Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Pygmalion (Beklenti) Etkisi Nedir?

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Ekli dosyayı görüntüle 9115

Kendi kendini gerçekleştiren kehanet, nam-ı diğer Pygmalion Etkisi.

Bu etki temelde basitçe şunu söylüyor: Kişi neyi beklerse onun gerçekleşme olasılığı yükselir.
Yani düşünceleriniz davranışlarınıza yön verir; bu önyargı/ beklentilerse tüm sonucu etkiler.

Pygmalion Etkisi Nasıl İşler Gelin 2 Örnekte Bakalım:​

Potansiyeli olduğunu düşündüğümüz insanı daha çok destekleriz ve desteklendikçe o kişinin kendisine güveni artar.
Potansiyelini kullanabildiği işler yapar ve onda bir potansiyel olduğuna dair düşüncemiz kendini kanıtlar.

Aynı şekilde başarısız olacağını düşündüğümüz biri için daha negatif tutum takınırız. Bu tutum kişinin güvenini zedeler ve başarmak için ona yardım edecek gücü ve desteği bulamamaya başlar. Sonucunda başarısız olması daha muhtemel olur. Kehanetimiz yine kendini gerçekleştirmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 9113

Pygmalion Etkisi sosyal ilişkilerimizde sıkça kendini gösterebiliyor. Doğal olarak çevremizde olup bitenlerle beraber kişiler hakkında pek çok tutum ve davranışımız var. Bu da onlarla olan ilişkilerimizi belirliyor.

Peki ya kendimiz? Kendimize dair düşüncelerimizin, davranışlarımızın diğerlerinin de bize yaklaşımını etkilediğinin farkında mıyız?
Bizce yeterli olduğumuzu, çok iyi yapabildiğimiz şeyler olduğunu bilmek domino taşı etkisiyle daha da büyüyebilir.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Peki ya kendimiz? Kendimize dair düşüncelerimizin, davranışlarımızın diğerlerinin de bize yaklaşımını etkilediğinin farkında mıyız?
Evet farkındayım ıh;; yalniz her kotu olayı buraya baglayamiyorum. Bendeki herseyin kötü gitmesi sebebiyle artik farklı düşünemiyorum :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bunun terside olabilir.
Kişiyi hor gördükçe bunu hırsa çevirip başarıya doğru yükselebilir. Ama tabi hırs kontrolsüz güçtür, hem yöntem hem sonuçlar açısından çok fazla hatayı beraberinde getirir.

Bu yüzden insanları yetenekli olduklarını düşündüğümüz konularda moyive etmeli onlara güvendiğimizi, inandığımızı göstermeliyiz.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar