Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İktibas Peygamberimiz Miraç'ta Saltuk Buğra Han ile görüştü.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Birkaç gündür Ahmet Şimşirgil Hocam, Abdülkerim Satuk Buğra Han ile alakalı olan konuşmasından dolayı tepki alıyor.
Ancak ben bu tepkiyi pekte doğru bulmuyorum.

Hocam videoda Türk Destanları içerisinde yer alan bir anektodu paylaşıyor. Bu rivayet de “Tezkire-i Buğra Han” isimli eserde geçer. Ayrıca konuyla alakalı da DİA “Satuk Buğra Han” maddesine de bakılabilir.

Evet! Bu İslam kaynaklarında yer almıyor olabilir. Zaten Ahmet Hoca bu meseleyi anlatırken “%100 doğrudur ve bütün kaynaklarda da geçer” şeklinde bir anlatımda bulunmuyor. Burada Türklerin İslama toplu halde girerken literatürde var olan bir destanı rivayet olarak aktarıyor ve “ben buna inanıyorum (ALLAH-U ÂLEM) olabilir” diyor.

Naçizane Buradan Irkıçılık veya Faşitlik çıkaranların aklına şaşıyorum.
Türklerin, İslamiyete yaptığı hizmeti, o manevi ruhu, Rasulullah’a (sav) bağlılığını anlatmak ne zamandan beri Irkçılık oldu?!

İslam Sancağı 200 sene Arapların (Emevi ve Abbasiler) elinde dalgalanırken, 1200 sene Biz Türklerin elinde dalgalanmış.
Büyük Selçuklu Hükümdarı Muhammed Tuğrul Bey olmasa, Ehl-i Sünnet bize kadar ulaşır mıydı acaba? Tuğrul Bey; İslam Coğrafyasının Neredeyse tamamını Şia sarmış ve İslam Halife’si Şii Büveyhilerin kılıcı altında ezilirken, Halife’ye sahip çıkmıştı. Büveyhileri tarih sahnesinden silmişti. Keza Muhammed Alparslan aynı yolu takip etmiştir.

Biz Türkler, İslamla şereflenmiş ve İslam’a büyük hizmet etmiş bir milletiz. Buna ırkçılık diyenlere sayfalar dolusu misal getirilir…
Bu ve benzeri noktaları gençlere anlatmak İslam’a davete mi, yoksa ırkçılığa mı iter? Sizin vicdanınıza bırakıyorum…

Hocamızla alakalı diğer bir video da, Türklerle ilgili Hadis-i Şerifleri anlattığı videosudur.
Burada kesinlikle (Haşa, Allah o durumdan korusun) Rasulullah’a (sav) bir iftira göremiyorum. Çünkü Rasulullah’ın (sav), Türklerle ilgili ‘Sahih, Hasen, Zayıf ve Mevzu ‘derecesinde gelen hadisler vardır.

Bu konuları, (hala saygıda kusur etmekten imtina ettiğim) İhsan Hocam daha iyi bilir.
Hatta bu hadislerin sıhhatini Ferdi Hocamda iyi bilir.

Bahsi diğer konular (Seyit Kutup, Yavuz Sultan Selim gibi meseleler) ayrıdır. Onlara faklı bir zamanda, naçizane Hocalarıma saygısızlık etmeden yine kanaatimizi belirtiriz inşallah.

Cenab-ı Hâk bizleri Alimlere, saygısızca dil uzatmaktan beri eylesin. Ehl-i Sünnetin Hâdimi eylesin…

Abdullah Kalınsazlıoğlu

20240831_173342.jpg

Abdullah hocam abartmayın yaf...
Miraaçla ilgili hadislerin sadece türkülerle alakalı kısmı değil diğer kısımlarıda zayıf rivayetlerden oluşur.
Sahih sünnet, sahih hadis dışındaki rivayetleri hadis diye dillendirmekten vazgeçin. Hadis tarihi ve hadi usulünden bihabersiniz bari konuyu az biraz irdeleyip kavramları o şekilde kullanın.

Türklerin İslam daveti konusundaki ve İslam anlayışını koruyuculuğunu yapmasında misyonunu kimse asla inkar etmiyor ki, kendiliğinden bişeyler uydurmayın yada uydurulmuş kültürleri insanların hayatına doğrudur diye empoze etmeyin diyoruz.
Saptırmayın konuyu paşam...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri