Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorum Peygamberimizi ne kadar iyi tanırsak sapmaz, sapıtmaz ve yoldan çıkmayız

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...

Peygamberimizi ne kadar iyi tanırsak sapmaz, sapıtmaz ve yoldan çıkmayız​

Kısa zamanda semiren, lüks bir hayatın tadını çıkarmaya çalışan, insanları kandırıp aileleri parçalayan sahtekarlara karşı Hz. Muhammed'i tanıyarak ve onun izinden giderek karşı durabiliriz.​

Screenshot_20221025-151348.md.jpg

birinci olmuş kitapları bile Fransızcalarından okudum.

Bazı kitaplarda Allah Elçisi'nin hayatı öyle anlatılıyor ki mucizeden geçilmiyor. Sayısız mucize karşısında şaşırıp kalıyorsunuz. Neredeyse her adım attığında bir mucize. Kendisinden sürekli mucize fışkırıyor. Doğumundan ölümüne kadar dur durak bilmeden mucize gösteriyor.

Ben asla bazıları gibi mucize inkârcısı falan değilim. Fakat şuurlu bir Müslüman olarak şu soruları sadece ben değil, bizler, hepimiz sormak ve gerçeği sorgulamak durumundayız: O kadar fazla mucize gösteren bir peygamberi biz nasıl kendimize model alıp da izince yürüyebileceğiz? Her an mucize gösteren bir Peygamberi nasıl taklit edebileceğiz? Her hâli bir mucize olan bir Peygamber, bizim nasıl numune-i imtisalimiz olacak?

Buhârî'de resim konusunda bir hadis var, o yüzden beni mazur görün!" diyecek kadar müttakî bir âlimdi. Pasaportundaki mecburî resmi saymazsak, kendisinin farkında olmadan çekilmiş sadece bir tek fotoğrafı bulunuyor.

İslâm ahlâkı, edebi ve erkânı konusunda böylesine titiz, böylesine kılı kırk yaran, takvâ ve verâ' sahibi Muhammed Hamidullah merhumun yazdığı eser de bir o kadar özenli ve güvenilir olacaktır elbette.

Onun İslâm Peygamberi'ni okuyan öğrenci ve öğretmenden tutun da halka, esnafa, bilim adamlarına, komutanlara, siyasîlere ve devlet başkanlarına kadar uzanan bütün kişi ve kesimler, Peygamberimiz aleyhisselâmı tam anlamıyla ve bütün gerçeğiyle görebilirler. Dahası, bu kitapta anlatılanlara bakarak, kendilerinin tutum ve davranışlarında onu örnek alır ve olgun birer mümin hâline gelebilirler. Önemli olan, Peygamberimizi sürekli yüceltmek, övgülere boğmak değildir, zaten her namazın sonundaki tahiyyatta ve başka zamanlarda salli ve bârik okuyarak yeterince övüyoruz. Önemli olan ve bizden asıl istenen, Peygamberimizin bize gösterdiği ve kendisinin de uyguladığı şekilde küçük cihad ile büyük cihadı azimle, kararlılıkla ve sebatla yapmaktır.

Hangisi kılavuzluk edebilir

Gerek sosyal medyada, gerekse başka alanlarda her türden iblisliğin, şeytanlığın ve baştan çıkarıcılığın alıp başını gittiği şu günümüzde kendimizi, ailemizi, çevremizi ve halkımızı mânen koruyabilmemiz için Martin Lings ile Muhammed Hamidullah merhumların Peygamberimiz aleyhisselâm hakkındaki kitaplarını zaman zaman okumamızda çok büyük, gerçekten çok büyük yararlar vardır. Bu iki kitaba benzeyen, okuru mucizelere boğmayan ciddi eserlere rastlandığında elbette onlar da okunabilir, fakat eski dönemlerde nedense çok tutulan, şerh üzerine şerhler yapılarak efsaneleştirilmiş bir eser olan Şifâ-i Şerif gibi kitapların artık günümüzde okunmaması gerekir. Çünkü o türden eserler günümüz insanına Hamidullah Hoca'nın İslâm Peygamberi kadar kılavuzluk edemez ve rehberlik yapamaz.

Kaynak: Peygamberimizi ne kadar iyi tanırsak sapmaz, sapıtmaz ve yoldan çıkmayız

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu anlamda ülkemizde çalışmaları bulunan ve İslami camiaya katkıları bulunan Celaleddin vatandaşın Hz Muhammed Adlı iki ciltlik çalışması mükemmel bir çalışma.
Sanırım çalışmayı @Hatra ve @AsyA almışlardı.
Mehmet azimlininde Peygamberin hayatını analiz eden bir kaç çalışması bu anlamda mükemmel okunabilir çalışmalar.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar