hayatta olan tek bir kişi gösterin.

Türkiye kimsenin tapulu malı değil. İnsanlar çalışıp kazanıp yaşıyor burada Türkiye kimseye babasının hayrına bakmıyor. Avrupada aldığı fon ile sağlık giderlerini karşılıyor. Suriyelileri hem sömürüp hemde vuruyoruz...

Yazıklar olsun ülkeme...
Ahır gibi evleri fahişe fiyata kiraya ver. Sigortasız, üç kuruş paraya çalıştır, çoğunun parasını verme. Kullan tecevüz et ama suçlu onlar. Anne ve bebeğine tecavüzz edilip ikiside katlesilince niye kalkmadı ayağa ülke. Yapan Türk'tü.
Miliyetçiliklerine tüpüreyim. Irkçılık faşizm lağım çukurudur

Olmayabilir

Aktif Üye
turkiye oraya savasi tasidi derken ?
hic alakasi olmadigini bulent arincin heyetle gidip savas cikmadan uyardigi öso icin gosterdigi caba v.s v.s
Ayrica muslumandan irkci olmaz bunu defalarca yazdik fakat burasi kimsenin tapulu mali degil derken orada bi dk duralim
Sapla samani birbirine karistirmayalim

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Olmayabilir, Yeryüzünde hiç bir toprak kimsenin tapulu malı değil, toprağın altında yatanlardan belli değil mi?
Bugün benim dediğin topraklar bile sky picot anlaşması ile çizilip önüne kondu.
San göre İstanbul fetihtir, bana göre işgal, yani aynı paradigmalar ile hayata bakmıyoruz. Kendi paradigmamızı insanlara dayatıyoruz.

Türkiye kendi sınır güvenliğini bahane ederek bölgeye girmedi mi? Hala bölgede bir yerleşke değil mi?
İşgalci değiliz, ama bizlerde savaşın bir tarafıyız. Peşmergeye yine koridor açıp o topraklarda savaşmalrına müsade eden biz değil miyiz?

Sapla samanı karıştırıyorum sadece farklı bir açıdan ele alıyorum. Bende yurtdışında yaşıyorum. Benim evime böyle girip gasp edecek, dükkanını yağmalayacak, arabamı yakacak romeni delik deşik eder alemi ibret için yakarım. İzzetime göz dikenin bayrağını ayağımda paçavraya çeviririm.

Bizler onurlu durursak el üstünde tutuluruz. Ümmet coğrafyasının her yerinde Halife Erdoğan sesleri yükseliyor muydu düne kadar. Sizler gitmemiş olabilirsiniz ama biz ümmet coğrafyasının her karşında bulunduk Bulunuyoruzda. AKP faşistlarle iş tuttuğundan bu yana ümmetin liderliğinden paçavraya düştüler.

Olmayabilir

Aktif Üye
@Qasem, devletmiz sinir guvenligini bahane etmedi sinir otesinde var olan ve sessiz kalinmasi halinde kurulmaya calisilan sozde devletin temellerinin atilmasina firsat vermeden ve tek bir sivilin burnunun kanamamasi icin hassasiyet gostererek operasyonlarini yapti
İstanbulun fethi icin isgal deniyorsa hayber icinde fetih yerine isgalmi demeliyiz
Pesmergeye koridor neden ve kimlerle savasmasi icin acildi onuda muhtemelen biliyorsundur
Bazi konularda hayata bakis acilarimiz farkli Olabilir sahsen birak yurt disini 1 yili askindir burgazdayiz beraber calistigimiz burgazlilarda mevcut suana kadar olmadi olurda gunun birinde herhangi bir konusmamizdan yada hareketimizden rahatsiz olup dolayli yada direkt olarak istenmeme durumu soz konusu olursa ertesi gunu beklemeyiz
6 subat sonrasi ist kaldigimiz a.bakanliginda kucuk bir agiz kavgasi yuzunden kurumun muduru malatyali ve gitme dedigi halde ayni gece izmite gittik
Baska cografya olabilir baska sehirde olabilir yada herhangi bir is yada gorustugun bir kisi illa birilerinin sozlu olarak git demesine isi birak demesine yada konusmuyorum demesine gerek yok hissettigi anda gitmeyi ve ayrilmayi bilmeli

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Olmayabilir,

Bana verdiğin tüm örnekler yanlış.
1. Hayber bir fetih değil öncelikle savaştır. Savaşın sonucu fetihtir. Yayılmacı politika güdülmemiştir. Fetih ile işgal arasındaki fark budur. Karşınızdaki kişinin düşman olması yetmez.
2. Sonuçta bölgede yer edinmek, belirleyici olmak için bahaneler üretmedi mi? Olmamış bir şeyi olacağını varsayarak yapılan her hareket birer bahanedir.

Hiç bir bahane, hiç bir gerekçe o koridorun açılmasını meşru kılamaz. El bab için halepi sattılar, şimdi. El bab bize düşman oldu. AKP çıkarları için debindi, bölgede en karektersiz, yağmacı, insanlıktan nasibini almamış Öso ile yol aldı. Şimdi yaptığı hatanın ceremesini çekiyor. Ne dersen de İran, esad güçleri, Rusya ve abd ile doğrudan bölgede savaşmak için girilmediği sürece üretilen herşey bahanedir.

Gelelim sizin burgaz örneğine :)
Burgazdan bırakıp gideceğiniz okadar çok yer varki. Hiç biri savaş alanı değil. Gittiğiniz hiç bir yerde öldürülme, ailenizin gasp edilmesi tecavüze uğrama korkunuz yok. Bu örneği savaşın tarafı olmayıp ülkeden kaçan biri ile nasıl kıyas yaparak veriyorsunuz az merhamet....

Şehid Cevher Dudayev Çeçen savaşında Çeçen mücahitleri eleştiren müslümanlar için ne diyordu; Boşuna onlara davamızı anlatmak için kendinizi yormayın. Nezaman gözleri önünde aileleri katledilir, çocuklarına tecevüz edilip öldürlürlerse ozaman bizi anlarlar. Ozaman dek bizi anlamalarını beklemeyin.

Hamada olanlar, halepte olanlar Burgazda yaşanmadı, yada ülkemin herhangi bir bölgesinde.

Lütfen biraz merhamet.
Aslında bu insanların kimsenin merhametine ihtiyaçları yok. Çalışıp hayatlarını idame ediyorlar. Kendinize merhamet edin.

Olmayabilir

Aktif Üye
Öso yagmaci gurup?
Devletimiz bolgede yer edinmek icin sinir otesinde ellerinde ciceklerle gezen
pkk pyd ypg uzantilarina yaptigi operasyonlar gereksiz?
Sinir otesini oyle bir anlatiyorsunuzki suriye tarafina gecen insanlar aninda keskin nisancilar tarafindan imha ediliyor fakat her ne hikmetse kendi canlari girip cikmak istediklerinde herhangi bir sorun olmuyor
Simdi diyorzunuzki yer degistiginiz sehirlerde savas yada olum kaygisi yok aileniz guvende o yuzden rahatsiniz
Bu milleti bu topraklardan sartlar kosullar her ne olursa olsun ayrilmamasina sebep toprak ustunde yasayan esinin yada cocuklarinin guvende olup olmamasi durumu degil toprak altinda yatan sehitlerinin yuzune ahirette bakamama korkusu ve endisedir
O yuzden sundan emin olun ulkesinde savas ciktiginda ulkesinden kacan insanlarin tam aksine ulkemizde savas cikarsa insanimiz yasadigi cografyadan bir dk dahi dusunmeden ulkesine gelir

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Olmayabilir, bir savaşın savaş olabilmesi için meydan muharebesi olması mı gerekiyor? Savışın bir hukuku belli bir tanımlaması veda ben mi kaçırdım?
Bölgede uzun süre bulunan biri olarak söylüyorum, evet yağmacı sürüsü...
Ben gereksiz dedim mi? Hatta bana ait bir çok yazı ve makalede Türkiyenin sınır ötesi operasyonlarda çok geç kalındığını ve hareket alanınında yanlış olduğunu halepin iç bölgelerine kadar uzaması gerektiğini defalarca hemde savaş bölgesinden yazdım. Hem Rusya hem Esad ve hemde İran güçlerini direkt hedef alması gerektiğinide düşünenlerdendim.

Bir yanlış tesbit daha, o üzerine bastığın toprakta şuan kaçtı dediğin insanların atalarıyla beraber alınmış, dedelerimiz beraber bu topraklarda can vermiştir. Batılı emperyallerin çizdiği sınırları baz alarak vatan tanımlaması yapıyorsunuz. Katılmıyorum.

Ayrıca ben türkiyede olası bir iç savaşta savaşın tarafı olmayıp, bugün Suriyeli halkın yaptığı gibi ailemi alır ülke dışına çıkardım. İşgal ile iç savaşı karıştırıyorsunuz. Siz muhtemelen halepin halepçenin tarihini de bilmiyorsunuz. Kimse savaşın tarafı olmak zorunda değil.

Olmayabilir

Aktif Üye
@Qasem, suriye topraklarina girip suriye ordusuyla savasamazsin nasilki bati isid piyonunu kullandi sende öso ile suriyeye vekalet savasi acabilirsin otesi olmaz
Sinir konusunda haklisin atalari konusunda haklisin fakat bu onlara bu topraklarda sartsiz kosulsuz canim ne isterse yaparim hakki vermez
İc savasmi evet neticede temeli inanc merkezli ve turkiye tarafindan her turlu silah destegi saglaniyordu savasmak isten kimseninkimse eli kolu bagli degildi
Her neyse bu konu uzar gider burada nokta koyalim

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar